Facebook Google+ Twitter

Dlaczego walentynki czczą św. Valentina?

Skąd się wzięła w naszym kraju tradycja obchodzenia walentynek? Zwłaszcza, że do niedawna tego dnia nie było wcale w kalendarzu? Sprawcą stał się biskup Valentin, którego ukamieniowano i obcięto mu głowę.

Walentynki. Coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego. którego wspomnienie liturgiczne w kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia. Fot. Wikipedia Commons - lic. wygasła / Fot. Pewnie nie wszyscy wiedzą, skąd bierze się w naszym kraju tradycja obchodzenia walentynek? Zwłaszcza, że do niedawna tego dnia nie było wcale w kalendarzu. Sprawcą stał się biskup Valentin, pochodzący z miejscowości Interamna w południowych Włoszech, który żył w trzecim 100-leciu po narodzenia Chrystusa. W dniu 14 lutego 269 roku, rzekomo z rozkazu Rzymskiego Cesarza, biskupa Valentina wpierw ukamienowano, potem obcięto mu głowę. Powodem tej zbrodni była odmowa biskupa odprawienia modłów do posągu Cesarza. Warto wiedzieć, że w miejscowości Krumbach opodal Augsburga (Bawaria), w szklanej trumnie mieszczą się relikwie ukamienowanego biskupa.

Dlaczego czcimy świętego Valentina, którego wspomnienie liturgiczne w kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia? Ponoć był wyjątkowo wyrozumiałym człowiekiem o dobrym sercu. Udzielał potajemnie ślubu osobom, którym prawo tego zabraniało. Głównie
żołnierzom Legii Cudzoziemskiej, którym zakazano zawierania stałego związku z kobietą. Legioniści powinni walczyć, nie zajmować się żonami i spłodzeniem potomstwa.

W XVII wieku w Anglii zrodziła się tradycja obchodzenia dnia śmierci biskupa, jako „Valentines” - dnia zakochanych. W tym dniu zwyczajem było wysyłanie listów, zawierających wyznania Relikwie (rzekomo) św.Walentego w Santa Maria w Cosmedin (Włochy) Fot. Berthold Werner - Wikipedia Commons, wolne od licencji / Fot. miłosne. Tradycja zawędrowała wkrótce do Ameryki, a po drugiej wojnie światowej do Niemiec, dzięki stacjonującym w tym kraju żołnierzom amerykańskim. Do Polski tradycja obchodzenia walentynek trafiła dopiero w latach 90. XX wieku z kultury francuskiej i krajów anglosaskich i konkuruje o miano święta zakochanych z rodzimym świętem słowiańskim, zwanym potocznie Nocą Kupały lub Sobótką.

Jak to zwykle bywa z naszym podzielonym społeczeństwem, część krytykuje walentynki za ich jaskrawy przejaw amerykanizacji, obcy polskiej kulturze i wypierający rodzinne tradycje. Główna krytyka skupia się jednak na komercyjności i konsumpcyjnym nastawieniu, wykorzystywanym przez rozgałęzioną sieć krajowych marketów. Przeciwstawia się temu młodsze pokolenie, które jest odmiennego zdania, zwłaszcza osoby dorosłe i stanu wolnego, które ze świętem łączą zwyczaj obdarowywania partnera walentynkowymi upominkami w postaci kwiatów, słodyczy i osobistych elementów odzieży.

Jednak Brytyjczycy uważają, że to wyłącznie ich święto, że to ich ziomek, sir Walter Scott żyjący w XVIII wieku, rozsławili walentynki na cały świat. Bo walentynki to święto zakochanych i w tym dniu nawet ptactwo na Wyspach Brytyjskich zaczyna łączyć się w pary.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

To ja przypomnę z zeszłego roku "Niebawem 14 lutego... i tzw. walentynki": link

..

Komentarz został ukrytyrozwiń

I ja Tobie rowniez wyslalem kartke.!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pozdrawiam walentynkowo :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.