Facebook Google+ Twitter

Dlaczego Szkoci nie święcą pokarmu?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-04-22 10:20

Jak na razie święconka nie jest jeszcze zbyt popularna wśród Brytyjczyków zamieszkujących Szkocję. Ale za parę lat może się to zmienić.

Uroczystość święcenia pokarmów w katedrze w Dundee. / Fot. Maciej LewandowskiOdpowiedź na tytułowe pytanie jest prosta: tradycja święcenia jadła w okresie wielkanocnym nigdy nie dotarła na Wyspy Brytyjskie. Zwyczaj ten pochodzi od święta paschy żydowskiej i rozprzestrzenił się głównie na terenach obecnej Polski, Niemiec, Czech i Słowacji. We wczesnym średniowieczu został on przejęty przez Kościół Katolicki i wprowadzony do polskiej obrzędowości wielkanocnej wraz z przyjęciem przez Polskę chrześcijaństwa. W chwili obecnej tradycja ta kultywowana jest - oprócz Polski - we Włoszech, w Austrii i w Bawarii. Reszta chrześcijańskiego świata po prostu zwyczaju tego nie zna.

Na przestrzeni wieków wielu zmianom ulegał zarówno sam sposób i miejsce święcenia jadła, jak również "zawartość" święconki. Pierwotnie święciło się tylko baranka - upieczonego na rożnie - w całości lub pokrojonego na kawałki. Od wieku X zestaw święconych potraw rozrastał się, dodawano: chleb, inne rodzaje mięsa, masło, sól, ryby, wypieki domowe. W czasach dzisiejszych doszło do tego, że w naszych koszyczkach spotkać można nawet gipsowe odlewy baranków lub czekoladowe króliczki.

Na początku wieków średnich miejscem święcenia potraw był dom - własne gospodarstwo, do którego przybywał duchowny w celu pobłogosławienia jedzenia. Wizyta taka przypominać nam może żywą do dziś tradycję bożonarodzeniową - kolędę. W Polsce zwyczaj ten zniesiono w XVI wieku - od tej pory ze święconką chodzimy do kościoła.

Przywilej święcenia pokarmu stał się w okresie renesansu obiektem kłótni - duchowieństwo diecezjalne i zakonne toczyło ze sobą nawet spory sądowe o to, kto może wyświęcać jadło. Zgody na możliwość błogosławienia potraw domagali się także co niektórzy świeccy przedstawiciele bogatszej szlachty i ziemiaństwa.

Od paru lat polscy katolicy próbują przekonać (głównie własnym przykładem) inne nacje do tego - jakże pięknego - zwyczaju. W tym roku w Wielką Sobotę w katedrze pod wezwaniem św. Andrzeja w Dundee szkocki ksiądz pobłogosławił pokarmy przyniesione przez kilkusetosobową grupę wiernych, wśród których spotkać można było także wielu rodowitych mieszkańców Szkocji. Być może już za parę lat Szkoci tłumnie udawać się będą do kościołów, a w Niedzielę Wielkanocną - zgodnie ze swoja tradycją - pójdą turlać z górki wyświęcone uprzednio jajka.

Autor: Maciej Lewandowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.