Facebook Google+ Twitter

Dni e-Biznesu w Toruniu

Koło Naukowe Forum e-Biznesu z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zorganizowało w dniach 16-17 maja 2013 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania "Dni e-Biznesu", które w tym roku patronatem objęło Ministerstwo Finansów.

Dni e-Biznesu to cykliczne wydarzenie skierowane przede wszystkim do studentów, obejmujące szereg konferencji i warsztatów. - "Tematyka Dni e-Biznesu dotyczy w dużej mierze, choć nie tylko, nowoczesnych usług bankowych i płatniczych stosowanych w e-biznesie." - powiedziała w wywiadzie dla lokalnej telewizji Anna Figiel, Prezes Koła Forum e-Biznesu - "Mają one na celu pokazanie w jaki sposób zmienia się świat jeśli chodzi o możliwości jakie niosą za sobą nowoczesne technologie, zademonstrować innowacyjne metody płatności i kierunki rozwoju rynku usług płatniczych. Występująca obecnie ogromna dynamika rozwoju innowacyjnych metod płatności, sprawiła, że temat ten stał się głównym zagadnieniem tegorocznego wydarzenia."

Minuty do rozpoczęcia Dni e-Biznesu / Fot. Fot. Artur Czerwiński16 maja, czyli głównego dnia Dni e-Biznesu, na początek dr Michał Polasik, opiekun Koła Naukowego Forum e-Biznesu, ekspert i wieloletni badacz, omówił wyzwania dla nauki i biznesu jeśli chodzi o e-płatności. Przedstawił technologie zbliżeniowe i mobilne NFC oraz wyniki własnych badań dotyczące wszystkich rodzajów płatności.

Następnie wystąpił Janusz Diemko, Prezes First Data - lidera płatności na świecie. W swoim bardzo interesującym wystąpieniu zilustrował postęp płatności na podstawie doświadczeń z projektami mobilnymi oraz zbliżeniowymi. Jego wystąpienie skupiło się na przyszłości, rozwoju technologii mobilnych, które są impulsem zmian na rynku elektronicznych płatności. Prezentacja była niezwykle zajmująca i bogata w informacje, a wystąpienie przyciągnęło studentów, którzy zapełnili salę niemal po brzegi.

Artur Czewiński / Fot. Fot. Artur CzerwińskiRozważaniami dotyczącymi przyszłości e-biznesu, nadchodzących przemian wynikających z oczekiwań klientów zajął się dr Wojciech Piotrowicz z Oxfordu. Opowiedział o Omni-channel retailing, rozwijaniu koncepcji multichannel, połączeniu w jeden kanał różnych sposobów komunikacji, interakcji, sprzedaży, obsługi posprzedażowej, czyli tradycyjnej formy sprzedaży, sklepów internetowych, sprzedaży mobilnej, portali społecznościowych, ekranów reklamowych, urządzeń samoobsługowych.

Po przerwie dr Michał Kisiel, analityk portalu Bankier.pl, który objął patronatem Dni e-Biznesu, omówił 5 najważniejszych trendów jeśli chodzi o kierunki rozwoju płatności mobilnych. Krzysztof Maciejewski z Narodowego Banku Polskiego, Naczelnik Wydziału Analiz i Badań w Departamencie Systemu Płatniczego, wskazał działania NBP na rzecz rozwoju obrotu bezgotówkowego. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Paweł Bułgaryn i Michał Masłowski, omówili działalność resortu w zakresie regulacji usług płatniczych, wspomnieli między innymi o projekcie SEPA - jednolitym obszarze płatności w euro, sporze wokół interchange fee, o surchange, czyli istocie umożliwienia opłat dodatkowych. Jak stwierdzili, wśród wyzwań legislacyjnych są m-płatności, acquiring smartfonowy, e-płatności w e-handlu i e-tożsamość.

Dni e-Biznesu / Fot. Fot. Artur CzerwińskiDariusz Mazurkiewicz, Prezes SkyCash, przestawił kierunki płatności mobilnych na przykładzie jego firmy. Radosław Kotkowski ze Związku Banków Polskich zajął się problematyką dostępu do rachunku płatniczego przez podmioty trzecie w Unii Europejskiej".

Drugi dzień, 17 maja, przyniósł przede wszystkim różnorodne warsztaty, do których należały warsztaty z akceptacji kart płatniczych zorganizowane przez First Data Polcard czy warsztaty z CSR, społecznej odpowiedzialności biznesu. Poprzedzone zostały poranną sesją dotyczącą start-upów, podczas której wystąpili Dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości oraz przedstawicielka Enterprise Europe Network i Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Konferencja Dni e-Biznesu uznana została przez gości za bardzo merytoryczną, a organizacyjne perfekcyjnie przygotowaną. Dzięki niej studenci UMK mieli możliwość wysłuchania wystąpień najwyższej klasy ekspertów i zapoznać się z najnowszymi doniesieniami ze świata płatności. Objęcie Dni e-Biznesu patronatem honorowym przez Ministerstwo Finansów świadczy o tym, że było duże wydarzenie.

Koordynatorem Dni e-Biznesu była Anna Figiel, Prezes Koła Naukowego Forum e-Biznesu. W organizacji pomogli jej członkowie koła: Mateusz Kandelszajn, Anna Kurpik, Natalia Błęcka, Katarzyna Balczerska, Tomasz Klunder, Aleksandra Cichowicz, Dominika Kowalska, Tomasz Czerwiński, Dominika Gorska, Anna Nowak, Tomasz Nagler, Dorota Chrobocińska, Artur Czerwiński.

15 maja odbyło się wydarzenie poprzedzające Dni e-Biznesu, mianowicie Dzień z Blogiem. Blogerzy z różnych zakątków Polski mieli możliwość podzielili się swoimi pasjami oraz opiniami dotyczącymi prowadzenia blogów i zdaniami co do blogów jako e-biznesów.

Na Dniach e-Biznesu gościły lokalne telewizje, radia, wydarzenie objęli patronatem również m.in. portale Bankier.pl, Gazeta Bankowa, FinWeb. Partnerem Strategicznym była firma First Data Polcard. Za rok kolejna, piąta już edycja, która z pewnością przyniesie studentom kolejną dawkę wiedzy o e-biznesie czy płatnościach.

http://www.feb.umk.pl/

Anna Figiel, Bogdan Węgrzynek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.