Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego zapominamy? Naukowcy twierdzą, że wspomnienia równoważone są przez antywspomnienia

Redakcja Wiadomości24.pl
Redakcja Wiadomości24.pl
CC0 Public Domain
Czy ludzki mózg jest przystosowany do przechowywania każdego wspomnienia? Jeżeli byłby, mógłby szybko stracić możliwość przyswajania i zapamiętywania nowych informacji. Co dzieje się na poziomie neuronalnym, gdy zapominamy daną rzecz?

Najnowsze badania sugerują, że proces zapominania przypomina odwrotny wzorzec aktywności elektrycznej w mózgu do zapamiętywania. Naukowcy mówią o "antywspomnieniach" - podaje Science Alert.

Hipoteza badaczy z uniwersytetu w Oksfordzie i University College London opiera się na założeniu, że funkcjonowanie mózgu w obszarze zapamiętywania/zapominania wynika z interakcji pomiędzy dwoma rodzajami komórek: neuronów pobudzających i hamujących. Te pierwsze pobudzają aktywność elektryczną, drugie przeciwnie. Według badaczy upośledzenie tych funkcji może prowadzić do zaistnienia padaczki, schizofrenii czy autyzmu.

Jak jest z pamięcią? Gdy czegoś się uczymy następuje komunikacja między neuronami pobudzającymi. W tym procesie - oczywiście w dużym uproszczeniu - mają powstawać wspomnienia. Równowaga jednak zaburza się i mózg ma uruchamiać neurony hamujące, które doprowadzają do sytuacji odwrotnej. To właśnie można nazwać "antywspomnieniami".

Badacze wcześniej stworzyli model teoretyczny. Żeby zaobserwować ten proces u ludzi wykorzystali m.in. funkcjonalny rezonans magnetyczny, by zbadać aktywność mózgu. Ochotnicy zapamiętywali na komputerze pary różnych figur. "W ciągu 24 godzin wspomnienia tychże kształtów wyciszyły się" - opisuje Helen Barron. Zdaniem neurolog nastąpił proces równoważenia wspomnień lub zapominania. Naukowcy stymulowali mózg prądem o niskim napięciu, co doprowadziło do zmniejszenia aktywności neuronów hamujących. Spowodowało to, że wspomnienia zapamiętywanych kształtów powróciły. "Wykazaliśmy, że zmniejszenie procesu hamowania może ujawnić uśpione wspomnienia" - mówi badaczka. Ma to dowodzić, że istnieje mechanizm równoważący.

Badania prowadzone były na małej grupie ochotników i stanowią punkt wyjścia do dalszych eksperymentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto