Facebook Google+ Twitter

Dlaczego sami siebie upokarzamy?

Warto pomyśleć o stratach i zyskach. Nie finansowych, ale tych najważniejszych: moralnych i patriotycznych. Pewnie za dzień, za dwa, rozpocznie się bilansowanie roku 2011. Więc...

Coraz częściej słyszę i czytam słowo „polaczki”, „polaczek” odmieniane, pisane i wypowiadane w różnych kontekstach. Dziwnym wydaje się fakt, że najczęściej słowa te wypowiadają krajanie mieszkający za granicą. Dalecy od codziennych problemów ojczystego kraju.

Nie posądzam ich o złośliwość, urąganie własnej nacji. Daleki jestem od podejrzewania ich o tzw. wywyższanie się.

Słownik języka polskiego (sjp.pl) jednoznacznie definiuje sformułowanie „polaczki”, „polaczek” jako "ironicznie o mieszkańcu Polski lub osobie o rodowodzie polskim".

Ironicznie bywa wprawdzie słowem z pozytywną konotacją, niemniej jednak w przypadku wypowiadania się o krajanach i własnym kraju w odpowiednich kontekstach, jest co najmniej, delikatnie ujmując, wielkim nietaktem.

Nie słyszałem aby Rosjanin wyrażał się o krajanie "ruski", Czechu "pepiczek", Niemcu "szwab" itp.

Warto pomyśleć w rocznym bilansie, o stratach i zyskach. Nie finansowych, tylko tych najważniejszych: moralnych i patriotycznych.

A „polaczek” i „polaczki” pomimo wielu ciepłych o nas słów, nie sprzyjają budowaniu pozytywnego wizerunku Polaka. Wystawiają nas na śmieszność i ocenę walczącego z szabelką, nie wspominając o sławetnym „liberum veto”. Nie ważne co, nie ważne jak. Istotne, że veto.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Krajanie mieszkający poza Polską używający w odniesieniu do Rodaków tychże ironicznych (ja twierdzę, że pogardliwych) określeń - najczęściej ukrywają w ten sposób osobiste kompleksy.
Oczywiście miejscowi Polacy sądząc po poniższych komentarzach też mają powody i potrafią...
Bismarck sugerował nieingerowanie w "polską diasporę", a ona sama siebie wykończy...:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Marto, myśli Pani, że zrozumieją? Obawiam się, że do tych ludzi to nie dotrze...

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.rp.pl/artykul/182403,679715.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Jurek Malicki
Proszę sięgnąć do źródeł z lat II światowej. Tego pogardliwego określenia używali hitlerowscy bandyci w stosunku do polskich patriotów (m.in. żołnierzy podziemia, więźniów obozów koncentracyjnych, powstańców), chcąc ich upokorzyć. Już samo to wystarczy, żeby żaden Polak nie mówił tak o innym Polaku. A już szczególnie Polak, który wyemigrował do Niemiec, IMHO.

Komentarz został ukrytyrozwiń
konio
  • konio
  • 18.12.2011 15:44

polaczek ,polaczki,angole,szwaby,ruskie...Człowiek powinien sam wiedzieć ile jest wart i co sobą reprezentuje.Natomiast ci,którzy próbują obrażać innych lub też sami sie obrażają ,mają ewidentnie problem wynikający z ich kompleksów,fobii czy zwyczajnej głupoty.Europa zjednoczyła się min.po to,aby ostatecznie rozprawić sie z mitami i stereotypami,które były pożywką dla różnego rodzaju nacjonalistyczno-militarystycznych,zakompleksionych politycznych kreatur, wykorzystujących ludzką głupotę do robienia swojej miernej,ohydnej "polityki".Jak dla mnie,"polaczek" brzmi dumnie,bo wiem skąd jestem i kim jestem.A inni?To ich problem-nie mój.

Komentarz został ukrytyrozwiń
czytacz
  • czytacz
  • 17.12.2011 17:59

Chyba Malicki nie zrozumiałeś o czym jest mowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jurek Malicki
  • Jurek Malicki
  • 17.12.2011 13:55

A jak można nazwać ludzi jak nie polaczkami ,polactwem . Pisał celnie, również w książce Rafał Ziemkiewicz - ludzi którzy działają wbrew interesom Polski. Będąc za granicą często spotykałem się z "polaczkami" którzy
narażali nas na kpiny innych nacji. Ludzi wyrywnych ,durnych - przykład : będąc na kontrakcie ,wielu rodaków ,przekraczało normy jakie wykonywali Anglicy Portugalczycy i inni pracując ponad siły !

Takie durne podejście do pracy, narażało innych Polaków na drwiny i uśmiech! To było bardzo denerwujące.
A rząd jak można to towarzystwo nazwać ? Czy to co robią obecnie, to nie zasługuje by nazwać ich Polaczkami??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.