Facebook Google+ Twitter

Dlaczego warto upiec domowe ciasto?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2015-04-01 20:57

Święta Wielkanocne nieodłącznie kojarzą się z tradycyjnymi ciastami. Jeśli zdecydujesz się upiec je w domu, zafundujesz rodzinie nie tylko zdrowy wypiek pozbawiony nieznanych dodatków,ale sprezentujesz im poczucie więzi, tradycji i miłości.

A wszystko dzięki ludzkiemu zmysłowi węchu. Zapachy, które nas otaczają wywierają silny wpływ na nasze emocje. Dawno zapomniany aromat jest w stanie przywołać, nawet nieświadomie, bardzo odległe wspomnienia. Istnieją zapachy, które przenoszą nas do czasów dzieciństwa, takie jak np. świeżo skoszona trawa, woń lasu po deszczu, lawendy, czy właśnie domowego ciasta.
Zdaniem naukowców pamięć zapachowa jest najtrwalszą formą ludzkiej pamięci. Często przywołując aromatami przeszłość doznajemy przyjemnego uczucia zawrotu głowy.

- Jeśli w dzieciństwie babcia lub mama piekła ciasto, a my czuliśmy się wtedy dobrze, w przyszłości zapach pieczonego ciasta może wzbudzać poczucie spokoju, ciepła, miłości i bezpieczeństwa, które wtedy nam towarzyszyło. Jedzenie ma ogromny ładunek emocjonalny. Przepadamy w dorosłym wieku za smakołykami, które kojarzą nam się z dzieciństwem. W dużej mierze od tego, co jedliśmy w dzieciństwie, zależą także nasze preferencje smakowe – mówi Martyna Hnatyszyn, psycholog i psychodietetyk, która na co dzień pracuje w gdyńskim Gimnazjum nr 1, wspierając uczniów z zaburzeniami odżywiania.

Spotkania przy stole, na którym pachną domowe wypieki bywają tradycją w wielu domach. Warto kultywować takie obyczaje, bo dają one rodzinie więcej niż przypuszczamy.
- Ogromnie jednoczą i budują więź. To, w jaki sposób spożywaliśmy posiłki - czy delektowaliśmy się pożywieniem, czy podczas jedzenia towarzyszyła nam dobra atmosfera, czy też jedliśmy w pośpiechu, w samotności i niedbale, ma ogromny wpływ na przyszłość. Takie nawyki później trudno skorygować - tłumaczy Hnatyszyn.

Z obserwacji ekspertów wynika, że Polacy lubią rodzinne spotkania przy stole i przywiązują do nich ogromną wagę.
- Od lat nasze produkty towarzyszą Polakom przy tworzeniu tradycyjnych, domowych wypieków, które później znajdują się na stołach, nie tylko świątecznych. – mówi Aleksander Szałajko, starszy specjalista ds. komunikacji Z.T. Bielmar, producenta popularnej margaryny do pieczenia Palma. – W takim spotkaniu nie chodzi tylko o odpoczynek, ale o emocje, rozmowę, zaspokojenie potrzeby bliskości i rodzinnej wspólnoty. Stół staje się wtedy centrum kultury domowej. Zapachy wokół niego, smak kojarzony z taką chwilą cementują więzi, wzmacniają relacje i budują ciepłe, pozytywne uczucia. Jednocześnie, to moment, by zwolnić odrobinę i dostrzec to, co jest najważniejsze. Warto zachęcić do pieczenia całą rodzinę – od najmłodszych do najstarszych. Daje to ogromną radość.

Wspólnie upieczone domowe ciasto to także zdrowy wypiek, pozbawiony konserwantów i niepotrzebnych dodatków. Piekąc w domu mamy wpływ na staranny dobór składników. W takim cieście nie znajdziemy masy jajowej zamiast jaj, słodziku zamiast cukru,czy spulchniaczy. Nie zapominajmy o czynniku ekonomicznym. Jeżeli mamy dużą rodzinę, zapraszamy często wielu znajomych, domowy wypiek po prostu się opłaca.
(Sylwia Turkiewicz)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.