Facebook Google+ Twitter

Dlaczego ziewamy? Żeby schłodzić mózg

Naukowców od wielu lat dręczył problem ziewania. Postanowili dokonać skrupulatnych badań i doszli do zaskakującego wniosku. Na łamach czasopisma „Frontiers in Evolutionary Neuroscience” ogłosili ostateczne wyniki.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ziewanie / Fot. Pleple2000/CC 3.0

Czy ziewamy z nudów albo, gdy chce nam się spać?


Teoria mówi, że zwykle ziewamy, gdy jesteśmy zmęczeni i senni albo zwyczajnie z nudów. Jednakże, nie wyjaśnia to biologicznych funkcji niezwykłego odruchu. Naukowcy z Princeton University i Omar Eldakar z University of Arizona pod przewodnictwem Andrew Gallup’a podjęli się zadania wyjaśnienia tego zjawiska.

Czy ziewanie schładza mózg?


Chociaż podejrzewano, że ziewanie może mieć wpływ na najważniejszy organ naszego ciała czyli mózg, nikt wcześniej nie podjął się badań, by zjawisko wyjaśnić.

Do tej pory uczeni mieli różne teorie wyjaśniające, dlaczego akurat wtedy pojawia się ten specyficzny odruch, ale niewielu skupiało się na wyjaśnieniu biologicznych funkcji owego zjawiska. podejrzewali, że rolą ziewania jest schładzanie mózgu. Amerykańscy biolodzy na łamach pisma publikują wyniki swoich prac.

Otóż zbadali oni częstotliwość ziewania u przechodniów napotkanych na ulicach arizońskiego Tucson. Badaniu poddano 160 osób. Część z nich sondowano latem, a drugą zimą. Celem było ustalenia czy w skrajnie odmiennych temperaturach zjawisko ziewania występuje u obu grup tak samo i z podobną regularnością.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Proszę uprzejmie: http://www.princeton.edu/main/news/archive/S31/64/49G23/index.xml?section=science

Myślę, że zadaniem autora tego artykułu nie jest udowadnianie niczego lecz informowanie.

Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Używamy Google i już po minucie mamy oryginalny artykuł: (podaję bez http) //inventorspot.com/articles/scientists_witness_brain_chilling_yawns

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli tekst traktuje o badaniach, prosiłabym o podanie źródeł. I nie chodzi mi tutaj o jakiś tam serwis informacyjny, tylko o nazwy magazynów naukowych, w których zostały opublikowane tego typu badania.

Jeżeli badania nie przeszły przez peer-review, to ich wyniki można sobie między bajki włożyć...
Jeżeli autor nie jest w stanie udowodnić, że są to sprawdzone badania naukowe, to miejsce tego artykułu jest w dziale Moje trzy grosez/Wiadomości niepotwierdzone.

Komentarz został ukrytyrozwiń
@@@@@
  • @@@@@
  • 23.10.2011 11:59

aż sobie ziewnęęęęęęęęęęęęęłam........

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lidia Markowicz
  • Lidia Markowicz
  • 23.10.2011 11:35

Bardzo dobry tekst. Mam jedynie uwagę do tytułu i sprzeczności z wnioskami wynikającymi z artykułu. Tytułowe zdanie "Żeby schłodzić mózg" i treść akapitu "Ziewanie jest zaraźliwe", świadczą raczej o funkcji termoregulacyjnej (w obie strony), a nie jedynie o konieczności schładzania. A może to znów redakcja zmieniła coś w tytule, jak to można wnioskować z pretensji wielu autorów?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo interesujący tekst! 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

kapitalny artykuł.
5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.