Facebook Google+ Twitter

Dlaczego zapominamy? Naukowcy twierdzą, że wspomnienia równoważone są przez antywspomnienia

Czy ludzki mózg jest przystosowany do przechowywania każdego wspomnienia? Jeżeli byłby, mógłby szybko stracić możliwość przyswajania i zapamiętywania nowych informacji. Co dzieje się na poziomie neuronalnym, gdy zapominamy daną rzecz?

 / Fot. CC0 Public DomainNajnowsze badania sugerują, że proces zapominania przypomina odwrotny wzorzec aktywności elektrycznej w mózgu do zapamiętywania. Naukowcy mówią o "antywspomnieniach" - podaje Science Alert.

Hipoteza badaczy z uniwersytetu w Oksfordzie i University College London opiera się na założeniu, że funkcjonowanie mózgu w obszarze zapamiętywania/zapominania wynika z interakcji pomiędzy dwoma rodzajami komórek: neuronów pobudzających i hamujących. Te pierwsze pobudzają aktywność elektryczną, drugie przeciwnie. Według badaczy upośledzenie tych funkcji może prowadzić do zaistnienia padaczki, schizofrenii czy autyzmu.

Jak jest z pamięcią? Gdy czegoś się uczymy następuje komunikacja między neuronami pobudzającymi. W tym procesie - oczywiście w dużym uproszczeniu - mają powstawać wspomnienia. Równowaga jednak zaburza się i mózg ma uruchamiać neurony hamujące, które doprowadzają do sytuacji odwrotnej. To właśnie można nazwać "antywspomnieniami".

Badacze wcześniej stworzyli model teoretyczny. Żeby zaobserwować ten proces u ludzi wykorzystali m.in. funkcjonalny rezonans magnetyczny, by zbadać aktywność mózgu. Ochotnicy zapamiętywali na komputerze pary różnych figur. "W ciągu 24 godzin wspomnienia tychże kształtów wyciszyły się" - opisuje Helen Barron. Zdaniem neurolog nastąpił proces równoważenia wspomnień lub zapominania. Naukowcy stymulowali mózg prądem o niskim napięciu, co doprowadziło do zmniejszenia aktywności neuronów hamujących. Spowodowało to, że wspomnienia zapamiętywanych kształtów powróciły. "Wykazaliśmy, że zmniejszenie procesu hamowania może ujawnić uśpione wspomnienia" - mówi badaczka. Ma to dowodzić, że istnieje mechanizm równoważący.

Badania prowadzone były na małej grupie ochotników i stanowią punkt wyjścia do dalszych eksperymentów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

hmm... interesujące.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.