Facebook Google+ Twitter

Dlaczego referendum ws. obwodnicy Augustowa jest nieważne?

Do tej pory żadne gminne referendum na obszarze zamieszkałym przez więcej niż kilkadziesiąt tysięcy ludzi nie udało się. Jak może być przekroczony 30-procentowy próg frekwencji, skoro w samych wyborach samorządowych nie może być osiągnięty.

Głosowanie w przedterminowych wyborach do sejmiku województwa podlaskiego w Obwodowej Komisja Wyborczej / Fot. PAP/Paweł SupernakPo zmianach roku 1989 w Polsce nie przeprowadzano jeszcze referendum lokalnego na tak dużym obszarze, jak województwo. Jednak to, że - jak dotychczas - wszystkie inne referenda lokalne w miejscowościach powyżej 50 tys. mieszkańców zakończyły się niepowodzeniem, przesądzało los referendum ws. obwodnicy Augustowa.

Ustawodawca ustanawiając próg ważności referendum lokalnego na 30 procent, nie zdawał sobie chyba sprawy, jaka frekwencja będzie typową dla naszego kraju. Gdy w Europie Zachodniej frekwencja w wyborach parlamentarnych wynosi 70-80 procent, u nas tylko ok. 50. W wyborach samorządowych jest ona jeszcze niższa. Nie ma więc najmniejszych czas, by referendum gminne w Polsce było czymś możliwym do przeprowadzenia. Można by rzec, iż referendum lokalne jest w Polsce fikcją.

Jeszcze mniejsze są szanse na przeprowadzenie lokalnego referendum, gdy inicjatorem nie jest duża, dobrze zorganizowana partia, lecz lokalna, bezpartyjna społeczność. Wtedy, w miejscowości liczącej kilkadziesiąt tysięcy osób, grupa inicjatywna nie ma nawet szans na zorganizowanie takiego referendum, gdyż trzeba zebrać podpisy więcej niż 10 procent mieszkańców, co jest zadaniem niezwykle trudnym organizacyjnie.

By uzupełnić tę informację, należy przypomnieć, że najważniejsze dla kraju referendum konstytucyjne nie wymaga dla ważności żadnej frekwencji! Czyli konstytucję mógłby zatwierdzić nawet jeden obywatel RP!

Nie może być przekonującym argumentem to, że jeśli ludzie nie biorą udział w referendum, to sami sobie szkodzą. Jeśli jakaś ich liczba wykazuje się tak zwaną postawą obywatelską, to należałoby to uhonorować. Jeśli ustawodawca nie zmieni procentowych progów ważności referendum oraz ilości wymaganych podpisów, referendum lokalne w Polsce pozostanie czystą fikcją, co jest jedną z przyczyn, dla których Polski nie można uznać za kraj w pełni demokratyczny. Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że progi te powinny być odpowiednio obniżone z 10 na 5 proc. i z 30 na 15 proc.

Czytaj więcej:
Referendum ws. obwodnicy Augustowa jest nieważne
Dlaczego Polska nie jest państwem demokratycznym?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Osoby, które nie idą do referendum stwierdzają po prostu, że zgadzają się z tymi, którzy idą.
Nieważne referendum ma zwycięzcę - jest nim władza. To ona w takiej sytuacji podejmuje decyzje.

Ludzie nie mają czasu żeby zapoznać się z tematem referendum. Czy Wy - twierdzący, że progi nie są zbyt wysokie - byliście na jakimś referendum lokalnym?
W Szwajcarii nie ma żadnych progów. Frekwencja jest podobna jak u nas. Bezrobocie w Szwajcarii wynosi 3,8 a najwyższy VAT 8%. To efekt nacisku jaki wywierają obywatele na władzę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ta.... polityka tylko by nie dotykali skarbów przyrody bo się wścieknę

Komentarz został ukrytyrozwiń

wg mnie nie powinno się majstrować przy progach. Jeżeli nie udaje się osiągnąć 30% - to nie jest dużo! - to znaczy, że problem jaki jest przedmiotem referendum nie jest dla mieszkańców ważny. I tyle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ależ po co jakieś 30 czy 15 procent?
Nie wystarczy: ja i moich dwóch szwagrów?
A za tydzień ktoś inny i dwóch jego szwagrów przegłosują coś przeciwnego. To dopiero będzie demokracja!

A serio, uważam, że obowiązujący wymóg 30% już jest i tak minimalny. A jeśli nie daje się go osiągnąć, widać mieszkańcy mają problem w nosie. A jeśli nawet nie dorośli do demokracji, to proponowane "przyspieszenie dorastania" nie ma sensu.

Może lepszym wyjściem byłoby wprowadzenie - pod karą grzywny - obowiązku udziału w wyborach / referendum (z przewidzianymi jakimiś "zwolnieniami", "usprawiedliwionymi nieobecnościami", itp)? W takim wypadku warto by było opracować sposób głosowania przez pocztę i internet.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Inicjatywę może też zgłosić 5% uprawnionych do głosowania mieszkańców województwa. Ale to zadanie chyba jeszcze trudniejsze niż te 10 % mieszkańców gminy czy powiatu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.