Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27662 miejsce

Dni Tischnerowskie w Gdańsku

Dziś w Gdańsku rozpoczynają się pierwsze Dni Tischnerowskie. Potrwają do niedzieli. Czy mogą być konkurencją dla słynnych już krakowskich Dni Tischnerowskich?

Pomysłodawcą i organizatorem gdańskich spotkań z twórczością ks. J. Tischnera jest Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku. Przypomnijmy, co roku wiosną w Krakowie podczas Dni poświęconych ks. J. Tischnerowi dyskutują o filozofii i publicystyce nie tylko wybitni uczeni zapraszani z całego świata i z polskich ośrodków akademickich czy góralscy mędrole. W repertuarze imprez krakowskich pojawiają się przede wszystkim wątki filozoficzne związane z myślą zmarłego przed dziesięciu laty ks. Józefa Tischnera. Także spektakle teatralne, bo przecież to z filozofii dramatu Ks. Profesor prowadził wykłady od 1980 roku na krakowskiej PWST. To okazja do rozmów w panelach dyskusyjnych, w kuluarach, do zadawania pytań podczas konferencji i wykładów. Okazuje się, że Dni przyciągają ludzi z pasją myślenia. Jak będzie w Gdańsku?

Pomysłodawcą gdańskich spotkań kulturalno-artystycznych i dyskusji poświęconych Ks. Profesorowi jest Kai Bumann, dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, który osobiście poznał Tischnera trzy lata przed jego śmiercią i bywał jego gościem w Łopusznej. Spotkali się podczas przygotowań do wykonania Pasji wg św. Łukasza Krzysztofa Pandereckiego z okazji 1000-lecia Gdańska.

Nad Motławą Tischner jest nieprzypadkowym gościem. O związkach autora z miastem Solidarności mówi dziś nie tylko ulica Tischnera czy jedna z najgłośniejszych w Polsce książek Etyka Solidarności (wyd. 1981). Duszpasterz tutejszych środowisk twórczych ks. K. Niedałtowski niejednokrotnie podkreślał, że Gdańska Karta Powinności Człowieka wywodzi się z etycznych założeń myśli filozofa, która zrodziła się w gorących dla historii kraju, przełomowych momentach. Program gdańskich dni Tischnerowskich jest jakby dopełnieniem tych słów. Dni rozpoczyna bowiem i kończy wspólna lektura, dyskusja i muzyka skupione wokół refleksji zawartych w eseju ks. Tischnera „Wiara w godzinie przełomu”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.