Facebook Google+ Twitter

Dni Pamięci Pawiaka okazją do uczczenia ofiar nazistowskich represji

Pawiak - największe więzienie polityczne na terenie okupowanej Polski w okresie II wojny światowej. Dni Pamięci Pawiaka to okazja, aby bliżej poznać historię tego miejsca, tak szczególnego dla nas, Polaków.

Wejście do Muzeum Więzienia "Pawiak" / Fot. Thunderman83Tegoroczne Dni Pamięci Pawiaka rozpoczynają się już we wtorek (25 października) i potrwają do 28 października.

Na program, który przygotowało Muzeum Więzienia "Pawiak" składają się m.in. spotkania z byłymi więźniami, programy historyczno-artystyczne, wykłady czy koncert muzyczny. Wszystko to ma na celu "przeniesienie w czasie" uczestników uroczystości do okresu, w którym Pawiak był jednym z najważniejszych miejsc w okupowanej Warszawie.

Zobacz też: Szczegółowy program Dni Pamięci Pawiaka 2012

Dni Pamięci Pawiaka odbywają się nie tylko przy ulicy Dzielnej 24/26, ale także w Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy al. Szucha oraz w Muzeum Niepodległości. Może w nich bezpłatnie uczestniczyć każdy chętny.

Więzienie na Pawiaku, choć kojarzy nam się głównie z II wojną światową, powstało dużo wcześniej. Wybudowane zostało według projektu Henryka Marconiego, polskiego architekta włoskiego pochodzenia, w latach 1830-1836. Potoczna nazwa Pawiak wzięła się od ulicy Pawiej, przy której znajdowała się brama wjazdowa. Początkowo na Pawiaku miał się mieścić areszt śledczy, ale bardzo szybko zamieniono go w więzienie polityczne. Już w latach zaborów przebywały tam tysiące więźniów.

Niechlubną sławą Pawiak okrył się jednak dopiero w okresie II wojny światowej. Więzienie było wtedy siedzibą niemieckiego Gestapo. Pawiak, choć nazywano go więzieniem politycznym, w swoich murach przetrzymywał także więźniów schwytanych na ulicy w tzw. łapankach. Szacuje się, że z ok 100 tys. więźniów, którzy w okresie II wojny światowej przeszli przez Pawiak, zginęło ok. 37 tys. Zmarli na skutek egzekucji oraz brutalnych i bezwzględnych przesłuchań, które odbywały się przy al. Szucha i w więziennych celach. Zbrodnie, których dokonywano na Pawiaku, do dziś pozostają w pamięci nie tylko mieszkańców Warszawy, ale i wszystkich Polaków.

W 1965 roku powstało Muzeum Więzienia "Pawiak" (oddział Muzeum Niepodległości). Aby uczcić pamięć wszystkich więźniów, którzy przebywali na Pawiaku, od kilkunastu lat organizowane są tam Dni Pamięci Pawiaka.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Robercik Mały
  • Robercik Mały
  • 27.09.2012 08:59

Pamiętamy!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.