Facebook Google+ Twitter

"Dlaczego wierzę?" - ostatnie wyznanie wiary Benedykta XVI

Abdykacja papieża Benedykta XVI stała się - poza wieloma innymi wydarzeniami - bezpośrednim przyczynkiem wydania we Włoszech książki "Perché credo?", która w tych dniach ukazała się także w naszym kraju pod tytułem "Dlaczego wierzę?"

Okładkę książki zaprojektował Andrzej Sochacki. / Fot. www.wydawnictwowam.plO ekspresowe wypuszczenie na polski rynek księgarski refleksji ustępującego papieża zatroszczyło się niezawodne krakowskie Wydawnictwo WAM księży Jezuitów. Przekładu z języka włoskiego dokonała Agnieszka Maria Stefańska. Dodatkową wartość publikacji podnosi osobista dedykacja Benedykta XVI dla polskich czytelników: "aby lektura i refleksja owocowały umocnieniem i ożywieniem wiary".
Czym jest ta skromna acz niezwykle starannie wydana książeczka "Dlaczego wierzę?". Najogólniej można by powiedzieć, cytując podtytuł publikacji, lapidarnym podsumowaniem - przesłaniem niespełna ośmioletniego pontyfikatu (19 kwietnia 2005 r. - 28 lutego 2013 r.) Josepha Ratzingera jako papieża Benedykta XVI. Zaczyna się ona jednak od bardzo osobistego wyznania autora na temat zaskakującego, czy wręcz szokującego, jego samego faktu wyboru na głowę Kościoła katolickiego. "Miałem nadzieję, że znajdę wreszcie odpoczynek i spokój" - to była jedna z pierwszych refleksji Ratzingera po wybraniu go na papieża. W dalszej części książki znajdziemy równie niewesołe konstatacje na temat samotności najważniejszej osoby w państwie watykańskim i ogromnej odpowiedzialności na niej spoczywającej, głównie polegającej na tym, "aby ta wiara, która łączy ludzi, nie zagasła, aby był wciąż żywa i nienaruszalna w swojej tożsamości". Bo głównie wierze są poświęcone przemyślenia i wypowiedzi Benedykta XVI zawarte w omawianej książce. Papież dokładnie analizuje i komentuje niemal każdy wers "Wyznania wiary", modlitwy odmawianej podczas bodaj wszystkich mszy świętych.
Ale w "Dlaczego wierzę?" nie brakuje też refleksji byłego już papieża na temat modlitwy, religii, bycia człowiekiem, prawdy, spraw ostatecznych i samego Kościoła jako wspólnoty kapłanów i świeckich wyznawców wiary. A jako że książka ta w intencji włoskiego wydawcy przygotowana została z myślą głównie o młodym czytelniku, to wszystko zostało tu podane w sposób jasny, zrozumiały i stosunkowo prosty - nie mylić z uproszczonym - i zachęcający do własnych przemyśleń.

Benedykt XVI, Dlaczego wierzę? - przesłanie pontyfikatu 2005 - 2013
Przekład: Agnieszka Maria Stefańska
Wydawnictwo WAM
Kraków 2013

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Pierwsza myśl jaka mi przychodzi do głowy odkąd abdykował to: "to już na szczęście przedostatni".
Zastanawiam się czy był aż tak naiwny i niespostrzegawczy, czy wolał pewnych rzeczy nie widzieć i o nich nie wspominał...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wygląda, że i po tę pozycję sięgnę.

Polecam także czytelnikom "Historię papieży" link

bo "jeśli interesujesz się w ogóle religią lub historią, powinieneś zapoznać się również z historią papiestwa. W naszych czasach działania papieży nie schodzą z pierwszych stron gazet....".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.