Facebook Google+ Twitter

Dlaczego ubój religijny bez ogłuszenia powinien być dozwolony?

Po 10 latach zakazu zabijania zwierząt bez ogłuszenia, ministerstwo rolnictwa planuje je zalegalizować. Zastanówmy się, dlaczego należy to zrobić.

 / Fot. Anna Zapotocka, CC 3.0Dlaczego ostatnio wszyscy pytają: dlaczego ubój religijny bez ogłuszenia powinien być zabroniony? Czy to pytanie nie jest poniewczasie, skoro od roku 2002 każdy ubój bez ogłuszenia czy to w ubojni, czy zwierząt kopytnych w uboju domowym, jest zabroniony? Dlaczego teraz się o to pytamy? 10 lat po wprowadzeniu nakazu ogłuszania? Dlaczego wtedy, gdy ministerstwo rolnictwa planuje zezwolić ubój bez ogłuszenia, nie zadajemy pytania: dlaczego mielibyśmy, jako państwo, na to zezwalać?

Trzeba przyznać, że ministerstwo rolnictwa jako jedyne próbuje argumentować konieczność wprowadzenia uboju religijnego bez ogłuszenia. Jest to o tyle słuszne, że począwszy od roku 2004 usilnie wprowadza w błąd obywateli, organizacje ochrony praw zwierząt oraz pozostałe resorty i propaguje ubój bez ogłuszenia wśród przedsiębiorców, organizując dla nich seminaria i prowadząc rozmowy na szczeblu międzynarodowym, uzgadniając dostawy mięsa pochodzącego z uboju bez ogłuszenia.

Z opinii wydawanych przez ministerstwo wynika, że ubój bez ogłuszenia powinien być dopuszczalny, ponieważ istnieje popyt na mięso z tego typu uboju, ponieważ w przeciwnym razie łamane będą konstytucyjne prawa mniejszości wyznaniowych, co grozi pozwami przeciwko państwu polskiemu, ponieważ prawo unijne nakazuje nam zezwalać na ubój rytualny bez ogłuszenia.

Istnieje popyt, więc należy zapewnić podaż
Z argumentem tym trudno się zgodzić, gdyż wyniki wprowadzenia takiej zasady mogłyby być nieobliczalne. Legalne narkotyki twarde, legalny handel ludźmi, legalny handel narządami ludzkimi, na które to „produkty” istnieje spory popyt. Jeśli państwo legalizuje jeden produkt, powstający w wyniku niehumanitarnego procederu, to jaki argument pozostaje w przypadku wszystkich innych? Ponieważ tamte dotyczą dobrostanu ludzi, a nie zwierząt? A co, jeśli dobrostan zwierząt przeznaczonych do uboju jest ściśle powiązany ze zdrowiem publicznym?

Jak donosił francuski doktor nauk weterynaryjnych Alain de Peretti, sposób przeprowadzenia uboju niezgodny z wymogami higienicznymi przestrzeganymi w konwencjonalnym uboju, przyczynia się do zwiększenia ilości zakażeń wywołanych spożywaniem mięsa z uboju religijnego bez ogłuszenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

JaZnów
 • JaZnów
 • 21.09.2012 17:04

Problem w tym, że motłochu nie interesują racjonalne, naukowe argumenty.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ula
 • Ula
 • 21.09.2012 16:57

Nie ma żadnego mądrego ,ani etycznego argumentu przemawiającego za ubojem rytualnym,a już stosowanie go w krajach cywilizacyjnych jest szczytem nieporozumienia i złej interpretacji prawa.Konstytucja czy jej odpowiedniki wyrażnie zakreślają granice wolności obywatelskich do pewnych granic-i nie są to tylko bariery zdrowotne jak opisano w artykule ale także bariery moralne.Barbarzyński ubój budzi silny opór moralny,jest niezgodny z naszą kulturą ,tradycją,godzi w nasza wrażliwość ,potrzebę spokoju .
Konstytucja mówi o równości wobec prawa wszystkich obywateli-bez uprzywilejowania ludzi wierzących .Tymczasem jeśli ateista zabija zwierzę ze szczególnym okrucieństwem zostaje uznany przestępcą i psychopatą..Każdy przepis prawny musi być rozpatrywany w KONTEKSCIE całości i ducha dokumentu prawnego.Wymachiwanie pojedynczym przepisem przypomina wybieranie morza bańką .
Przy okazja przerażająca refleksja-co się dzieje ,gdy na szczycie wszelkich wartości ludzkich nie stoi SUMIENIE,współczucie lecz biznes,irracjonalizm,do jakich koszmarnych czynów zdolny jest człowiek i jak łatwo znajduje ich uzasadnienie

Komentarz został ukrytyrozwiń
n. n.
 • n. n.
 • 21.09.2012 15:05

Czyli, idąc tym tokiem rozumowania, gdy założę kościół w którym do praktyk religijnych będę używał np LSD, to będę mógł ten związek legalnie produkować (na potrzeby własne ma się rozumieć)?

Komentarz został ukrytyrozwiń
koszer
 • koszer
 • 21.09.2012 11:00

ponieważ krew jest nieczysta, to proponuję po zaszlachtowaniu zwierzaczka-nieboraczka przepłukać wszystkie żyły wodą z dodatkiem jakiegoś IXI czy innego detergentu, aby to paskudztwo wypłukać z dobrego mięska

Komentarz został ukrytyrozwiń
dw
 • dw
 • 21.09.2012 09:26

@EwaTina Szafranowicz.
Problem w tym, że ubój rytualny w polskich ubojniach wcale nie służy zaspokojeniu potrzeb mniejszości religijnych w Polsce. Osób przestrzegających koszeru jest w Polsce nie więcej niż kilkaset, muzułmanów parę tysięcy. To nawet nie jest promil ludności!
Można śmiało powiedzieć, że 100% tej barbarzyńskiej "produkcji" prowadzone jest w celu zgarnięcia kasy z eksportu do krajów muzułmańskich i Izraela! Potwierdzają tę tezę wypowiedzi urzędników ministerialnych, sprawozdania z działalności ubojni i zakładów mięsnych oraz ustalenia prokuratur w sprawach o wykonywanie nielegalnego uboju bez ogłuszenia. A odpady niekoszerne (tylna część zwierzęcia jest niekoszerna z zasady) i nie-halal idą na normalny rynek (NIEOZNACZONE!) i do rąk (i żołądków) chrześcijańskich i ateistycznych polskich konsumentów!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bóg-Drzewo
 • Bóg-Drzewo
 • 20.09.2012 22:26

Żądam od Państwa Polskiego poszanowania mojego prawa do praktyk religijnych. A wiara moja wymaga, abym rytualnie podrzynał gardła osobom okrutnie traktującym lub domagającym się okrutnego traktowania zwierząt. I spokojnie czekał aż ofiary się wykrwawią. To wszystko dla ich dobra, by nie musieli znosić cierpień życia doczesnego, i szybciej połączyli się ze swoim Bogiem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Kasiu, dziękuję za materiał. Z drugiej strony wciąż słyszę o konieczności zaspokajania potrzeb określonych grup. Gdyby było to poparte intencjami "czystymi" ale chodzi przecież o $. Dużą. A wtedy jakże łatwo znajduje się odpowiednie argumenty: tolerancji, demokracji...

Komentarz został ukrytyrozwiń
1
 • 1
 • 20.09.2012 16:37

A tym najbardziej nawiedzonym co nie mogą się obejść bez rytualnego zabijania polecam filmiki jak to talibowie odcinają pojmanym ludziom głowy scyzorykiem bez ogłuszania, może wtedy im przejdzie ten religijny obłęd. Zwierze czuje to samo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyznam, że tytuł i "zajawka" wprowadziły mnie w błąd. Zamierzałam dyskutować, ale Autorka sama na szczęście z tytułową tezą się rozprawiła ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.