Facebook Google+ Twitter

Dni Nowych Mediów 2010. Oblicza cyborga

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-11-19 15:02

Już w poniedziałek, 22 listopada, w Katowicach rozpoczną się kolejne Dni Nowych Mediów. Tegoroczna edycja nosi tytuł "Oblicza cyborga", a gościem specjalnym będzie wybitny cybernetyk, Kevin Warwick.

 / Fot. Materiały prasoweGość tegorocznych Dni Nowych Mediów, Kevin Warwick, jest profesorem cybernetyki na Uniwersytecie w Reading (Wielka Brytania). Prowadzi badania w zakresie sztucznej inteligencji, kontroli, robotyki i cyborgów. Zaliczany jest do grona 12 naukowców, którzy najbardziej wpłynęli na losy ludzkości. Ponad 500 opublikowanych artykułów naukowych oraz eksperymenty w zakresie technologii implantów sprawiły, że trafił na okładkę amerykańskiego czasopisma „Wired”. Jest zwolennikiem przyspieszenia ewolucji poprzez chipowanie ludzi, w tym dzieci. Uważa komunikację cyborgów za bardziej efektywną, znacznie bardziej doskonałą niż tradycyjna rozmowa.

Profesor Warwick najbardziej znany jest ze swoich pionierskich eksperymentów polegających na neurochirurgicznym wszczepieniu implantu (chipa) do nerwów lewego ramienia. Doprowadziło to do bezpośredniego połączenia systemu nerwo­wego badacza z komputerem, którego celem była ocena przydatności tej najnow­szej technologii dla osób niepełnosprawnych. Badaczowi udało się również stworzyć pierwszy pozazmysłowy (ultradźwiękowy) kanał percepcji człowieka oraz wykonać pierwszy eksperyment dotyczący czysto elektronicznej, telegraficznej komunikacji pomiędzy systemami nerwowymi dwojga ludzi.

Jego najnowsze badania dotyczą wynalazku inteligentnego stymulatora domózgo­wego, który ma przeciwdziałać drżeniom wywoływanym przez chorobę Parkinsona. Urządzenie przewiduje drżenia i aplikuje odpowiedni sygnał, który powstrzymuje je zanim się rozpoczną. Od niedawna stymulator testowany jest na pacjentach. Inny projekt profesora Warwicka dotyczy użycia wyhodowanych, biologicznych sieci neuronowych umożliwiających poruszanie się robotów - mózg każdego z nich jest wykonany z tkanki neuronów.

W Katowicach profesor Warwick wygłosi wykłady i weźmie udział w otwartych dyskusjach w dniach 22-24 listopada 2010 w czasie II Dni Nowych Mediów / Oblicza cyborga. Oprócz wykładów specjalnych odbędzie się również dwuczęściowe seminarium poświęcone problemom robotyki, cyborgizacji oraz sztucznej inteligencji z perspektywy inżynierii, medycyny i humanistyki. Wezmą w nim udział badacze z różnych uczelni, m.in. konstruktor polskiego robota kardiochirurgicznego dr Zbigniew Nawrat. Szczegóły programu można znaleźć na stronie: http://www.dninowychmediow.pl.

Dni Nowych Mediów organizowane są przez Instytucję Kultury Ars Cameralis, współorganizatorami są Instytut Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Wydawnictwo Naukowe ExMachina. Koordynatorami projektu są Anna Maj i Michał Derda-Nowakowski. Konferencja odbywa się w ramach festiwalu Ars Cameralis, są elementem projektu Cyberogród, platformy nowomedialnej kandydatury Katowic do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (Katowice - Miasto Ogrodów).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Osiągnięcia nauki mogą być zarówno fascynujące co przerażjące.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.