Facebook Google+ Twitter

Do 15 marca składamy sprawozdania o odpadach medycznych

Do 15 marca podmioty związane z ochroną zdrowia wytwarzające odpady medyczne mają czas na przekazanie właściwemu marszałkowi województwa zbiorczych zestawień danych za ubiegły rok. Za niedopełnienie tego obowiązku grożą kary pieniężne.

Wszystkie placówki służby zdrowia, m.in. szpitale, przychodnie, sanatoria, zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze, prywatne gabinety lekarskie i dentystyczne, podlegają ścisłej kontroli w zakresie wytwarzanych odpadów medycznych o potencjalnie niebezpiecznych właściwościach. Podmioty produkujące odpady niebezpieczne zobowiązane są do ich ewidencji oraz sporządzania na specjalnych formularzach zbiorczych zestawień danych o rodzajach i ilości odpadów wytwarzanych w danym roku oraz sposobach gospodarowania nimi. Sprawozdanie za poprzedni rok kalendarzowy trzeba złożyć we właściwym urzędzie marszałkowskim najpóźniej do dnia 15 marca 2013 roku.

Według Sylwestra Kwiatkowskiego, dyrektora operacyjnego firmy EMKA S.A. od lat zajmującej się odbiorem, transportem i utylizacją odpadów medycznych, pomimo że ustawodawca złagodził sankcje za brak sprawozdania, nie należy ignorować tego obowiązku. „Po zmianie przepisów, przedsiębiorcy, którzy nie złożą zbiorczego zestawienia danych lub zrobią to po 15 marca, będą musieli zapłacić jednorazowo 500 zł kary” - mówi Kwiatkowski - „Trzeba jednak pamiętać, że marszałek województwa zawsze wyznacza nowy termin na przedstawienie sprawozdania – w przypadku jego niedotrzymania kolejna kara jest już wyższa”. Za nieprzekazanie sprawozdania w terminie podmiot podlega administracyjnej karze pieniężnej w wysokości 2000 zł. Należy też pamiętać, że administracyjna kara pieniężna może być wymierzana wielokrotnie, a łączna wysokość kar za dany rok kalendarzowy może wynieść nawet 8500 zł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.