Facebook Google+ Twitter

Dni Otwarte z Rzecznikiem Praw Obywatelskich

Już po raz drugi Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich organizuje dni otwarte, w trakcie których każdy Polak będzie mógł zapoznać się z misją, historią i zasadami działania tego urzędu.

Dni otwarte organizowane są już po raz drugi. Pierwszy raz zorganizowano je w 2007 roku. - Wtedy był to nowy projekt, nowa promocja, nie wiedzieliśmy jeszcze, jak ta inicjatywa zostanie przyjęta przez obywateli i pracowników biura - mówi Marta Kukowska, naczelnik Biura Komunikacji Społecznej - Dlatego też cała sprawa nie była zbyt nagłośniona. Mimo to na dniach otwartych zjawiło się ponad 500 osób, w tym bardzo dużo dzieci. Uczniowie, w ramach trwającego programu "Poznaj swoje prawa z Rzecznikiem Praw Obywatelskich", mogli spędzić cały dzień w biurze, zapoznać się z jego pracą, a także uczestniczyć w różnych warsztatach edukacyjnych, mających przybliżyć im strukturę działania.

A jak będzie w tym roku?
Janusz Kochanowski / Fot. PAP Paweł Supernak
Tegoroczne Dni Otwarte rozpoczynają się w Katowicach już 18.05.2008. Następną niedzielę, 25.05.2008, dr Janusz Kochanowski spędzi we Wrocławiu, potem 01.06.2008 w Gdańsku. Szczegółowe harmonogramy dla każdego z miast możemy znaleźć na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.

Mieszkańcy Warszawy z doktorem Kochanowskim będą mogli się spotkać 15.06.2008. - Nie znamy jeszcze dokładnego planu dla stolicy, ale lada dzień powinien się on ukazać na naszej stronie - mówi Kukowska. - Na razie mogę tylko obiecać, że na pewno będzie bardzo ciekawie. Jedną z atrakcji dla najmłodszych ma być obecność stowarzyszenia, zajmującego się tresurą psów. Każdy młody obywatel będzie miał więc szansę zaprzyjaźnienia się z takim zwierzakiem.

Po co organizować dni otwarte?

W tym roku Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich obchodzi dwudziestolecie istnienia, dni otwarte są więc inauguracją obchodów. Organizuje się je po to, by przybliżyć obywatelom, w jaki sposób pracuje urząd, jaka jest jego struktura, jak pracują urzędnicy i jak rozpatrywane są ich skargi. - To inicjatywa samego Janusza Kochanowskiego, który chciał, by jego urząd stał się jak najbardziej dostępny i przyjazny dla każdego. Właściwie już przez cały miesiąc będzie można spotkać się z namiestnikami terenowymi Rzecznika w różnych miastach, gdzie są jego siedziby (Warszawa, Gdynia, Katowice, Wrocław), a
z nim samym w Gdańsku i Warszawie - informuje Marta Kukowska - Rzecznik nie będzie przyjmował skarg, ale będzie można z nim porozmawiać osobiście - obiecuje.

Najważniejsza edukacja

- Najważniejsze jest to, że edukujemy młodych ludzi w zakresie ich wolności i swobód - mówi Kukowska. I rzeczywiście: liczne atrakcje, konkursy i zabawy adresowane są przede wszystkim do młodych ludzi. Rozrywka ma ich przyciągnąć, zachęcić do tego, by urząd Rzecznika jest także dla nich i by znali go nie tylko z kart podręczników do wiedzy o społeczeństwie. Głównym celem organizowania takich dni jest to, by każdy Polak uświadomił sobie, że ten urząd jest przede wszystkim dla niego.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.