Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26029 miejsce

"Dlaczego zdradzamy?" czyli różne oblicza zdrady

Ponoć co trzecie dziecko może być owocem seksu pozamałżeńskiego. W Polsce do złamania szóstego przykazania przyznaje się aż 33 proc. mężczyzn oraz 16 proc. kobiet, czyli... co trzeci facet i co szósta kobieta.

 / Fot. Wydawnictwo Literackie76% - na tyle szacowane jest prawdopodobieństwo popełnienia zdrady przez jednego z partnerów. No właśnie, jak to naprawdę z tą zdradą jest? Dlaczego zdrada, która jest głęboko zakorzeniona w każdej kulturze i cywilizacji wciąż budzi takie emocje? Czy rzeczywiście nie ma związku, który nie byłby narażony na niewierność jednej ze stron? Czy powszechność łamania obietnicy małżeńskiej – czy jakiejkolwiek innej – wymusza na nas konieczność oswojenia się ze zdradą i ignorowania śladów szminki na koszuli bądź tajemniczego rachunku za nocleg w pokoju? Czy milcząco powinniśmy się zgadzać na bycie zdradzanym ze świadomością, że nigdy nie wiadomo, kiedy i nas kiedyś kusić będzie męski kawałek ciała? Oczywiście że nie, ale mimo wszystko warto na zdradę być przygotowanym, spróbować zrozumieć motywy niewierności oraz przygotować się na ewentualne zmierzenie z jej konsekwencjami.

Odpowiedź na pytanie „Dlaczego zdradzamy?” znajdziemy w książce Pameli Druckerman, opublikowanej przez Wydawnictwo Literackie. „Dlaczego zdradzamy? Światowy atlas niewierności” nie jest jednak próbą psychologicznego zgłębienia tematu, nie znajdziemy tu suchej statystyki czy treści odżegnujących zdradzających od czci i wiary. To raczej podróż szlakiem zdrady, próba odsłonięcia jej prawdziwego oblicza i przełamania tabu, którym jest pojęcie zdrady, a szerzej – seksualności i ludzkich potrzeb fizycznych i emocjonalnych. Odwiedzając dwadzieścia miast w dziesięciu krajach autorka zadawała pytania zarówno zdradzanym, jak i zdradzającym, zaś oni odsłaniali przed nią nie tylko tajemnicę alkowy, ale i swojej duszy.

Druckerman swoją karierę „ekspertki od zdrady” rozpoczęła jeszcze jako korespondentka „Wall Street Journal” w Ameryce Łacińskiej – już wówczas zastanowiło ją, dlaczego tyle żonatych mężczyzn proponowało jej seks bez zobowiązań. Z pragnienia poznania reguł niewierności, różnych jej twarzy w różnych zakątkach świata, a także z rozmów dziesiątkami cudzołożników i ich partnerek oraz partnerów zrodziła się książka.

Różnice w podejściu do zdrady uwidoczniają się już na poziomie języka oraz sposobie opisu pozamałżeńskich igraszek. Czy „cudowna przerwa”, jak Indonezyjczycy nazywają romans niezagrażający małżeństwu jest naprawdę tym samym, co „granie na spalonym” w Irlandii? Czy izraelskie „jadanie na boku”, jest tak samo złe jak „zdrada” w języku polskim?

W świat romansów i zdrady wprowadza nas Amerykanka, April, od której autorka rozpoczyna swoją niezwykłą podróż badawczą, podążając szlakiem niewierności. Jej romans zakończył się dwa lata wcześniej i był jedynym, podczas jej pożycia małżeńskiego. Mimo to mąż do dziś nie może się z tym faktem pogodzić, piętnując ją i osaczając. „Jestem zupełnie inną osobą niż dawniej. Boje się z kimkolwiek rozmawiać.” – wyznaje bohaterka wywiadu, dodając – „Bo Kevin powie, że się puszczam”. Takie podejście dziwi szczególnie w Ameryce, gdzie od lat siedemdziesiątych XX w. seks stał się wszechobecny. W kwestii seksu pozamałżeńskiego Amerykanie są jedna niezwykle surowi w osądach – w 2004 roku prawie 82% respondentów oświadczyło, że zdrada jest zła. Może dlatego daje się w prowadzonych przez autorkę rozmowach zauważyć moralizatorski ton i oscylowanie wokół tematów bezpiecznych, czyli monogamii.

O ile Francuzi „wycofują się na samo wspomnienie o pozamałżeńskich romansach” – jak pisze autorka – to w Rosji w taki związek nie tylko nie szokuje, ale … koniecznie trzeba być w niego zaangażowanym. Większość obywateli „nowej Rosji”, skazanych na dorosłe życie u boku rodziców, bez perspektyw, chętnie szuka pocieszenia w ramionach pozamałżeńskich. „Rosjanie są równie romantyczni jak Amerykanie” – zauważa też autorka – „Ale ich bajkowe romanse wiążą się z wieloma problemami i nie kończą happy endem”.

A jak kwestia zdrady wygląda w Japonii, kraju jednoosobowego łóżka? Jak wygląda w tej kwestii południowoafrykańska rzeczywistość? Na te wszystkie pytania odpowiedzi poszukujemy wraz z Pamelą Druckerman, zastanawiając się jednocześnie (i mimowolnie) nad podejściem do zdrady w katolickim kraju, jakim jest Polska. W książce „Dlaczego zdradzamy? Światowy atlas niewierności” najbardziej fascynująca jest jej szeroka perspektywa i poglądowość – nie ograniczamy się wyłącznie do rozpatrywania zdrady pod kątem prawnych konsekwencji, czyli rozwodu, czy do jej wymiaru etycznego. To raczej podróż poprzez różne kultury, różne światy i odmienne podejścia nie tylko do kwestii związanych z pozamałżeńskim seksem, ale i do życia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.