Facebook Google+ Twitter

Dlaczego warto wspierać liderów lokalnych i co my z tego mamy?

Kim jest lokalny lider? To ktoś, kto widząc, że ma zniszczony plac zabaw na podwórku, nie będzie przechodził obok niego obojętnie. Ale nie naprawi placu zabaw sam. Nie zmusi też mieszkańców do jego naprawienia.

Prawdziwy lider/prawdziwa liderka po nieudanych próbach zorganizowania odnowy placu zabaw u władz lokalnych, skrzyknie okolicznych mieszkańców i razem wyremontują plac zabaw, dzieląc się obowiązkami i dobrze przy tym bawiąc.

Na portalu ngo.pl co rusz można znaleźć zaproszenia do wzięcia udziału w różnych projektach skierowanych do liderów i liderek. Czy to znaczy, że w Polsce mamy aż tylu społeczników? I dlaczego w ogóle trzeba ich tak szkolić? Mają charyzmę, ciągną za sobą ludzi – to od nich powinniśmy się uczyć.

Otóż okazuje się, że z przywództwem jest trochę tak jak z ogniem (ale tym pozytywnym – np. na zniczu olimpijskim). Można go przekazywać dalej, dzielić się nim, rozmnażać. Jednakże ogień niepodsycany, nieprzekazywany – wypala się, gaśnie.

Podobnie lider – tym bardziej lokalny. Może góry przenosić, ciągnąć za sobą ludzi, rozwijając przy okazji swoje środowisko lokalne. Tak, lider może wiele, ale musimy pamiętać, że jest tylko człowiekiem i jak każdy człowiek może zacząć wątpić w sens tego, co robi. Niewspierany może szybko się wypalić i porzucić działanie na rzecz swej społeczności lokalnej. Wystarczy choć jedna drobna porażka, jeden konflikt. Strata takiego "lokalnego działacza/lokalnej działaczki" jest nieporównywalnie wielkim ciosem dla społeczności lokalnej. Dlatego też nam wszystkim powinno zależeć na tym, żeby liderzy nie gaśli, żeby wciąż byli wspierani, wzmacniani. Żeby im się chciało.

Każdy lider powinien mieć szansę spotkać się z innymi - podobnymi sobie, wymienić doświadczeniami, nauczyć się, jak się zmierzyć z niepowodzeniami, jak sobie radzić z konfliktem, jak dawać ludziom nadzieję. Powinien również znać bardzo przyziemne i konkretne zagadnienia – takie, jak zarządzanie projektami i inicjatywami społecznymi, pozyskiwanie funduszy, aspekty prawne działalności społecznej itp. Niestety, tego nie nauczy się w szkole. Do tego potrzebne są właśnie inicjatywy wspierające liderów, inicjatywy, których podejmują się przede wszystkim organizacje pozarządowe. To one, będąc najbliżej spraw lokalnych wiedzą, jak pracować z mocnymi, charyzmatycznymi osobowościami, a co najważniejsze – znają wartość liderów lokalnych. Wiedzą, jak są potrzebni naszym społecznościom.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.