Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8578 miejsce

Dlaczego warto zostać dawcą narządów?

Nie trzeba rozumieć świata, trzeba tylko znaleźć w nim swoje miejsce.

 / Fot. W24Przedstawiam swój punkt widzenia na transplantację narządów po śmierci, a może Ty zostaniesz świadomym dawcą? Zachęcam do zostania dawcą narządów po śmierci, a także dawcą szpiku kostnego. Będąc dawcą, choć przez chwilę będziesz się czuł, jak Bóg dający nowe życie drugiemu człowiekowi. Transplantacja pozwala biorcy przeszczepu rozpocząć nowe życie. Po śmierci możesz podarować narządy: serce, płuca, nerkę, wątrobę, trzustkę i rogówkę. Rogówka jest obecnie rozwarstwiana i jedna jest przeszczepiana dwóm osobom. Za życia można zostać dawcą szpiku kostnego i innych tkanek, ale o tym tu: http://www.dawca.pl.

W polskich przepisach prawnych istnieje zapis o zgodzie domniemanej, czyli w przypadku braku sprzeciwu na oddanie swoich narządów po śmierci można dokonać transplantacji. Taki sprzeciw składa się na stronie www.poltransplant.org.pl i tu znajduje się informacja, czy zmarły złożył sprzeciw. Ale życie pokazuje inne działania niektórych lekarzy, którzy pomimo zgody domniemanej, nie uznają jej. Pytają rodzinę, czy wyraża zgodę na pobranie narządów do transplantacji, choć powszechnie wiadomo, że w takiej sytuacji rodzina nie może podjąć decyzji pozbawionej emocji po śmierci najbliższej osoby.

Warto, jeżeli zdecydujesz się zostać dawcą narządów, mieć ze sobą akt woli podpisany przez świadka i jego dane osobowe z numerem dowodu osobistego. Posiadając ze sobą zawsze akt woli, masz pewność, że gdyby wydarzyło się tobie nieszczęście, to rodzina nie zmieni twojej decyzji. Można zostać dawcą swojego ciała na cele dydaktyczne w najbliższym miejscu zamieszkania Uniwersytecie Medycznym, kontaktując się z nim dowiesz się więcej szczegółów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Wiele samochodów na ulicach jest droższych, niż transplantacja serca. Dzieci posiadają większą wartość niż materialne rzeczy."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.