Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3981 miejsce

Dlaczego warto odwiedzić Ropę?

Wyraz „ropa” może kojarzyć się jednoznacznie. Z ropą naftową naturalnie. I oczywiście skojarzenie to jest zdecydowanie trafne.

Oto bowiem z wsią związana jest legenda o poszukiwaczu… złota. Tak, właśnie złota! Miał nim być Seweryn Boner, bankier królewski Bony Sforza i Zygmunta I Starego.

Boner, również burgrabia krakowski i starosta biecki szukał tegoż drogiego kruszcu właśnie w Ropie i do dzisiaj nie wiadomo czy udało mu się go znaleźć, ale co bardziej prawdopodobne - ropa naftowa ponoć zalała i zniszczyła jego kopalnię. Stąd też powiedzenie: "Ten co w Ropie złota szukał smołą się opłukał". Niektórzy z niedowiarków do dziś mają wypatrywać owej opuszczonej kopalni, która miałaby się znajdować na zboczach góry Chełm. Położenie miejscowości Ropa / Fot. Fot. Wikipedia.org

Ropa to wieś i gmina znajdująca się na terenie województwa małopolskiego w powiecie gorlickim. Lokowana jest na mocy przywileju ostatniego monarchy z dynastii Piastów na tronie polskim, Kazimierza Wielkiego w XIV wieku na prawie niemieckim. W 1393 roku wieś przeszła w posiadanie rodu Gładyszów. W okolicach wydobywano rudy żelaza, znajdowano drogie kamienie i poszukiwano wspomnianego złota. Kiedy w XIX wieku odkryto przydatność ropy naftowej do celów gospodarczych, rozwinął się tu na dużą skalę przemysł naftowy. Wydobywano ropę i wybudowano rafinerię, która jednak upadła na skutek powodzi pod koniec XIX wieku. W pobliskim mieście Gorlice w latach 1853-1858 swoją pracownię miał słynny Ignacy Łukasiewicz, farmaceuta, konstruktor lampy naftowej, ojciec przemysłu naftowego. To tam w 1854 roku zapalono pierwszą na świecie uliczną lampę naftową.

Wróćmy jednak do Ropy. Położona jest w dolinie rzeki o tej samej nazwie, między wzgórzami Beskidu Niskiego, na szlaku komunikacyjnym Nowy Sącz - Gorlice. W skład gminy wchodzą miejscowości Ropa, Klimkówka i Łosie. Urzeka charakterystyczny dla tych terenów krajobraz zalesionych górskich stoków i malowniczych dolin, przy których spotkać można echa przeszłości w postaci kapliczek i krzyży. O każdej porze roku krajobraz autentycznie zachwyca - w odmienny sposób. Oddychać tu można czystym powietrzem (wiedzą o tym mieszkający w Krakowie studenci z Ropy). Nie brak zabytków.
Każdy szanujący się fan zwiedzania powinien obejrzeć piękny Dwór barokowo-klasycystyczny z 1803 roku wraz z zespołem parkowym (w trakcie odrestaurowywania, jednak już teraz jest na co popatrzeć), zespół podworski wzniesiony w XVI-XVII wieku, lamus powstały w XIX wieku z przebudowy dworu obronnego rodziny Brzeńskich z połowy XVI wieku czy oficyny z ok. 1800 roku.

W tle Dwór w Ropie. Słoneczna jesień. / Fot. Fot. Remigiusz SzurekGóra Chełm zatopiona w mroku. / Fot. Fot. Remigiusz SzurekGóra Chełm. / Fot. Fot. Remigiusz Szurek

Na cmentarzu parafialnym mieści się także cmentarz z I wojny światowej zajmujący powierzchnię około 120 m². W 6 zbiorowych oraz 16 pojedynczych grobach pochowanych jest prawdopodobnie 37 żołnierzy – głównie Austriaków i Rosjan - poległych w grudniu 1914 roku oraz pierwszych miesiącach 1915 roku, a także zmarłych w szpitalu, który mieścił się w pobliskim dworze.

Odwiedzić warto również barokowy Kościół drewniany pw. św. Michała Archanioła z 1761 roku ze zwieńczeniami, które nawiązują do łemkowskiej kultury cerkiewnej. Kościół drewniany pw. św. Michała Archanioła w Ropie / Fot. Fot. maps.google.plJezioro Klimkówka z góry / Fot. Fot. maps.google.pl

Blisko stąd nad malowniczo położone jezioro Klimkowskie (odległość z Ropy 5,5 km) o powierzchni nieco ponad 3 km². Warto zajrzeć do Zagrody Maziarskiej - skansenu etnograficznego w Łosiu (2,2 km od Ropy), przedstawiającego historię maziarstwa, czyli handlu mazią i smarami, czym w przeszłości trudzili się mieszkańcy tej łemkowskiej wsi. Uzdrowisko Wysowa-Zdrój z wodami leczniczymi, których często bezpłatnie można posmakować na miejscu, leży nieco ponad 20 km od Ropy, zaś Krynica-Zdrój ze wszystkimi swoimi atrakcjami to odległość niespełna 32 km. Wielbiciele miodu i pszczelarstwa powinni odwiedzić Gospodarstwo pasieczne „Sądecki Bartnik” w oddalonych od Ropy o 12 km Stróżach. 35 km od Ropy, znajduje się miasto Ciężkowice gdzie grzechem byłoby nie przespacerować się po Skamieniałym Mieście - rezerwacie przyrody z licznymi ostańcami skalnymi. Widok na górę Chełm. / Fot. Fot. Remigiusz Szurek

Nie brak atrakcji na miejscu. Prócz wspomnianych zabytków, można wybrać się na wspomnianą również górę Chełm o wysokości 780 m n.p.m wyróżniającą się charakterystyczną sylwetką przypominającą właśnie nakrycie głowy żołnierza. Na szczycie góry jako swoista nagroda za wejście, znajduje się pamiątkowy krzyż, zaś szczeliny między drzewami ukazują wspaniałą panoramę choćby powiatu gorlickiego. Po zejściu można wybrać się do centrum wsi, gdzie znajduje się bezpłatnie udostępniony zwiedzającym Park Miniatur przedstawiający repliki kilkunastu kościołów, cerkwi i obiektów architektury świeckiej – m.in. wozowni, spichlerza, wiatraka turbinowego z Beskidu Niskiego i pogranicza polsko-słowackiego w skali 1:25.

Następnie również spacerem można wybrać się na obiad. Jednym z ciekawszych miejsc, by się posilić jest „Restauracja pod Chełmem” nawiązująca swoją nazwą do opisywanej tu góry, oferująca m.in. wyśmienite pierogi oraz szeroki wybór potraw z tradycyjnej kuchni polskiej.

By spalić kalorie znów można powędrować gdzieś z dala od cywilizacji, choćby szlakami turystycznymi, których wkoło bez liku (w przysiółku Ropy o nazwie „Podchełmie Rzeszowskie” krzyżują się ze sobą szlaki z Gorlic przez Bielankę oraz Florynkę ku Jamnicy, z Grybowa przez suchą Homolę do Wysowej-Zdrój. Turyści odwiedzają także „Gorlickie Pieniny” – przełom rzeki Ropa, w którego górnej części znajduje się zapora jeziora Klimkówka).

Ropa – tu wiesz, że żyjesz!

Remigiusz Szurek


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ciekawa propozycja!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujący artykuł. Prawdziwie zachęca do odwiedzin!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.