Facebook Google+ Twitter

Dni Dziedzictwa w Rudzie Śląskiej

Współautorzy: Barbara Podgórska

Już po raz 17 na przełomie września i października odbyły się w Polsce Europejskie Dni Dziedzictwa, przebiegające tym razem pod hasłem "Zabytkom na odsiecz. Szlakiem grodów, zamków i twierdz". Tradycyjnie też odbyły się Górnośląskie Dni Dziedzictwa 2009.

Plakat / Fot. Archiwum Genius LociBogaty był program imprez na terenie Rudy Śląskiej i okolic, zaoferowany przez kochłowickie Stowarzyszenie Genius Loci wraz z partnerami. Były to głównie wycieczki. Spacer po centrum Kochłowic, ze zwiedzaniem kościołów Trójcy Przenajświętszej i Matki Bożej z Lourdes zrealizowali Marcin Jarząbek i Marcin Smierz. Ciekawą przeszłość średniowiecznego gródka stożkowego nad Kochłówką, obecnie w Bykowinie, pokazał, zakochany w nim, Przemysław Noparlik. On też poprowadził spacer historyczny po Nowym Bytomiu - śladem trzech wież ciśnień, do kościoła świętego Pawła i wielkiego pieca Huty Pokój

Marcin Jarząbek prezes Genius Loci oprowadzał również po Hugobergu na pograniczu Wiekowa wierzba / Fot. Archiwum Genius Locikochłowicko – świętochłowickim. Na Wzgórzu Hugona leży bowiem wiekowa kopalnia węgla kamiennego Polska-Wirek, kiedyś Nowy Wirek, a cofając się daleko w przeszłość: Hugo, Zwang i Hugo-Zwang. - Dziś to teren mocno zdewastowany, ale w zaroślach kryją się ciekawe obiekty twierdzi Marcin - resztki przedwojennego lotniska, betonowe pozostałości po niemieckich stanowiskach obrony przeciwlotniczej, ślady okopów, które na rozkaz Rosjan, spodziewających się cofnięcia frontu, kopała miejscowa ludność w lutym i marcu 1945 roku. No i ciekawa roślinność, z pomnikową wierzbą kruchą na czele, przy smutnych pozostałościach ścieżki edukacyjnej. Nieopodal chaszcze kryją grotę, w której ponoć urywali swe skarby najsłynniejsi śląscy zbójnicy, Eliasz i Pistulka.

W centrum Kochłowic / Fot. Archiwum Genius LociEugeniusz Czogała zaprowadził miłośników militariów do schronu bojowego nr 75, należącego we wrześniu 1939 roku do "Grupy Bojowej Kłodnica – Kochłowice". Stanowił on ważny element górnośląskiej "Linii Maginota", która jak francuska linia obronna, nie spełniła swojego celu, gdyż Niemcy obeszli bokami potężny pas umocnień.

Głównym momentem GDD był wykład doktora Jerzego Gorzelika pt. "Architektura przemysłowa na Górnym Śląsku", połączony z wystawą fotograficzną "Ocalić od zapomnienia", otwartą w Muzeum Miejskim im. M. Chroboka. Odbyła się również wycieczka rowerowa na trasie Kochlowice – Chudów do rekonstruowanego zamku.
Wycieczka rowerowa do Chudowa / Fot. Archiwum Genius LociHugoberg / Fot. Archiwum Genius LociLogo Genius Loci / Fot. Archiwum Genius LociŚlady umocnień / Fot. Archiwum Genius Loci

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.