Facebook Google+ Twitter

"Dlaczego wydajemy budżetowe pieniądze na Kościół?"

"Państwo polskie występuje jako wielki ministrant" - mówią w kontekście dotacji 6 mln złotych na muzeum w Świątyni Opatrzności Bożej, publicyści. - Nie posłuży to ani Kościołowi, ani państwu.

 / Fot. Foto CC, Źródło/Fotograf: Stanisława Sawicka, Teresa Sulerzyska (1960).Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod kierownictwem ministra Bogdana Zdrojewskiego (PO) przyznało 6 milionów złotych dotacji budżetowej, muzeum kościelnemu w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej. To trzecia część wszystkich środków finansowych, przeznaczonych w tym roku przez resort, na poprawę krajowej infrastruktury kulturalnej.

Sprawa zbulwersowała m.in. partie lewicowe: Twój Ruch i SLD oraz redaktora naczelnego magazynu "Liberte!" Reprezentanci obu partii zapowiedzieli złożenie doniesienia do CBA i prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Przedwczoraj doniesienie do prokuratury w tej sprawie złożył, Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny magazynu "Liberte!" Jego zdaniem urzędnicy państwowi przekroczyli uprawnienia. Ministerstwo Kultury przekonuje natomiast, że "wszystko jest w porządku".

- Być może w sensie prawnym nie było to nielegalne, być może nie było tu przestępstwa urzędniczego, ale do jasnej cholery, dlaczego ciągle z budżetowych pieniędzy mamy wydawać coraz więcej na działanie Kościoła katolickiego, który ma przecież miliony wiernych, mogących spokojnie opodatkować się na jego rzecz? - pytał w Poranku Radia TOK FM publicysta Jacek Żakowski.

Według redaktora Jacka Żakowskiego, skoro katolicy nie dają, a mają szansę na każdej mszy, kiedy ksiądz ze słynnym koszykiem przesuwa się przez kościół, to widać - nie chcą. - Widocznie katolicy nie chcą więcej dawać na Kościół - mówił Jacek Żakowski.

Czemu, więc państwo ma wkraczać w to napięcie, które powstało między świeckimi katolikami, a instytucjonalnym Kościołem? Nie mam nic przeciwko, żeby katolicy się składali na Świątynię Opatrzności, każdy ile chce, ale nie pod przymusem państwowym. Takiej racji nie ma - zaakcentował publicysta.

- Kompromitacja. Państwo polskie występuje jako wielki ministrant - mówił w tym kontekście o dotacji 6 milionów złotych na muzeum w Świątyni Opatrzności Bożej, redaktor Tomasz Lis. - Nie posłuży to ani Kościołowi, ani państwu - dodał w Poranku Radia TOK FM, Tomasz Wołek.

Tomasz Lis, redaktor naczelny "Newsweek Polska" podkreślił: Szanuję i lubię ministra Zdrojewskiego, ale uważam, że urzędnik państwowy powinien chodzić w garniturze, a nie w komży. A jak się decyduje, to niech zbiera na tacę, a nie wyciąga pieniądze ludziom z portfela - skwitował publicysta "Newsweeka".

Agnieszka Wołk-Łaniewska, dziennikarka Tygodnika "Nie" przyznał, że fascynuje ją głęboka hipokryzja ludzi, którzy uważają, że państwo powinno utrzymywać Kościół, ale nie mają odwagi powiedzieć tego otwartym tekstem i tłumaczą wiernym i władzom, że to na muzeum. To zdumiewające i rozczulające – stwierdziła. - Jest w tym wiele obłudy - podkreślił Tomasz Wołek.

Budowa Świątyni Opatrzności Bożej, była ponad 200 lat temu inicjatywą polityków zgłoszoną w okresie zaborów państwa polskiego. Dziś stała się największą w kraju inwestycją polskiego Kościoła. O jej budowie postanowił 5 maja 1791 roku Sejm Wielki. Miała być wtedy wotum wdzięczności za uchwalenie słynnej Konstytucji 3 maja, ale w uchwale Sejmu, była mowa o Świątyni Wielowyznaniowej. Bo też wówczas i w późniejszych wiekach, taka była Polska.

Kamień węgielny pod budowę wmurowano jednak w pobliżu dzisiejszego Ogrodu Botanicznego UW, w sąsiedztwie parku Łazienki Królewskie. Na przeszkodzie w realizacji inwestycji stanęła II wojna światowa. Kolejną inicjatywę budowy świątyni podjął w 1989 roku prymas Józef Glemp.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Panie Ministrze Zdrojewski!
A krakowskiego dysponenta kropel krwi i strzępów kapci zostawi pan bez wsparcia?
Czy we wszystkich tych kościołach dzieła kultury nie wymagają pomocy?
Kościół Relikwii
Kościół Górny
(dzieci) Kościół Relikwii
Kościół Górny
Kościół Relikwii

Na wsparcie finansowe oczekuje również święta drobnica na prowincji, gdzie przydały by się złotolite szaty na figury i korony na obrazach np.:
http://sanktuariapolskie.info/diecezje/34/sandomierska/sanktuaria/55/sanktuarium-blogoslawionego-jana-pawla-ii

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdrojewski tak na wszelki wypadek,kupił sobie bilet do nieba ale do ch..,kup sobie za swoje.!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.