Facebook Google+ Twitter

Dni Białorusi w Krakowie. Czy kultura znów ustąpi polityce?

Dziś w Krakowie już po raz czwarty rozpoczęły się Dni Kultury Białoruskiej. W tym roku impreza krakowska trwa w dniach 23-25 kwietnia. Patrząc na program imprezy, dojść można jednak do wniosku, że są to raczej dni białoruskiej polityki.

Dni Kultury Białoruskiej to jedna z najważniejszych kulturalnych inicjatyw na terenie Polski, poświęconych wschodniemu sąsiadowi. W tegorocznym programie znalazły się konferencje, pokazy filmów, wystawy, prezentacje książek i oczywiście koncerty. Coraz większa liczba imprez białoruskich w całej Polsce jest z pewnością związana z dużą liczbą studiujących tu Białorusinów.

Czy Dni Kultury Białoruskiej znów zostaną zdominowane przez politykę? / Fot. Grzegorz Gałasiński/Dziennik ŁódzkiJak mówią organizatorzy, "IV edycja DKB daje wyjątkową okazję do zapoznania się nie tylko z historią białoruskiej idei narodowej, lecz również z aktualną sytuacją opozycji politycznej na Białorusi". I tu z pewnością wpadamy w pułapkę patrzenia na Białoruś wyłącznie przez pryzmat polityki. Ogranicza to punkt widzenia właśnie na kulturę. Wczytując się w program konferencji, dochodzi się do wniosku, że są to w gruncie rzeczy Dni Białoruskiej Polityki z dodatkiem kilku koncertów.

Tak oto otwarto Dni Kultury konferencją pod tytułem „Kultura i polityka Polski i Białorusi w kontekście Unii Europejskiej”. Całkiem niewiadomy jest cel zaproszenia liderów Związku Polaków na Białorusi, bo ich powiązanie z białoruską kulturą jest dalekie, a sprawa ZPB też już jest nie bardzo "świeża". Niezwykle mało jest imprez o tematyce historycznej, które mogłyby rozwiać krążący stereotyp o Białorusinach jako narodzie, który powstał w końcu XIX w. Cała część kulturalna sprowadza się do trzech koncertów i prezentacji dwóch książek. Pocieszeniem może być to, że wejście na koncerty jest darmowe, co nieźle kontrastuje z innymi białoruskimi imprezami w Warszawie czy Białymstoku.

Bez względu jednak na uzasadnioną krytykę, to swoiste święto kulturalne cieszy się co roku zainteresowaniem, a w jego sens nikt pewnie nie może wątpić. W Polsce i dzisiaj niewiele uwagi poświęca się poznawaniu najbliższych sąsiadów przez kulturę. Zrozumieć można też rozbudowaną część poświęconą współczesnej, a nie np średniowiecznej kulturze - po prostu więcej ludzi wybierze się na koncert hardcore'owy, niż na śpiewy ludowe.

Dokładny program DKB można poznać na oficjalnej stronie projektu http://dkb.nzs.pl/. Organizatorzy, czyli KNS (W)Koło Rosji, Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ, Fundacja Studentów i Absolwentów UJ "Bratniak" oraz Niezależne Zrzeszenie Studentów AP pod honorowym patronatem Rektora UJ prof. dr hab. Karola Musioła, zapraszają do uczestnictwa!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

możesz))

fajny wczoraj był koncert, akurat wyszaleć się przed psychologią)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, że słabo promowane:( Znów polityka dominuje nad kulturą. I znów w Krakowie:(


ps. Czy ja Cię mogę kojarzyć z I roku politologii?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.