Facebook Google+ Twitter

Dni Ziemi po raz 10. w Ostrowcu Świętokrzyskim

Piątek, 10 maja 2013 roku, był kontynuacją odbywających się po raz 10. w Ostrowcu Świętokrzyskim Dni Ziemi zorganizowanych przez tutejsze Miejskie Centrum Kultury z Jolantą Zawiszą na czele. Nad Kamienną gościł Pieniński Park Narodowy.

Fragment wystawy Macieja Szajowskiego. / Fot. Krzysztof KrzakTak naprawdę bowiem ostrowieckie Dni Ziemi rozpoczęły się już w środę pokazem filmu "Z wizytą w Pieninach i Gorcach" oraz przeglądem filmów dokumentalnych zrealizowanych przez krakowski ośrodek TVP pod wspólnym tytułem "Dziedzictwo kulturowe Pienin". Tego też dnia przeprowadzono konkurs wiedzy o Pieninach zorganizowany przez MCK i ostrowiecki oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Wzięło w nim udział 109 uczestników. Jego rozstrzygnięcie nastąpiło właśnie podczas piątkowej gali. W kategorii szkół gimnazjalnych wygrała Alicja Dziubińska z Publicznego Gimnazjum nr 5 w Ostrowcu Świętokrzyskim, zaś wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył Piotr Kryza (Zespół Szkół nr 3). Otrzymali oni między innymi weekendowy pobyt dla dwóch osób w Szczawnicy.

Gości Dni Ziemi bawiła kapela ludowa Jana Kubika z Krościenka. / Fot. Krzysztof KrzakTego dnia już od godzin porannych miłośnicy turystyki i gór mogli uczestniczyć w sali kina Etiuda w multimedialnych wykładach Macieja Szajowskiego, starszego specjalisty ds. edukacyjnych w Pienińskim Parku Narodowym, rodem z Puław, absolwenta filozofii KUL, od 18 lat związanego z Pieninami oraz Barbary Węglarz, dyrektora, kustosza i etnografa Muzeum Pienińskiego oraz spotkać się z muzykiem ludowym z Krościenka, Janem Kubikiem, specjalistą od cyfrowania... portek. Natomiast w galerii Biura Wystaw Artystycznych odbyły się warsztaty haftu pienińskiego poprowadzone przez onegoż Jana Kubika, a także malarstwa na szkle pod kierunkiem Anny Madei i rzeźby w masie solnej, które poprowadziła z kolei Monika Ziemianek - Tylmanowa z Krościenka.

Wieczorem w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury w towarzystwie i przy akompaniamencie kapeli ludowej Jana KubikaOd lewej artystki ludowe: Anna Madeja i Zofia Drążkiewicz ze Szczawnicy. / Fot. Krzysztof Krzak odbyła się prezentacja dwóch wystaw Macieja Szajowskiego: "W Pieninach" i "Pienińscy gazdowie". Można było podziwiać obrazy wykonane na szkle przez Annę Madeję i haftu Zofii Drążkiewicz ze Szczawnicy. Artyści byli do dyspozycji zwiedzających podczas całego wernisażu, podczas którego można było również skosztować regionalnych przysmaków z oscypkami, serami, ciastami, podpłomykami, łącką śliwowicą i gruszkówką na czele. Nie obyło się również bez gratulacji i słów podziękowań ze strony Prezydenta Miasta, Jarosława Wilczyńskiego i dyrektor MCK, Elżbiety Baran dla Jolanty Zawiszy, która od dziesięciu lat swoją inwencją sprawia, iż Dni Ziemi nieodmiennie przyciągają tłumy gości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Impreza warta naśladowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tylko pozazdrościć mieszkańcom i włodarzom Ostrowca za prowadzenie (pozyskiwanie wystawców i prelegentów) tak bogatej edukacji przyrodniczo-ekologicznej, zresztą nie tylko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.