Facebook Google+ Twitter

Długowieczność? Tylko we Włoszech

Według rankingu pisma medycznego "The Lancet" Włosi są na pierwszym miejscu pod względem długości życia, wśród europejskich narodów. Przeciętnie żyją 80,4 lata. Na drugim miejscu są Szwedzi - 80,3.

Badaniu zostało poddanych 25 europejskich państw. Według promotorki badania Carol Jagger, szansę na długie życie i wolną od ciężkich schorzeń starość mamy mieszkając w kraju, gdzie jest wysoki poziom nauczania, system sanitarny działa sprawnie i jest należycie dofinansowany, a osoby starsze objęte są odpowiednią polityką socjalną.

Wnioski wydają się dość logiczne, lecz zdają się im przeczyć wyniki badania, plasujące na pierwszym miejscu słoneczną Italię. Od miesiąca trwają strajki spowodowane reformą szkolnictwa, niskim poziomem nauczania, a połowa młodych Włochów ma problem z przedmiotami ścisłymi.

System sanitarny jest w fatalnym stanie. Na badania czeka się miesiącami. Lekarze dorabiają lecząc nieżyjących pacjentów, gdyż dzięki takim przekrętom wyłudzają od państwa pieniądze. Niejednokrotnie słyszy się o „banalnej” śmierci, bo lekarz popełnił błąd. Co do polityki socjalnej, która powinna zapewnić opiekę państwową dla starszych osób można powiedzieć, że praktycznie nie istnieje. Włoscy staruszkowie zdani są na prywatne opiekunki pochodzące z krajów wschodniej Europy. Do tego wszystkiego dochodzi kwestia PKB, które obecnie wynosi - 0,9 proc.

Dla profesora demografii, Antonio Golini, który wykłada na uniwersytecie La Sapienza, długowieczność Włochów zależy w wielkim stopniu od diety. Trudno jednak określić, czy chodzi o dietę przymusową, spowodowaną kryzysem ekonomicznym czy też o słynną dietę śródziemnomorską…

"We Włoszech każdy mijający rok przynosi nam dodatkowe trzy miesiące życia, zamiast 12 mamy 15. A to wszystko dzięki pracy i aktywności w życiu codziennym. I to jest prawdziwa recepta, dzięki której będziemy mogli świętować stuletnie urodziny" - twierdzi profesor. Rozumiem, że oświadczenie Berlusconiego, że będzie żył 120 lat jest jak najbardziej prawdopodobne?Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Od trzech dni polskie media trąbią zgodnie, że Polacy sa najzdrowszym narodem: jesli wziąc pod uwagę ilośc ginacych pod kolami, umierajacych na raka ( w kazdym wieku), zatory i niemoznośc dostania sie do specjalisty - faktycznie, ci, ktorzy żyja powyzej 55 lat sa zdrowi jak wszyscy diabli.
Ani NFOZ, ani zadna reforma sluzby zdrowia nie jest w stanie ich dobić.
Jesli teraz - w zwiazku z drozyzna, zaczną przechodzic na dietę niskokaloryczną - przeżyją nie tylko Tuska, Kaczyńskich ale i Berlusconiego, razem z jego kliniką
odnowy biologicznej". :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.