Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10036 miejsce

Dłuższy urlop macierzyński? Dla mam, które urodzą po 17 marca.

"Prosimy, nie pozostawajcie głusi na nasze argumenty i nie wprowadzajcie sztucznych podziałów, które stawiają nasze dzieci na gorszej pozycji już od dnia narodzin" - matki I kwartału 2013 r.

Wydłużony urlop macierzyński to temat, który od paru miesięcy wzbudza dużo kontrowersji, zwłaszcza wśród mam. Projekt nowelizacji Kodeksu Pracy zakłada wydłużenia do roku czasu urlopu macierzyńskiego. Niestety, skorzystać z niego będą mogły wyłącznie matki, które 1 września 2013 r. będą przebywać na półrocznym urlopie macierzyńskim (20 tygodni podstawowych i sześć tygodni dodatkowych). Wówczas będzie można go wydłużyć o kolejne 26 tygodni. W praktyce oznacza to, że kobiety, które urodzą przed 18 marca zostają na starych zasadach, a tym, które urodzą 18 marca i później, będzie należał się wydłużony urlop macierzyński.

Rząd tłumaczy, że budżet jest za niski na objęcie dłuższymi urlopami rodzicielskimi wszystkie dzieci urodzone w 2013 roku / Fot. Katarzyna Piwecka/www.katarzynapiwecka.plNa Facebooku powstała grupa otwarta:Żądamy sprawiedliwego traktowania dla matek 2013

Jest też Fanpage Matki I kwartału 2013, skupiający już blisko 2500 fanów. Mamy systematycznie aktualizują galerię zdjęć Przepraszam, że rodzę się przed 17 marca 2013r

Rodzice napisali również petycję do ministra pracy i polityki społecznej: List otwarty w sprawie objęcia urlopem rodzicielskim rodziców wszystkich dzieci narodzonych w 2013 r

Każdy rodzic chce korzystać z takich samych przywilejów. "Prosimy, nie pozostawajcie głusi na nasze argumenty i nie wprowadzajcie sztucznych podziałów, które stawiają nasze dzieci na gorszej pozycji już od dnia narodzin. Pozwólcie wszystkim dzieciom urodzonym w roku 2013 korzystać z takich samych przywilejów!"

Rząd tłumaczy, że budżet jest za niski na objęcie dłuższymi urlopami rodzicielskimi wszystkie dzieci urodzone w 2013 roku. Wejście ustawy parę miesięcy wcześniej pozbawi go 150 mln złotych. Czy to dużo? Biorąc pod uwagę inne wydatki, w tym 400 mln na LOT, 800 mln na firmy detektywistyczne i ochroniarskie oraz 94 mln na fundusz kościelny, oczekiwania Matek I kwartału są jak najbardziej uzasadnione. Przypomnijmy, że inne ustawy - zabierające pewne przywileje rodzinom - wchodzą z dniem 1 stycznia. Już w 2012 roku zwiększył się podatek na niektóre artykuły dziecięce. Z początkiem roku 2013 zaostrzyły się kryteria przyznawania becikowego oraz zasady rozliczania ulgi rodzinnej na dzieci, wycofano też program rodzina na swoim.

Ustawa jeszcze nie weszła w życie. Inicjatywę Mam I kwartału 2013 poparło już Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców oraz Pani Małgorzata Prokop-Paczkowska - przewodnicząca Prezydium Krajowego Ruchu Kobiet Ruchu Palikota. O petycji wspominają również internetowe i drukowane czasopisma dla rodziców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.