Facebook Google+ Twitter

Dlaczego zniknął Bolesław Bierut?

Na oficjalnej stronie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w dziale historii nie ma Bolesława Bieruta. Co ciekawe, w zakładce "Prezydenci RP" na tej samej stronie, podczas gdy prezydentem był Aleksander Kwaśniewski sylwetka Bieruta była.

Strona internetowa www.prezydent.pl powstała za prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego. Internauci mogli na niej poznać aktualności z życia prezydenta RP. Gdzie jest z wizytą, komu udzielał wywiadu, jaką ustawę ostatnio podpisał. Wśród zakładek na stronie jest zakładka "Prezydenci RP". Jest to dział historyczny, w którym przedstawione są sylwetki byłych prezydentów. Ciekawostką jest, że z tego działu za prezydentury Lecha Kaczyńskiego zniknął Bolesław Bierut.

Lata 1939-90 to lata, w trakcie których istniała też władza emigracyjna. Władza ta była konsekwencją wybuchu II Wojny Światowej. W latach 1952-89 instytucja prezydenta została zniesiona na podstawie konstytucji PRL. Natomiast do roku 1952 prezydentem w Polsce był członek PPR, a później PZPR, Bolesław Bierut. W latach 1944-47 był też prezydentem Krajowej Rady Narodowej. W tym samym czasie głową państwa na emigracji był Władysław Raczkiewicz. Ten pięcioletni okres dwuwładzy prezydenckiej nie został uwzględniony na prezydenckim portalu podczas prezydentury Lecha Kaczyńskiego.

Widok strony za prezydentury KwaśniewskiegoWidok strony za prezydentury KaczyńskiegoTo czy Bierut powinien na portalu być nie jest, jak by się mogło wydawać, sprawą jednoznaczną. Według niektórych historyków nie powinno się go uznawać za oficjalnego prezydenta.
- W świetle prawa konstytucyjnego RP Bierut był prezydentem samozwańczym - mówi historyk, dr hab. Andrzej Friszke, powołując się na konstytucję kwietniową z roku 1935. - Bierut był wymieniany na prezydenckim portalu ze względu na niedouczenie, a także, jak mniemam, z przyczyn politycznych. To jednak Bierut miał realną władzę w Polsce i jego sylwetka utrwaliła
się w świadomości społeczeństwa jako przywódcy partii komunistycznej i
państwa. - dodaje Friszke.

Żaden z prezydentów nie zdecydował się jak do tej pory, pójść na kompromis i przedstawić sylwetkę Bieruta, dodając jednak dokładne wyjaśnienie sytuacji w jakiej został on prezydentem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Emil dochrapie się z czasem paru piórek :-)
A Bierut, z racji rozdawania, powinien nazywać sie DAJUT.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.01.2007 00:11

emilu, to najlepszy artykuł jaki w życiu czytałem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajny "temat dla reportera".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Też mi go nie żal. Ale to też jest część naszej historii i próby jej zmieniania są po prostu żenujące!

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za temat

Na tej samej zasadzie nie powinno tam być Ignacego Mościsckiego, który prezydentem został na skutek de facto zamachu stanu Piłsudskiego. No, chyba że zamach stanu jest mzgodny z jakąkolwiek konstytucją. ;]

Dla wszystkich kwestionujących prezydenturę Bieruta:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bierut

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bieruta jakoś mi nie żal...

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy wątek "wyszarpnąłeś". Plus ode mnie.
Swoją drogą czy był samozwańcem, czy nie swoje miejsce w historii polskich prezydentów powinien mieć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Generalnym sekretarzem dziecko ! Zwanym Prezydentem dla historii.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.01.2007 22:23

Dobre spostrzeżenie. Politycznie, nie politycznie, mnie na historii zawsze uczono, że Bierut był mimo wszystko prezydentem i należy to uszanować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.