Facebook Google+ Twitter

Dni doktora Antoniego Troczewskiego w Kutnie

Od 16 do 22 września w Kutnie obchodzimy dni doktora Antoniego Troczewskiego. Z tej okazji przygotowano wiele ciekawych spotkań, by uczcić jego pamięć oraz dowiedzieć się coś więcej o tej znaczącej dla Kutna osobie.

Sala na której trwał wykład, była cała zapełniona.  / Fot. Piotr Panfil Doktor Antoni Troczewski urodził się 1 czerwca 1861 w Łomży, zaś zmarł 22 września 1928 w Kutnie. Początkowo pracował jako wolontariusz, lekarz nieetatowy, a następnie został pierwszym dyrektorem szpitala św. Walentego w Kutnie. Jego szpital zyskał miano najlepszej placówki medycznej w Polsce.

Dlatego też w Kutnie rozpoczął się tydzień pod hasłem "Dni Doktora Antoniego Troczewskiego". Trwa on od 15 września do 22. Z tej okazji w poniedziałek w sali konferencyjnej Urzędu Miasta, kutnowska młodzież wzięła udział w sesji popularno-naukowej pt.: "Doktor Antoni Troczewski - lekarz, działacz społeczny i polityczny". Organizatorem był Jacek Saramonowicz, historyk i działacz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

Wykład poprowadził Henryk Lesiak. / Fot. Piotr Panfil Wtorek zaś należał do Henryka Lesiaka, który w willi doktora Antoniego Troczewskiego, przy ulicy 29 Listopada poprowadził piękny i bardzo ciekawy wykład. Był on poświęcony historii Troczewskiego. - Trzeba przypominać, kim był ten wspaniały człowiek - powiedział na początku lekcji, Lesiak. Bardzo dużo czasu poświęcono tematowi kutnowskiego szpitala oraz zawodu tego wielkiego człowieka, czyli lekarza. Poza tym Henryk Lesiak opowiedział o karierze dziennikarskiej, Antoniego Troczewskiego. Doktor Troczewski opublikował kilkanaście artykułów, zaś jego materiały o sposobie leczenia wyrostkowego, były pionierskie. Niestety nikt nie potrafił odpowiedzieć dlaczego.

Przy końcu nastąpiło zadawanie pytań, przez słuchających wykładu. W wykładzie brali udział uczniowie kutnowskich szkół oraz osoby starsze, mieszkańcy Kutna.

Warte zapamiętania jest, iż żona Troczewskiego nie była zachwycona Kutnem, lecz specjalnie dla niego przeprowadziła się do tego że miasta.

Co mówi młodzież o Troczewskim?
- Doktor Antoni Troczewski był wielkim człowiekiem, wspaniałym lekarzem oraz co najważniejsze, patriotą - mówi Wiadomościom24.pl, Patrycja Łukaszewska, młoda mieszkanka Kutna.
- Według mnie jest to bezinteresowny człowiek nieszukający zysków. Co najważniejsze był prekursorem operacji wyrostka robaczkowego - mówi Jakub Malec, tegoroczny maturzysta z Kutna.

Oto harmonogram na kolejne dni:
18.09.2008, godz. 16. - Willa Antoniego Troczewskiego, przy ulicy 29 Listopada 4:
Wystawa pt. „Pan Doktor i Przyjaciele, sąsiedzi, pacjenci...", Prezentacja wystawy „Przywrócić pamięć. Album Kutnowski” oraz Koncert Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Kutnie.
 / Fot. Plakat 19.09.2008, godz. 12. – Sala konferencyjna Urzędu Miasta Kutno: finał konkursów międzyszkolnych "Kutno i jego mieszkańcy w czasach doktora A. Troczewskiego”
20.09.2008, godzina od 9 do 13.00: Rajd Pieszy „Śladami doktora Antoniego Troczewskiego”
22.09.2008, godz. 16. - Uroczystości rocznicowe, przy grobie Antoniego Troczewskiego na Cmentarzu Parafialnym w Kutnie.
22.09.2008, godz. 17. - Willa A. Troczewskiego, przy ulicy 29 Listopada 4: koncert zatytułowany: „Kutnowscy muzycy w hołdzie doktorowi Antoniemu Troczewskiemu).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Brawo! Plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Troczewski - niestety mało znany na skalę ogólnopolską, chociaż był jednym z najaktywniejszych działaczy ruchu narodowego, przyjacielem Dmowskiego, miał w tamtym czasie ogromne poważanie wśród osób związanych z tą opcją polityczną nie tylko w regionie.

To pomnik Troczewskiego powinien stać przed Urzędem Miasta - a nie pomnik Piłsudskiego, który nic nie zrobił przecież dla Kutna ani regonu (sensu stricto - nie sensu largo)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.