Facebook Google+ Twitter

Dlaczego ulice w Szczecinie są zwężane?

W dzielnicach poza centrum miasta, jest wiele wąskich ulic, z obustronną zabudową, która jednak nie zawsze jest głównym powodem zawężeń jezdni.

Zawężenie jezdni na ul. Wiszesława/Strzałowskiej / Fot. Wincenty SadowskiKiedyś drogi podmiejskich osiedli, dzisiaj ulice miejskie, nie były przewidziane na ruch tramwajowy. Tory na tych ulicach, zabrały większość szerokości jezdni, tworząc miejscowe zawężenia i utrudniające ruch kołowy. Takie zawężenia jezdni znajdują się na ul. Krzysztofa Kolumba, Światowida, Wiszesława/Strzałowska, Zygmunta Krasińskiego i wielu innych.

Ponieważ kiedyś ruch pieszy był niewspółmiernie wyższy od kołowego, ulice te posiadają dość szerokie (ok. 2 m) chodniki. Dzisiaj w tych podmiejskich dzielnicach ruch pieszy jest minimalny, za to ogromnie wzrósł ruch kołowy (przelotowe trasy). Jednak podczas przebudowy tych wszystkich ulic, projektanci nadal trzymają się sztywno obrysu jezdni (a nawet ją zawężają!), chociaż mogliby śmiało zabrać pół metra z szerokości chodników, likwidując miejscowe zawężenia jezdni.

Zawężenie jezdni na ul. Zygmunta Krasińskiego / Fot. Wincenty SadowskiGdy kilkadziesiąt lat temu (za komuny), przebudowywano ul. Kolumba i Chmielewskiego, trzymano się tego absurdalnego prawidła, zachowując miejscowe zawężenia jezdni. Jednak wtedy moja interwencja u I sekretarza (podczas narady w Stoczni Szczecińskiej), wystarczyła aby zmienić projekt i przebudować ul. Kolumba bez miejscowych zawężeń.

Moja interwencja w sprawie zlikwidowania (podczas remontu ulicy) zawężeń jezdni ul. Wiszesława/Stzałowska, w czasach wydawałoby się bardziej demokratycznych, nie przyniosła skutku. Odpowiedziano mi, że jest to remont, a nie budowanie nowej drogi, że nie ma pieniędzy na zmianę dokumentacji, że trzeba by zbadać sprawy własnościowe gruntów, nanieść zmiany na planach, uzyskać potrzebne zezwolenia. Zasugerowano również, że nie ma tam takiego ruchu aut, żeby to powodowało jakieś straszne zatory. Tramwaj przynajmniej funkcjonuje jako spowalniacz ruchu. Na tej trasie jest sporo ostrych zakrętów, więc taka prędkość (do 40 km/h) jest nawet wskazana.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

No właśnie, chyba po to aby tworzyły się niepotrzebne korki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No właśnie dlaczego?. To pierwszy znaleziony przeze mnie artykuł rodziny Sadowskich bez ich komentarza.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Szczecinianin
  • Szczecinianin
  • 05.03.2012 11:53

Pani Lidio. WRESZCIE!. To już nawet nie jest śmieszne ale żałosne. Przez cały tydzień Pan Zdzisław wisiał w tym kwadraciku na stronie tytułowej. Przecież nic nie napisał od Lutego... Jak to możliwe?? Proszę sprwadzić

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Andrzej Nowicki i @ Władysław Polakowski

Dziękujemy za zwrócenie uwagi, przyjrzymy się sprawie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Andrzej Nowicki. Rzeczywiście zauważyłem to samo co Pan. Gdy się przegląda ranking Państwo Sadowscy są na pierwszych miejscach: link - a odsłon bardzo mało. Może się popsuło coś??????

Komentarz został ukrytyrozwiń

Od czterech dni nie opublikował Pan żadnego artykułu, a mimo tego dostał Pan tylko dziś 370 punktów! Takie rzeczy się nie zdarzają!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sadowscy, przestancie sobie nabijac punkty! To nie fair.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Miro
  • Miro
  • 27.02.2012 05:09

Pan Sadowski oszukuje na punktacji. Nikt w historii W24 nie zdobył takiej ilości punktów co On i żadne teksty innego niż Pan Sadowski autora nie były nigdy tak wysoko punktowane przy tak małej liczbie odsłon.

Takie zachowanie dyskredytuje Pana Sadowskiego jako dziennikarza, gdyż wykazuje się kompletnym brakiem obiektywizmu, że o zwykłej ludzkiej uczciwości nie wspomnę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy można by poprawić "zawężenia" na "zwężenia"? Te wyrazy wcale nie są zamienne...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie tylko że nie widziałem, ale tamtędy jeździłem samochodem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.