Facebook Google+ Twitter

Dni świętej Agaty pod patronatem mafii

Przebieg największej procesji religijnej w Katanii ku czci patronki miasta -­ św. Agaty - był przez 7 lat nadzorowany przez... mafię – poinformował dziennik "La Repubblica".

Katańska Cosa nostra w latach 1999 – 2005 sprawowała pieczę nad wszelkimi przygotowaniami do obchodów dni świętej Agaty: począwszy od całkowitego planu przebiegu uroczystości, a skończywszy na handlu dewocjonaliami, świecami, sztucznymi ogniami, a nawet nugatem i balonami. Wpływy mafii przeniknęły także do stowarzyszenia katolickiego Koło Obywatelskie Świętej Agaty, które ma kluczową rolę w organizacji uroczystości.

Wśród podejrzanych są: Antonino i Francesco Santapaola, Enzo, Alfio, Vincenzo i Agatino Mangion oraz Salvatore Copia. - Rodziny Santapaola i Mangion próbowały przeniknąć w organizację święta o niezwykłym wymiarze symbolicznym dla społeczności katańskiej, ciągle powiększając przy tym swój prestiż w światku przestępczym i zapewniając sobie pewną moc decydującą w mieście – podsumowali Carmelo Petralia z krajowej prokuratury ds. walki z mafią i Antonino Fanara z prokuratury okręgowej

Zarzuty współudziału w przestępstwie są stawiane także 54-letniemu prezesowi Koła Świętej Agaty Pietrowi Diolosa, który miał umożliwić mafiozom wywieranie wpływu na przebieg uroczystości.

Informacja wstrząsnęła opinią publiczną na kilka dni przed planowanymi obchodami święta, planowanymi na 3, 4 i 5 lutego. W tym roku jest ono koncelebrowane przez byłego watykańskiego sekretarza stanu kardynała Angelo Sodano. Święto jest trzecie na świecie pod względem ważności religijnej oraz liczebności uczestniczących w nim wiernych (co najmniej milion osób) i cieszy się długoletnią tradycją.

Tymczasem to nie koniec kłopotów katańskiej Cosy Nostry: niedawno wyszło na jaw, że wraz z kalabryjską Ndranghetą i neapolitańską Camorrą, organizacja w ostatnich wyborach kupowała głosy na rzecz związanych z mafią polityków.

Źródła: La Repubblica
RaiNews24.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.