Facebook Google+ Twitter

Dlaczego w rocznicę katastrofy było mi podwójnie smutno?

Naprawdę miałem ochotę uczcić pierwszą rocznicę wydarzeń smoleńskich. Po swojemu, skromnie, w zaciszu domowym. Nie udało się.

Zapalić świeczkę, oddać się chwili zadumy, złożyć cichy, osobisty hołd ofiarom katastrofy i ich rodzinom - taki miałem plan. Z dala od polityki, wojny polsko-polskiej i całej tej męczącej, medialnej otoczki. Lech Kaczyński był dla mnie fatalnym prezydentem i na pewno nie byłem jego wielkim fanem. Jednak coś w sercu, duszy (czy jakkolwiek to nazwiemy) kazało także jemu, ogromnie współczuć. Niestety mój plan spalił na panewce.

Okazało się, że od polityki nie da się uciec. Dopadnie Cię ona wszędzie. Nawet w zaciszu Twojego własnego domu. To zabawne i tragiczne zarazem, że zapalając świeczkę, czułem się, jakbym stanął po stronie PiS-u. Jakbym należał do ich obozu. Chciałem nawet spontanicznie
postawić znicz gdzieś na mieście, ale zabłysła w mojej głowie czerwona lampka. Ludzie widząc mnie pomyślą, że „oto jeden z tych pisowskich oszołomów”.

Polska w rocznicę była podzielona. Słuchałem uważnie słów polityków, którzy zabierali głos na uroczystościach poświęconych katastrofie. Prezydent Komorowski mówił, o tym jak ważne jest w takich chwilach pojednanie i wspólnota, Joachim Brudziński wyrażał głęboki żal w związku ze swoimi niektórymi obraźliwymi wypowiedziami, Grzegorz Napieralski namawiał do spokoju i tonowania emocji. Słowem wszyscy politycy używali łagodnego języka i nawoływali do tego, abyśmy byli razem w tym dniu. Wszyscy politycy mówili o pokoju. Wszyscy oprócz jednego - Jarosława Kaczyńskiego.

Tylko z jego ust nie padło ani jedno słowo o wspólnocie, o braterstwie w ciężkich chwilach, o tym, że katastrofa dotknęła nas wszystkich, nie tylko środowisko radykalnej prawicy. Brakuje mi słów by opisać jak ohydne było „show wyborcze”, zorganizowane w Sali Kongresowej. Jak można, pytam się, w rocznicę śmierci własnego brata, urządzać polityczny meeting, podczas którego nazywa się rząd Polski bandą zdrajców? Zaznaczam, że nie jestem sympatykiem PO ani SLD ani PSL ani PJN, więc proszę nie wypominać w komentarzach, jak to TVN przemieliła mi umysł i, że nie wiem o czym piszę. Mam ogromne pretensje do Jarosława Kaczyńskiego o to, że wykorzystał tak wielką tragedię, która powinna nas wszystkich łączyć, by zbić polityczny kapitał. Jakim trzeba być człowiekiem ,by być zdolnym do czegoś takiego? Jeżeli ktoś się ze mną nie zgadza, niech przytoczy mi przykład innego czołowego polityka, który używał tak obraźliwego języka w tym nader smutnym dniu.

PiS z własnej woli wykluczył się z demokratycznego systemu. Przedstawiciele tej partii nie wzięli udziału w oficjalnych obchodach rocznicy smoleńskiej. Politycy Prawa i Sprawiedliwości atakują nasze państwo, premiera, prezydenta, jednocześnie głoszą tezy o tym, jak te państwo jest ważne i cenne! Ludzie zgromadzeni na przedmieściu krakowskim, wyzywają Tuska od zdrajców i agentów, by za chwilę oddać się modlitwie, w której mowa jest o sile przebaczania i zrozumienia! To jest jakiś zupełny obłęd! Najgorsze jest to, że nie widać jego końca.

Nie poszedłem na miasto zapalić znicza. Stojąc w pokoju, przy tlącej się świeczce, czułem się nieswojo. Zupełnie jakby odebrano mi możliwość osobistego przeżycia tego „święta”. Panie Kaczyński, dziękuję serdecznie za to Panu…. chociaż i tak jestem przekonany, że stać Pana na jeszcze więcej niegodziwości. Liczy się tylko władza prawda? A można ją zdobyć tylko na drodze konfliktu, strachu i nieustające wojny. Wykorzystując do swoich celów nawet śmierć własnego brata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (40):

Sortuj komentarze:

elza
 • elza
 • 15.04.2011 16:42

@ Degler - skąd tyś się tki ulógł ? Taki młody ataki moher.

Komentarz został ukrytyrozwiń
@Adam Degler
 • @Adam Degler
 • 15.04.2011 15:18

"Pisało kilka porządnych osób"-"porządnych" według jakich, a może należałoby zapytać "czyich"kryteriów?
Co do telewizji...Telewizja pokazuje to co jest.Co działo się pod Pałacem i co mówił ten żałosny kurdupel,każdy widział i słyszał.
Idź Pan do konia z którym się Pan na rozum zamienił i zażądaj Pan zwrotu,bo z tymi klapkami na oczach to Pan daleko nie zajedziesz.Chyba,że Pan chcesz zawieść Kaczyńskiego i resztę jego bolszojów do władzy-to przepraszam i...wio!
WEROL

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chcialem podziekowac wszystkim, ktorzy wypowiadali sie cieplo o moim artykule. Nie spodziewalem sie :] To mnie niezwykle motywuje do dalszej pracy i pisania jak najwiekszej ilosci rzeczy.

Dziekuje tez oponentom i czekam na prowadzona z kultura i wzajemnym poszanowaniem dyskusje.

Chyle czola zyczac Wam udanego weekendu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odsłaniacie się, panowie, że w godnym spędzeniu dnia rocznicy przeszkodziła wam... TELEWIZJA! Pocieszę: nie tylko wam. Tzw. dziennikarze prowokowali też incydenty na Krakowskim Przedmieściu, zaczepiając ludzi, pisało o tym kilka porządnych osób.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękny artykuł pisany z głębi duszy! 5 Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
Andrzej Stromski
 • Andrzej Stromski
 • 14.04.2011 09:22

Znowu te same twarze, te same frazesy, ta sama semantyka, te same przekonania- to chodzi o ciebie levy, tylko, że ty tchórzu boisz sie pokazać swojej machy...

Komentarz został ukrytyrozwiń
elaszychlinska
 • elaszychlinska
 • 14.04.2011 06:31

Społeczeństwa ciągle oglądające sie za siebie i żyjące przeszłością donikąd nie zajdą! ŻYJEMY TU I TERAZ -budyjmy nową przyszłośc.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ramirez
 • Ramirez
 • 13.04.2011 22:34

"Mam swoje zdanie na temat Katynia, Ty swoje i niech tak zostanie" Profesor Witold Kulesza jest jednym z najwybitniejszych polskich karnistów. Bardziej ufać należy opinii specjalistów - a nie amatorom od prawa, no chyba że taki Niesiołowski ci bardziej imponuje;-). Polecam jednak fakty historyczne i lekturę, a nie swoje widzimisię: http://tinyurl.com/5uygsp9

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
 • levy
 • 13.04.2011 22:22

Znowu te same twarze, te same frazesy, ta sama semantyka, te same przekonanie.
Oni nas ludobójczo eksterminowali. Oczywiście nadinterpretacja. Zbrodnia katyńska to fakt, nie dorabiajmy nowej historii za pomocą mocniejszych słów.
Te same twarze zażarcie protestują przeciwko książką Grossa. Polacy są przecież czyści jak łza. Nie potrafili by spalić w stodole ludzi, nie potrafili by okradać i wydawać jak folksdojcze Niemcom. To jest niemożliwe!
Żenada, ale czego się spodziewać po pyskaczach PiS'u ?
Wódz was kręci, z wami gadzim językiem komentuje Polskę niekaczyńską. Czego się można spodziewać obiektywizmu? W logice Kalego Kaczyńskiego i jego popleczników.
Autorze masz rację, trzymaj się swoich argumentów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chodzi mi o stalinizm w Rosji oczywiscie i o smierc jakis 50 mln osob...

Mam swoje zdanie na tmeat Katynia, Ty swoje i niech tak zostanie.

Peace

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.