Facebook Google+ Twitter

Dlaczego władza jest taka...?

"Człowiek zanurzony we władzy traci tyle rozumu ile władzy zaabsorbowało jego ego". Ta modyfikacja prawa Archimedesa dotyczy 95 procent ludzi sprawujących władzę nad innymi.

Na zakończenie tytułu czytelnik może wstawić dowolny epitet i niestety - zawsze będzie on uzasadniony. W takiej sytuacji należy przynajmniej spróbować odpowiedzieć na tytułowe pytanie. Odpowiedź może być bardzo krótka:
Władza nie może być inna. Władza jest taka, jaką ją ukształtuje społeczeństwo i prawa tym społeczeństwem rządzące. I na tym, w zasadzie można by zakończyć artykuł. Jednak, nawet jak na publicystykę internetową, byłoby to zbyt lapidarne potraktowanie problemu. Spróbujmy więc odpowiedzieć na to pytanie bardziej szczegółowo.

Zacznijmy od procesu typowania kandydatów na ludzi władzy. O ich wysunięciu i pozycji na listach wyborczych decydują gremia partyjne a w zasadzie w większości przypadków "fűhrer'owie" partii. Kogo się typuje? Zawsze musi to być człowiek wierny wodzowi, a że mierny i niczego sobą nie reprezentujący - to absolutnie nikomu nie przeszkadza. Lojalność wobec wodza i partii to "condicio sine qua non".

Kandydat - jeśli już ma zapewnione poparcie wodza, z obowiązkowym wspólnym zdjęciem na plakacie wyborczym, to ma fundusze na kampanię wyborczą, ma zapewnione wsparcie organizacyjne i może wypływać na szerokie wody. Kandydat z poza partyjnego rozdania z reguły nie ma szans.
Domyślacie się już państwo, że przy takim systemie typowania kandydatów, geniuszy w tych kręgach spodziewać się nie należy.
I w rzeczywistości na ogół się nie spotyka.

Kolejnym zagadnieniem jest wybór już konkretnych elektów spośród tych wytypowanych kandydatów. W systemie demokratycznym o wyborze kogokolwiek lub czegokolwiek decyduje większość. Czy większość ta jest, genialna czy tylko przeciętna? Oczywiście, że przeciętna.

Czy przeciętność może dokonać doskonałego wyboru? Oczywiście, że nie - przeciętność dokona przeciętnego, a nie najlepszego wyboru. Przypominam, że wybieramy z gremium, które już w momencie typowania było nie najwyższego lotu. W związku z tym i wybrańcy - siłą rzeczy też na pewno geniuszami nie będą. Tyle na temat wpływu demokracji na poziom ludzi władzy. Nasi
kandydaci zostali demokratycznie wybrani i zaczną teraz sprawować rządy w naszym imieniu. Zobaczmy, co się z nimi dzieje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Panie Andrzeju dodam jeszcze jedno do pana wypowiedzi: władza daje pieniędze, a pieniądze władze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.youtube.com/watch?v=Tb1XTIcqaa4

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Juliuszu, ale Pan jest niesprawiedliwy... Myśli Pan, że tam taka posucha z tymi geniuszami...? A ja przed chwileczką wspominałem o jednym (link poniżej), nawet chyba materiał nie został jeszcze zredagowany.

link

To zmodyfikowane prawo Archimedesa jest świetne. Do tego propozycja zmiany ordynacji wyborczej - super. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.