Facebook Google+ Twitter

Dni Kultury Chińskiej w Warszawie i Krakowie

Od 3 września do 2 października odbywać się będą Dni Kultury Chińskiej. W ramach spotkań z kulturą Państwa Środka planowane są dwa koncerty chińskiego skrzypka Li Chuanyuna i wystawa sztuki współczesnej mistrzów tuszu.

Plakat / Fot. Opera NarodowaPodczas Dni Kultury Chińskiej odbędą się dwa koncerty Li Chuanyuna, jednego z najwybitniejszych chińskich skrzypków młodego pokolenia, który jest laureatem I nagrody na V Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. Henryka Wieniawskiego. Pierwszy planowany jest na 10 września w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie, a drugi - 12 września w Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie.

Na fortepianie zagra Chen Qingzhi, a towarzyszyć im będzie National Radio and Film Symphony Orchestra (Chińska Radiowo-Filmowa Orkiestra Symfoniczna), którą poprowadzi maestro Fan Tao, precyzyjny i pełen pasji dyrygent. Wspólnie wykonają utwory Henryka Wieniawskiego, Fryderyka Chopina i Piotra Czajkowskiego. Koncerty są również wspaniałą okazją do wysłuchania tradycyjnych oraz współczesnych utworów chińskich, które będzie przeważały podczas występów.

Od 3 września do 2 października będzie można obejrzeć wystawę „Chińscy mistrzowie tuszu. Tusz we współczesnej sztuce Państwa Środka” na Zamku Królewskim w Warszawie. Jak podają organizatorzy, wystawa obejmuje 64 prace 38 czołowych chińskich artystów współczesnych, tworzących w nurcie sztuki tuszu (shuimo yishu). Nurt ten łączy tradycje estetyczne Państwa Środka i sztukę współczesną.

„Dni Kultury Chińskiej to niepowtarzalna okazja do spotkania i poznania niezwykle ciekawej a wciąż mało znanej w Polsce kultury współczesnych Chin. Poznania współczesnej i tradycyjnej muzyki chińskiej i młodych muzyków, którzy zafascynowani kompozytorami europejskimi często zaskakują nas doskonałymi i ciekawymi interpretacjami utworów Chopina czy Wieniawskiego. To wreszcie okazja do poznania młodych artystów sztuk wizualnych, którzy w swoich pracach czerpią z bogatej tradycji i kultury Państwa Środka" - zapowiadają organizatorzy.

Trwają również przygotowania do Dni Kultury Polskiej w Chinach, które odbędą się w połowie 2010 roku. Organizatorami Dni Kultury Chińskiej są: Instytut Adama Mickiewicza (ze strony polskiej), Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w RP i Biuro ds. Kultury Miasta Shenzhen (ze strony chińskiej).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A mnie przysłali na maila informację z Teatru Wielkiego, więc postanowiłam się nią podzielić. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdyby nie Twoja informacja, przegapiłabym coś tak wspaniałego.. Dzięki ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.