Facebook Google+ Twitter

Dlaczego warto głosować na kobiety? Europejski Kongres Kobiet

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-10-03 18:11

Gdyby piłka nożna dotyczyła kobiet, infrastruktura futbolowa byłaby tak rzadka, jak wolne miejsca w żłobkach. Gdyby aborcja dotyczyła mężczyzn, już dawno byłaby sakramentem.

III Europejski Kongres Kobiet / Fot. Fotogr.- Żródło do wykorzystaniaTakich absurdów nie brakuje i dziś, kiedy infrastruktura futbolowa się zagęszcza, miejsca w żłobkach reglamentują, a nakaz rodzenia dzieci, nawet wobec zagrożenia życia, uświęca. To trzeba zmienić – decyzje dotyczące mężczyzn, kobiet i rodzin muszą być podejmowane przez mężczyzn i kobiety.

O to, czym polityka powinna się zająć, żeby zaczęła obchodzić kobiety, z wzajemnością, prof. Małgorzata Fuszara pytała polityczki startujące w najbliższych wyborach parlamentarnych: Ilonę Antoniszyn (PSL), Annę Fabisiak (PJN), Agnieszkę Grzybek (Zieloni 2004 – SLD), Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz (PO), Violettę Porowską (PiS), Małgorzatę Prokop-Paczkowską (RPP) i Tatianę Michalik (PPP).

III Europejski Kongres Kobiet / Fot. materiały prasowePanel miał innowacyjną formułę: podczas dyskusji głos zabrały również jego uczestniczki, bez dotychczasowych doświadczeń w wystąpieniach publicznych, które poprzez stronę internetową zgłosiły chęć zaprezentowania swoich postulatów.

Panel dyskusyjny ,,Dlaczego warto głosować na kobiety” rozpoczął się od prezentacji wyników wprowadzenia ustawy kwotowej w Polsce. Mimo, że partie wywiązały się z lekką nawiązką z tej ustawy, to bardzo często spychały panie na dalekie pozycje-skomentowała efekty kwot prof. Małgorzata Fuszara. Po chwili Dorota Warakomska postawiła pytanie: ,,która z pań obecnych na sali startuje w wyborach?”. Wtedy w całej Sali Kongresowej rozbrzmiały gromkie brawa i okrzyki: ,,Tak dla kobiet!” Kobiety w polityce zmienią świat na lepsze- powiedziała Małgorzata Fuszara.

Podziękowania od prof. Fuszary za pomoc we wprowadzeniu ustawy kwotowej
otrzymały: Ewa Kierzkowska ( PSL), Joanna Mucha( PO), Joanna Kluzik – Rostkowska (PO) i Stanisława Prządka ( SLD). Po prezentacji wyników Dorota Warakomska zaprosiła do dyskusji kobiety startujące w najbliższych wyborach. Każda z pań otrzymała trzy minuty na prezentację własnej osoby, dotychczasowych osiągnięć oraz tego, czego w przyszłym Sejmie chciałaby dokonać.

Kandydatka Ilona Antoniszyn pochwaliła się osiągnięciami, jakie, jako wicewojewoda, wprowadziła dla swego regionu. Jako druga wystąpiła Anna Fabisiak(PJN). - Chcę wprowadzić ulgi dla młodych matek, które ubiegają się o pracę. Głosujmy na kobiety!–zaapelowała do uczestniczek Kongresu.

Kolejna z kandydatek, Agnieszka Grzybek podniosła swój start w wyborach. Głos kobiet nie jest brany poważnie, dlatego startuję w tych wyborach- powiedziała. Zaproponowała między innymi liberalizację ustawy antyaborcyjnej, refundację in vitro oraz debatę nad elastycznymi formami zatrudnienia. Pragnę odnieść się do postulatu publicznych przedszkoli. Nie myślimy o tym jak finansować przedszkola z budżetu, a myślimy o ich reprywatyzacji, to nieporozumienie – skomentowała Grzybek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.