Facebook Google+ Twitter

Dni Wolontariatu w BUW

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2013-12-04 21:44

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza spotkania oraz wystawa zdjęć w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (BUW).

Spotkanie: Międzynarodowy Dzień Wolontariusza – wolontariat w Polsce i za granicą
5 grudnia (czwartek), 17.30
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, siedziba Uniwersyteckiego Centrum Wolontariatu UW, ul. Dobra 56/66

Udział wezmą przedstawiciele: Uniwersyteckiego Centrum Wolontariatu UW, Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Wystawa zdjęć: Wolontariat w Sudanie Południowym w ramach programu „Wolontariat Polska Pomoc 2013”
2-8 grudnia (poniedziałek – niedziela) Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, główna aleja / parter, ul. Dobra 56/66

Punkt informacyjny: Spotkanie z wolontariuszem Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej na temat m.in. jego wolontariatu w Sudanie Południowym
7 grudnia (sobota), 11.00-14.00 Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, główna aleja / parter, ul. Dobra 56/66

Na wydarzenia zaprasza:
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)
Partnerzy: Uniwersyteckie Centrum Wolontariatu UW
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach programu „Wolontariat Polska Pomoc 2013”

Partner medialny: Radio Campus

Wolontariat PCPM - oświetlanie ośrodków zdrowia w Sudanie Południowym

Obszar Sudanu Południowego został w znacznym stopniu zniszczony podczas wojny domowej. Do tej pory kraj ten boryka się z odbudową podstawowej infrastruktury, takiej jak sieci dróg, zaś budowa elektrowni i sieci przesyłowych prądu to perspektywa dalekiej przyszłości. Oznacza to, że przez kolejne minimum 10 lat nawet duże miasta w Sudanie Południowym nie będą miały prądu elektrycznego, zaś mieszkańcy obszarów wiejskich nie skorzystają z dobrodziejstw elektryczności przez kolejne dziesięciolecia.

Od 2011 roku Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) wspomaga rozwój oświetlenia w ośrodkach zdrowia, w których panuje wyjątkowo ciężka sytuacja. Pomimo godzin nocnych konieczne jest prowadzenie zabiegów medycznych często ratujących życie. W każdej z przychodni rejonowych przychodzi na świat co miesiąc średnio 40-50 dzieci, a połowa porodów ma miejsce podczas godzin nocnych. Jak zauważa Kamil Ewertowski, wolontariusz PCPM pracujący w Sudanie Południowym „ze względu na brak oświetlenia wynikającego z bardzo dużego kosztu benzyny do generatorów (3 USD/litr) i brakiem funduszy związanych z kryzysem budżetowym rządu Sudanu Południowego, lekarze muszą używać latarek podczas przyjmowania porodów. Podobna sytuacja ma miejsce w trakcie wykonywania zabiegów chirurgicznych”.

W roku 2013 PCPM kontynuuje działania w obszarze instalacji oświetlenia w przychodniach, ze specjalnym uwzględnieniem obszaru Aweil North. Projekt w stosunku do lat poprzednich został wzbogacony o podstawowe szkolenia zawodowe z zakresu instalacji, obsługi i konserwacji systemów fotowoltaicznych. W ciągu tygodniowego szkolenia, które odbywa się dla uczniów ostatnich klas liceów w wieku od 18 do nawet 26 lat, młodzież uczy się wykorzystywać w praktyce, nabytą w szkole wiedzę. Kilkugodzinne zajęcia laboratoryjne, z zakresu obsługi mierników elektrycznych, sposobów połączeń przewodów, rodzajów oświetlenia i działania paneli słonecznych odbywają się na sprzęcie dostarczonym przez PCPM i zakupionym w ramach programu "Wolontariat 2013 - Polska Pomoc". Tygodniowe praktyki zakończone są samodzielną instalacją autonomicznego systemu solarnego przez uczestników zajęć pod opieką wolontariusza, koordynatora projektu. „Dzięki takim działaniom tworzymy nie tylko podstawowe warunki do pracy w ośrodkach zdrowia, ale również wspomagamy aktywizację zawodową młodych ludzi. Wielu z nich, zaraz po ukończeniu liceów, bardzo rzadko decyduje się na kontynuowanie edukacji wybierając studia, gdyż są one zbyt drogie. Tymczasem na rynku pracy brakuje wykwalifikowanych pracowników technicznych, więc ukończenie nawet podstawowego technicznego kursu kierunkowego, pozwala na właściwy wybór zawodu i znacznie zwiększa szanse na znalezienie zatrudnienia” – podsumowuje Ewertowski.
(PCPM Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.