Facebook Google+ Twitter

Dlaczego zazdroszczę Wrocławiowi

Przeglądając dziś internet trafiłem na wywiad z Danielem Chojnackim. Ma on we Wrocławiu stworzyć sieć darmowych, publicznych wypożyczalni rowerów. A wszystko to z budżetu Urzędu Miasta. Jako zapalony rowerzysta stwierdziłem: genialne!

Holenderski rower miejski - Pointer Corzano; http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Brosen_city_bicycle.jpg / Fot. zdjęcie na licencji GNU Jak wszystkie genialne pomysły tak i ten jest bardzo prosty. Wrocław ma zostać pokryty siecią około stu (na razie) punktów - stacji wynajmu rowerów. Rowery będzie można za darmo wypożyczyć (za pomocą specjalnej karty chipowej) na pół godziny i pozostawić po skorzystaniu w dowolnej stacji. Ograniczenie czasu darmowego korzystania do połowy godziny ma na celu wymuszenie na użytkownikach korzystania z darmowych rowerów, a nie pozostawiania ich u siebie pod domem do "następnego razu". Rowery będą jednakowe i pomalowane w barwy Wrocławia (żółć i czerwień). Każdy zostanie wyposażony w GPS i czujnik uszkodzeń. Oczywiście pomysł nie jest specjalnie oryginalny, miast które tak robią jest wiele w Europie. Wrocław będzie jednak pierwszy w Polsce!

Jakie korzyści wynikają z tego pomysłu? We Wrocławiu powstanie w ten sposób nowy system transportu publicznego. Powszechny, darmowy, tani i ekologiczny. Rowerem będzie można dotrzeć w każde miejsce i swobodnie zostawić go gdy nie będzie nam już potrzebny. Półgodzinne ograniczenie czasowe nie jest specjalnie kłopotliwe, po prostu po upłynięciu czasu zostawiamy rower i bierzemy następny. W mieście wkrótce zaczną pojawiać się kilometry nowych ścieżek rowerowych. Przy właściwym spopularyzowaniu idei oraz zainteresowaniu mieszkańców Wrocław może stać się miastem mniej zakorkowanym, a może i mniej zanieczyszczonym. Włodarze miasta liczą, że zachęcą szczególnie młodych mieszkańców, uczniów i studentów do korzystania z tej formy transportu publicznego. Możliwość darmowej przejażdżki po mieście to także dodatkowa atrakcja dla turystów i szansa na poznanie miasta z innej strony.

Korzyści odniosą również mieszkańcy. Rower w mieście to naprawdę szybki środek transportu. Niestraszne mu korki, ciasne uliczki. Dostanie się wszędzie tam, gdzie auto nie da rady. To również oszczędność dla portfela, będzie się można za darmo dostać w różne części miasta. Jazda na rowerze to przede wszystkim korzyści dla zdrowia - poprawia kondycję, powoduje utratę zbędnych kilogramów, poprawia sprawność stawów, funkcjonowanie układu oddechowego i krążenia.

Czytając o tym pomyśle odczuwam zazdrość. Niestety w Częstochowie rowerzysta traktowany jest po macoszemu. Ścieżki rowerowe są rzadkością, a te które powstają są planowane bezmyślnie. Mam nadzieję, że już niedługo inne miasta pójdą w ślady Wrocławia. A tymczasem gratuluję Wrocławiowi i życzę, aby nic nie stanęło na drodze do zrealizowania tego wyśmienitego pomysłu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (20):

Sortuj komentarze:

cykliści wszystkich krajów łączcie się :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżdzę do pracy rowerem od marca do listopada, czasem grudnia. W tym roku chyba zacznę już od stycznia, bo zimy nie ma praktycznie :) ROcznie wychodzi co najmniej 2,5 tysiąca kilometrów na dwóch kółkach. A o tym pomyśle słyszałem... od samego autora, którego spotkałem kiedyś, a jakże na rowerze i zaczęliśmy rozmawiać, zupełnie się nie znając, jak cyklista z cyklistą :))

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.12.2007 10:42

(+) Swietna inicjatywa i ciekawy tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marku oczywiście plus - w Poznaniu drogi rowerowe, z tego co piszesz, są podobne do częstochowskich - raptem się kończą, jest ich zdecydowanie za mało - ogólnie bez ładu i składu:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Częstochowie też planuje się budować aquapark od wielu lat, pewnie tak jest w wielu miastach Polski. Pomysł Wrocławia bardzo mi się podoba i mam nadzieję że zostanie zrealizowany. Wtedy tam pojadę pozwiedzać i przejechać się rowerem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.12.2007 02:14

Nie skazuję tego projektu z góry na niepowodzenie. Czas pokaże. I nie mam tu na myśli podejścia mieszkańców do takiego rozwiązania. Obawiam się jednak czy wszytko zostanie zrealizowane zgodnie z założeniami. Pozostaje tylko czekać nie tylko na rowery ale też na większą ilość ścieżek rowerowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus dla autorai i plus dla Wrocławia.
Och, jak zazdroszczę! Tak jak napisał Marcin (Emenefix), Wrocław jest mentalnie o... wiele lat do przodu.
Pozostaje życzyć, aby projekt odniósł sukces.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wrocław to miasto gdzie na pomysłach się głownie kończy. Często jest też tak, że to co chcemy realizowac, realizujemy sto lat (vide: plac Grunwaldzki, Aquapark, nowe autobusy, most Szczytnicki, karta miejska, nowy most Biskupin-Krakowska, obwodnica, obwodnica śródmiejska...). Wszystko powstaje w ogromnych męczarniach. Oczywiście + :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

bardzo :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

piękne tereny...;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.