Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1851 miejsce

Dlaczego właśnie Warszawa?

Rok 1595 to dla tego miasta data niewątpliwie ważna - wtedy Warszawa stała się stolicą Polski.

 / Fot. Marek, Ewa Wojciechowscy http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Kolumna_Zygmunta.jpgCztery wieki temu król Zygmunt III Waza postanowił przenieść stolicę z Krakowa do Warszawy. Przyczyny tej decyzji nie są całkowicie znane. Spróbujmy porównać te dwa miasta: Kraków - siedziba inteligencji, kulturalne centrum kraju, miasto z królewskimi tradycjami. Warszawa - małe miasto w centralnym regionie kraju, niechętnie wspominane przez polskich królów, niezagospodarowane, można nawet stwierdzić „drugiej kategorii”.

W tym zestawieniu zdecydowanie wygrywa Kraków. Co więc skłoniło Zygmunta III Wazę do tej decyzji?
Aby odpowiedzieć na to pytanie należy powiedzieć o specyfice Warszawy w drugiej połowie XVI w.

Po pierwsze, decyzją Sejmu Wielkiego w Lublinie, kolejne sejmy Rzeczypospolitej miały się zbierać właśnie w Warszawie. Poza tym, decyzją Sejmu Konwokacyjnego (sejm zwoływany podczas bezkrólewia, mający za zadanie zabezpieczyć państwo do czasu wyboru króla i ustalić termin elekcji), zwołanego po śmierci Zygmunta Augusta, każda kolejna elekcja miała się odbyć także w Warszawie.

Co jeszcze kierowało królem podczas podejmowania decyzji o przeniesieniu stolicy? Jedną z przyczyn mogła być sytuacja gospodarcza miasta. W Warszawie krzyżowały się wszystkie trakty komunikacyjne biegnące przez Polskę. Trudno jednak sądzić, że z powodów gospodarczych Zygmunt III Waza zdecydował, aby z Warszawy zrobić stolicę. Trzecią możliwą hipotezą są względy geograficzne - miasto było położone w samym centrum kraju. Posłowie lub senatorowie musieli pokonać taką samą drogę jadąc z Litwy, czy z Rusi.

Istnieje jeszcze jedna możliwość; niewątpliwie z podtekstem politycznym. Gdyby stolicą zjednoczonych Korony i Litwy był Kraków lub Wilno, byłoby to niewątpliwie naruszenie równości obu części kraju, którą zapewniały zapisy Unii Lubelskiej z 1569 roku. Dlatego jej stolicą musiało zostać inne miasto. W tym wypadku Warszawa była doskonałym kandydatem.

Na zmianę stolicy Polski w 1595 roku wpływ mogły mieć wszystkie z wymienionych wyżej przyczyn. Jednakże prawdziwe pobudki kierujące ówczesnym królem Polski pozostaną znane tylko jemu...

Źródła:
- wiedza własna
- www.bryk.pl
- wiadomości24.pl (tekst Andrzeja Albiniaka pt. " Problem ze stolicą" z 2006 r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

wewew
  • wewew
  • 17.05.2012 19:12

Moim zdaniem stolicą nadal jest Kraków, gdyż najwięcej artystów tam mieszka i rodzi się. Poza tym stolicę przeniósł człowiek, którego sprawy polskie w ogóle nie obchodziły. Był królem Polski bo to mu się opłacało i dzięki temu mógł walczyć ze Szwecją, gdyż posiadał całe wojsko polskie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lukas Tomas
  • Lukas Tomas
  • 25.12.2010 15:53

Kraków był , jest i zawsze będzie stolicą Polski - Warszawa zawsze ,od wieków była uznawana za totalną dziurę i zacofane społeczeństwo ,mało tego do dziś przynosi tylko i wyłącznie wstyd Polsce !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Iza Boreczek
  • Iza Boreczek
  • 07.12.2010 16:19

A warto wiedzieć ;d

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zuza Krawowska
  • Zuza Krawowska
  • 07.12.2010 16:17

Taa , ale to nie wyjaśnia całkowicie dlaczego Warszawa..?? Too nie jest analizacyjna odpowiedź ;x

Komentarz został ukrytyrozwiń

... , nawet jeśli autor nie wyczerpał tematu, to zainteresowani zainspirowani tekstem mogą sobie sięgnąć jeszcze do innych źródeł.
A swoją drogą intryguje mnie co znaczy: "wiedza własna" :-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ bo warto wiedzieć dlaczego

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.12.2008 23:36

To jest temat rzeka. Można by pisać nieskończenie wiele o tym po co i dlaczego... Ładne ograniczenie do najważniejszych rzeczy plus :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

tekst skłania mnie do pytania: "OK, ale co w związku z tym?" - po tytule spodziewałem się głebszej analizy. Co do hipotez czemu "właśnie Warszawa" - uważam trzecią hipotezę za najlepszą. Bo czemu niby gospodarka? na terenie Korony były inne, o wiele lepiej rozwinięte regiony niż Mazowsze (które do Korony zostało wcielone w 1529 roku) - na Mazowszu poza tym była najgłupsza szlachta, tzw. "ciemna" - więc kolejną z hipotez może być to, że nią dałoby się najbardziej manipulowac ;->

Także wg. mnie to głownie geografia zadecydowała o roli Warszawy (zupełnie jak rola Moskwy na Rusi) daję plusika:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"oficjalne uznanie Warszawy za stolicę Polski nastąpiło dopiero z chwilą uprawomocnienia się konstytucji marcowej z 1921 r." pisze autor art Problem ze stolicą.
Ale jak jest z uznaniem konstytucji marcowej.
Historykiem nie jestem, ale podobno obecnie jest całkowicie NIE uznawana,
Są tacy którzy twierdzą , że formalnie , ciągle nie ma ważnego aktu prawnego, który przenosi stolicę do Warszawy. A może już jest , tylko ja zagapiłam?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.