Facebook Google+ Twitter

Dni Pyrlandii 2008 - święto ziemniaka w Poznaniu

Miasto Poznań zaprasza na Dni Pyrlandii 2008 - najbardziej poznańską imprezę roku. Jak zwykle na Łęgach Dębińskich (park Jana Pawła II) i jak zwykle w pierwszy weekend września (6 i 7 września) świat zakręci wokół ziemniaka, czyli pyry.

 / Fot. materiały organizatoraVI edycja Dni Pyrlandii rozpocznie się wystrzałem z pyrackiej armaty oraz prawdziwie poznańskim pucowaniem i czyszczeniem pomnika poznańskiej pyry. Później tradycyjne pyry z gzikiem i inne kulinarne atrakcje z pyrami w roli głównej, a także koncerty, konkursy, pokazy i zabawy. Na terenie festynu zbudowana zostanie przystań pyratów, do której zapraszamy wszystkie dzieci.

Nieco starsi mogą obejrzeć “Teatr mody wg Bambrów” lub ugotować zupę ziemniaczaną czyli po prostu “ślepe ryby” razem z Maciejem Kuroniem.

Wszystkim działaniom towarzyszyć będą koncerty gwiazd. Na scenie Pyrlandii pojawią się między innymi Strachy na Lachy, Afric Simone, Czarno Czarni i Kobranocka. W pierwszym dniu imprezy publiczność rozkołyszą rockowe rytmy. W niedzielę scenę zdominuje muzyka do tańca.

W sobotę wręczona zostanie doroczna nagroda Gazety Wyborczej Biała Pyra. Między koncertami publiczność będzie mogła brać udział w licznych konkursach z nagrodami ufundowanymi przez sponsorów imprezy. Na zakończenie festynu niebo rozświetlą sztuczne ognie.

Dni Pyrlandii finansowane są ze środków Miasta Poznania przy wsparciu sponsorów: Lecha Pils, Telewizji Kablowej Inea, Gazowni Poznańskiej, Farm Frites, Lotto i Certus. Patroni medialni to: Gazeta Wyborcza, Radio Merkury, WTK, epoznań. Wstęp bezpłatny.


Więcej informacji i program na stronie: Dni Pyrlandii


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

A gdzie relacja??? Tylko zapowiedź??

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.09.2008 12:17

Adamie, naukowcy są mi dalecy w kwestii ich polotu językowego, nie chciałem być źle zrozumianym, zarozumiałym, od tak mi przyszło mi to do głowy i poszukałem skąd ta pyra się wzięła. Troszkę chyba za poważnie wziąłeś i mnie w tym momencie i moje dywagacje dotyczące Państwa Pyra :)
a i jeszcze jedno ... z kartofla kiedyś robiło się fajne pieczątki ... a któż jeszcze pamięta o szkolnych wyjazdach na wykopki... ? Słodkie wspomnienia :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zbyszku, dzięki wielkie za wskazanie naukowych źródeł nazewnictwa kartoflowego. Zostałem tym powalony z nóg, gdyż uniwersytecka dociekliwość w różnych kwestiach zawsze mi imponowała, a szczególnie w kartoflanym temacie, na którym można niejeden zgrabny doktoracik upiec.
Jednak co się tyczy rozpasania seksualnego pyrów, na który zwróciłem uwagę w moim wcześniejszym komentarzu, to zważ proszę, że pyr jest rośliną rozmnażającą się wegetatywnie, więc Twoja teoria o konieczności „wchodzenia pyrów w bliższe układy”, aby powstawały małe pyrki, jest błędna z naukowego punktu widzenia. Ja pisząc o tej kwestii miałem na myśli jedynie obrzydliwe wyuzdanie pyrów stłoczonych w workach, których zabawy w tatusia i mamusię są źródłem zgorszenia wśród dzieci. Zwłaszcza, że są to tylko zabawy i nic więcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.09.2008 16:53

http://www.lingwistyka.uni.wroc.pl/jk/pobierz.php?JK-16/JK16-tomczak.pdf

polecam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.09.2008 16:49

Adamie, gdyby Pan z Panią Pyrą nie wchodzili w bliższe układy to by przecież małych Pyrek nie było :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewo, znowu mnie nastroiłaś jak starą gitarę, która tylko brzęczeć potrafi, mimo że dobrze nastrojenia. Więc taki nastrojony spieszę z wyjaśnieniami.
Otóż na Kaszubach nie rosną trufle tylko tufle (=ziemniaki po waszemu), a to jest zasadnicza różnica, również ekonomiczna. Jest też pewien problem z ziemniakiem, który z niemiecka zowie się kartofel, bo taki kartofel czasami występuje w mundurku. Wyobrażasz to sobie? Niemiecki kartofel w mundurku! Przecież to kolejne zagrożenie! A granica zachodnia jest tak słabo teraz uszczelniona. A gdy do tego jeszcze włączy się żona kartofla, czyli kartoflanka, to katastrofa gotowa.
A wracając do naszych pyrów, to zwróć uwagę, że potrafią one siać zgorszenie nie tylko na ulicy, ale już w samych workach, w których przesypiają zimę. Wyobraź sobie taką sytuację: w tym ciasnym worku pan-pyr leży obok pani-pyry i robią rzeczy, o których przy dzieciach się nie rozmawia, nawet gdy mają dwadzieścia pięć lat jak ja. Niestety podobnie jest z marchewkami. U nich On-marchew z nią marchewką robią dokładnie to samo. Przecież w europejskim kraju nie można tego tolerować!

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Tam, do licha! W Poznaniu ogłoszona została dyktatura pyra! No, no! Samo stwierdzenie, że to „najbardziej poznańska impreza roku” świadczy o randze przedsięwzięcia. Skoro jednak powstała Pyrolandia, to tylko patrzeć jak śląskie grule zażądają separacji terytorialnej i Grulolandii. A co mają powiedzieć Kaszubi ze swoimi tuflami? Niechybnie zażądają Tuflandii. A przecież obecnie z rewizjonizmem na całym świecie są same problemy, więc trzeba uważać.

W organizacji poznańskiej imprezy tkwi również poważny kłopot wychowawczy. Bo kto to słyszał, żeby w biały dzień na oczach dzieci prezentować np. ćwiartowanie ziemniaka, nie wspomnę już o gotowaniu w kotle, albo o obieraniu pyra do golasa! Przecież to może nawet najbardziej wytrzymałego poruszyć, a co dopiero nieletniego. I do tego wstęp bezpłatny, czyli każdy dzieciak może wejść, choćby bez rodzica!

Ja to na miejscu poznaniaków mocno bym się zastanowił zanim wyszedłbym z domu. Bo proszę pomyśleć, jakby tak nagle np. pyry zaczęły się rozmnażać i z worków wyłazić na ulicę. Wyobrażacie sobie to? Pełne chodniki pyrów, pełne place pyrów, stadiony pełne pyrów. Boże! Przecież to takie niebezpieczne!

A tak na marginesie, czy ktoś pomyślał, że niektóre pyry pochowały się np. w McDonaldzie i chytrze udają frytki. One też mogą zaatakować, nie myślcie sobie. Albo takie cwaniaki, co to udają placki ziemniaczane. Ho. Ho. One też potrafią ugryźć.
Dlatego póki jeszcze czas, ludzie ratujcie się, bo pyry Was zjedzą! Albo Wy je.

Komentarz został ukrytyrozwiń

fajne :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawda! Zapomniałam. O, to teraz mam problem - Winobranie czy Pyrlandia?
http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/section?Category=winobranie00 czy http://www.dnipyrlandii.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.