Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11015 miejsce

Dlaczego ptaki latają w kluczu? Naukowcy odkryli ich sekret [WIDEO]

Naukowcy z Royal Veterinary College w Londynie odkryli, dlaczego ptaki latają w charakterystycznym kluczu. Okazuje się, że w ten sposób pomagają sobie nawzajem i mniej się męczą. Jak im się to udaje?

Ptasi klucz / Fot. Piotr Krzyżanowski/PolskapresseJak podaje RMF24.pl, naukowcy wyniki swoich badań opublikowali w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Nature". Na potrzeby badań wychowali grupę 14 ibisów grzywiastych, które uczyli latania za motolotnią, w charakterystycznej formacji przypominającej literę "V".

Naukowcy "wyposażyli" ptaki w elektroniczne czujniki rejestrujące ich prędkość, położenie i momenty uderzeń skrzydeł, a następnie poprowadzili je z rejonu Salzburga, wokół Alp, aż do południowych Włoch. Jakie wnioski wyciągnęli po analizie zebranych danych?

Okazało się, że w momencie gdy jeden z ptaków opuszcza skrzydła, tworzy się pod nimi wir powietrza, który najpierw opada, a chwilę później się unosi. Lecący za nim ibis w taki sposób dostosowuje ruch skrzydeł, aby dokładnie w tym momencie je podnieść. Ułatwia mu to właśnie unoszący się wir powietrza, dzięki czemu ptak oszczędza energię.

Zobacz, jak naukowcy odkrywali sekret ptaków

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Ornitolodzy od lat starają się zrozumieć, dlaczego niektóre ptaki formują klucze. Od dawna twierdzono, że ma to związek z aerodynamiką w postaci tworzenia tunelu powietrznego. Są też jednak inne hipotezy, na przykład taka, która mówi o zachowaniu kontaktu wzrokowego pomiędzy osobnikami.
Geometrie kluczy są zróżnicowane w zależności od gatunków, są też zróżnicowane zarówno w płaszczyźnie poziomej jak i pionowej.
Efekty badań interesujące. Myślę jednak, że nie dają one jeszcze całkowitej odpowiedzi na ta niewątpliwą zagadkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do lepszego wyjaśnienia przydałby się ktoś obeznany lepiej z fizyką :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trochę mało przekonujące.
Skoro jednak nie ma innego wyjaśnienia, to niech będzie takie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żeby doprecyzować. Ten wpływ jest ogromny na lot ptaków, tylko nie ma istotnej różnicy w oddziaływaniu prądów wznoszących na lecącego pojedynczego ptaka w porównaniu do tego, który leci w kluczu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marto, odpowiem tak: prądy wznoszące mają się do długodystansowca czy rowerzysty nijak... Dokładnie tak samo jak wpływ owych prądów na lot pojedynczego ptaka lub ptaka lecącego w kluczu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jadąc za autobusem, biegnąc za innym biegaczem, unikamy oporu powietrza, które bierze "na klatę" biegacz przed nami lub autobus. Co do samych prądów powietrznych, to działa to na podobnej zasadzie jak wypełnianie się "dziury" powietrza za jadącym pojazdem - powietrze wyrównuje cisnienie od góry, z lewej, z prawej i od tyłu, czyli rowerzysta który wjeżdza za autobus ma łatwiej niż rowerzysta który zza niego wyjeżdża. W przypadku ptaków to po prostu inna płaszczyzna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panowie, wyjaśnijcie mi proszę, co długodystansowcy i rowerzyści mają wspólnego z prądami wznoszącymi. Pytam poważnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Swoją drogą mało to odkrywcze. Wiedzą o tym wszyscy rowerzyści jeżdżący za autobusami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kto ścigał się na długich dystansach, to wie na czym to polega.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.