Facebook Google+ Twitter

Dlaczego Sikorski nie zostanie szefem unijnej dyplomacji?

Od kilku tygodni w UE toczą się negocjacje kuluarowe na temat obsadzenia fotela przewodniczącego Rady Europejskiej oraz szefa unijnej dyplomacji. Jeśli ktoś ma szansę, to na pewno nie Radosław Sikorski. Dlaczego?

 / Fot. PAP/Paweł SupernakO Radosławie Sikorskim i jego karierze międzynarodowej mówiono już nie raz. Miał być szefem NATO, ale nie został. Teraz media wieszczą mu tekę głównego dyplomaty UE, co też nie znajdzie szczęśliwego zakończenia. Dlaczego? Bynajmniej nie z powodu afery podsłuchowej. Chodzi o generalną postawę polskiej dyplomacji, której nie podziela większość państw europejskich, a mianowicie o programową rusofobię. Poza tym Radosław Sikorski jest najzwyczajniej za młody i za mało dojrzały, aby piastować takie stanowisko. Twitterowa dyplomacja to nie ten kierunek, którego potrzebuje UE. Najlepsze dyplomacje na świecie, m.in. amerykańska, rosyjska czy watykańska, stawiają na doświadczonych dyplomatów z prawdziwego zdarzenia. Nie dostają oni stanowisk w nagrodę za polityczną lojalność, lecz z uwagi na swoje wysokie kwalifikacje zawodowe. Czy również w Polsce zastosowano takie kryteria? Raczej nie.

Kolejnym argumentem, który dyskwalifikuje Sikorskiego, jest polityczne ADHD polskiej dyplomacji na Ukrainie, zwłaszcza w okresie Majdanu. Wiedząc o tym, Niemcy celowo oddelegowali Sikorskiego do Kijowa, aby, w razie czego, to Polska jako pierwsza dostała po nosie. I tak się też stało. To nie UE obejmują rosyjskie embarga, lecz Polskę. Przewrotnie też sama Ukraina odwróciła się od Polski. W chwili obecnej Kijów w rozwiązywaniu kryzysu stawia na Berlin, Paryż i Moskwę. Nieustanne toczą się czterostronne rozmowy na wszystkich możliwych szczeblach z pominięciem Warszawy. Logiczne byłoby, aby również Polska znalazła się w tym gronie. Tym czasem Warszawę pominięto, gdyż nadaktywność w okresie Majdanu nie przypadła nikomu do gustu, również samej Ukrainie.

Inaczej ma się sprawa z Donaldem Tuskiem, którego dojrzałość polityczna jest ceniona na arenie międzynarodowej. Pozostawiając na boku polityczne preferencje i sympatie, trzeba obiektywnie stwierdzić, że ma wszelkie kwalifikacje do pełnienia ważnego stanowiska unijnego, na czym skorzystałaby zarówno Polska, jak i UE.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dlaczego nie został... oto jest pytanie. A może jego stwierdzenie, że Polaków cechuje "murzyńskość" zostało uznane za przejaw rasizmu ? Mieliśmy niedawno podobny przypadek z naszym europosłem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

dyplomacja , to lata nie tylko doświadczenia al i odpowiedniego przygotowania i "szkoły", Do dyplomacji trzeba mieć też predyspozycje niejako, można by rzec, "wrodzone" i nauczone. Dyplomata, inaczej mówiąc, już z daleka powinien budzić zaufanie swoją "jakością", wiedzą i dystyngcją.

Nie znam Pana Sikorskiego, nie wiem czy spełnia wymogi

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.