Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29251 miejsce

Dlaczego w Jaworznie zbudowano nową bibliotekę?

- Nigdy nie miałem wątpliwości, że taki gmach trzeba w Jaworznie zbudować - mówił prezydent miasta Paweł Silbert. Poniżej przedstawiamy główne powody, dla których budowa nowej centrali biblioteki była niezbędna.

Gmach biblioteki / Fot. UM JaworznoKażdy kto chociaż raz korzystał z mieszczącej się w XIX-wiecznej willi biblioteki przyznawał, że Jaworzno potrzebowało nowego gmachu dla tej instytucji. Najczęściej mieszkańcy miasta narzekali na ciasnotę, brak możliwości samodzielnego wyboru książki z półki czy też brak czytelni z prawdziwego zdarzenia.

- Stara biblioteka pękała w szwach. Nie było w niej miejsca na nowe zbiory. Książki dla dzieci lokowane były pod sufitem na wysokości trzech metrów, bez szans by dziecko do nich sięgnęło. Ciasnota w czytelniach urągała W Polsce na 1 metr kwadratowy przypada 8 czytelników. W głównej bibliotece w Jaworznie przypadało ich 36! / Fot. Opracował Marek Iwaniszynelementarnym warunkom korzystania z niej. Nie było skrawka miejsca na zwiększenie ilości komputerów udostępnianych czytelnikom - wspomina Jacek Maro, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie.

Wszystkie te problemy rozwiązuje nowa biblioteka. Dużo przestrzeni, możliwość swobodnego dostępu do książek, internetu i multimedialnych programów edukacyjnych, wypożyczalnia klubowa do wygodnego czytania - to główne zalety nowego gmachu.

Zasoby jaworznickiej biblioteki to ponad 100 tys. książek oraz zbiory takie jak czasopisma, multimedia czy dokumenty. Nikt nie ma wątpliwości, że nowa biblioteka była w Jaworznie potrzebna. Mieszkańcy rocznie odwiedzają bibliotekę 330 tys. razy, wypożyczając z niej przeszło 820 tys. egzemplarzy czasopism i książek. Ponadto rocznie odbywa się w niej ponad 300 lekcji bibliotecznych, w Multimedialna czytelnia / Fot. Marek Iwaniszynktórych udział bierze ok. 6 tysięcy uczestników. Do tej pory wszystko odbywało się w fatalnych warunkach. Biblioteka mieściła się w przerobionej willi mieszkaniowej z połowy XIX wieku, o powierzchni użytkowej 240 m². W Polsce na 1 m² powierzchni bibliotecznej przypada średnio 8 czytelników, a w Bibliotece Głównej w Jaworznie przypadało 36 czytelników, przy czym należy pamiętać, że na tym statystycznym metrze musieli się zmieścić zarówno czytelnicy, jak i odpowiednia dla nich ilość regałów, stolików, krzeseł, książek, czasopism, komputerów itp. Starego budynku nie dało się w żaden sposób dostosować do wymaganych prawem budowlanym norm technicznych. Ponadto warunki techniczne biblioteki zdecydowanie niekorzystnie odbiegały od standardów międzynarodowych IFLA-UNESCO. Teraz sytuacja diametralnie się zmienia. Budynek spełnia wszystkie wymagania.

W starej siedzibie biblioteki książki lokowane były pod sufitem na wysokości trzech metrów. W takich warunkach bez drabiny ani rusz. / Fot. Biblioteka Miejska w Jaworznie
Motywacją do budowy nowego gmachu był z pewnością wysoki poziom czytelnictwa w Jaworznie. Pod tym względem miasto od lat plasuje się w czołówce śląskich miast. W maju 2007 roku Miejska Biblioteka Publiczna po raz kolejny zajęła drugie miejsce w czytelnictwie w rankingu bibliotek publicznych powiatów grodzkich, który prowadzi Biblioteka Śląska w Katowicach.

Innym powodem z pewnością był brak czytelni. Bo w ciasnym pomieszczeniu starej biblioteki czytelnia istniała tylko z nazwy. W jednym pokoiku znajdowało się 20 miejsc, po dwa przy stoliku, w tym 10 przeznaczonych dla czytelni czasopism. W takich warunkach nie tylko trzeba było czekać na wolne miejsce, ale gdy to już się znalazło nie sposób było skupić się na lekturze. Stary gmach w żaden sposób nie mógł spełnić oczekiwań jakie stawiają przed tą instytucją czytelnicy na początku XXI wieku. W budynku znajdowało się zaledwie 20 komputerów, z czego tylko 3 miały stały dostęp do internetu. Dla porównania w nowej siedzibie znajdzie się ich ponad 120!

Przestrzeń - to jedna z wielu zalet nowego budynku / Fot. Marek Iwaniszyn
Wydaje się, że duże znaczenie ma też ciągle poszerzający się księgozbiór. - W Bibliotece Centralnej mamy ponad 100 tys. książek oraz zbiory regionalia, czasopisma, zbiory multimedialne, dokumenty życia społecznego i inne. Nie da się określić ile książek będziemy mieć. W poprzednim roku przybyło nam w całej sieci 16 tys. pozycji, z czego w Bibliotece Centralnej ok. 6 tys. W tym roku przybędzie nam 18 - 20 tys. i połowa znajdzie się w centrali. Z myślą o czytelniach z prawdziwego zdarzenia zdecydowanie zwiększamy ilość wydawnictw naukowych i popularno-naukowych. Wprowadzamy zbiory obcojęzyczne. Zwiększamy liczbę tytułów gazet i czasopism z 60 do ponad 150. Zakup zbiorów zapisanych na nośnikach cyfrowych w tym roku będzie co najmniej czterokrotnie wyższy niż w poprzednim - mówi Maro.

-Zwiększamy liczbę tytułów gazet i czasopism z 60 do ponad 150 - zapowiada dyrektor Maro / Fot. Marek Iwaniszyn
Na nową centralę biblioteki wydano 20,7 mln złotych, z czego 13 milionów pochodziło z funduszy europejskiego Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Pozostałe środki pochodziły z budżetu miasta.

Więcej na temat nowej biblioteki i czytelnictwa w Jaworznie:
Fotogaleria: Wiadomości24.pl w nowym centrum kulturalnym Jaworzna!
Nowoczesna elektroniczna biblioteka powstała w Jaworznie
Jaworznianie czytają aż miło

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

fajnie, i takie materiały pozostają bez echa :/

Plus Marek, relacje z własnego podwórka. Good job.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.