Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13994 miejsce

Do 2012 roku Moskwa zbuduje 5 tys. schronów atomowych

Rosjanie ogłosili, że do 2012 roku pod Moskwą zbudowanych zostanie 5 tys. bunkrów, które mają ochronić populację rosyjskiej stolicy na wypadek wojny nuklearnej.

 / Fot. Fastboy, http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Cold_War_Museum,_Moscow,_tunnel.JPGJak poinformowała telewizja Russia Today, moskiewskie władze ogłosiły, że w ciągu kolejnych dwóch lat planują wybudować 5 tys. nowych schronów atomowych, które mogłyby pomieścić znaczną część mieszkańców Moskwy w wypadku ataku nuklearnego.

Zobacz materiał filmowy telewizji Russia Today

Moskiewskie władze zleciły miejskim architektom przygotowanie projektu bunkrów, które byłyby proste w konstrukcji oraz stosunkowo szybkie w budowie. Będą rozmieszczone w całym mieście, na głębokości od 10 do 15 metrów, zarówno pod budynkami mieszkalnymi, jak i instytucjami, centrami handlowymi oraz kompleksami sportowymi.

Władze rosyjskiej stolicy zdecydowały się na taki krok ze względu na niewystarczającą ilość istniejących już schronów, które mogą pomieścić mniej niż połowę mieszkańców Moskwy. Jedną z głównych przesłanek do rozpoczęcia realizacji tego projektu jest również fakt, że od ponad 20 lat nie wybudowano żadnego nowego schronu oraz nie zmodernizowano już istniejących.

Rysunek jednego z radzieckich bunkrów. / Fot. http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:%D0%9E%D1%82%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%BE_%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%8F%D1%89%D0%B5%D0%B5_%D1%Wiele bunkrów z okresu zimnej wojny zostało też sprywatyzowanych i przerobionych na rożnego rodzaju atrakcje turystyczne, jak dyskoteki, hotele, muzea i restauracje.

Od początku lat trzydziestych ubiegłego wieku, w Moskwie wybudowano blisko 7 tys. bunkrów i wszelkiego rodzaju schronów, które miały zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom rosyjskiej stolicy w razie wybuchu konfliktu z Zachodem. Jako schronienie dla moskwian służyć miały także, usytuowane głęboko pod ziemią, tunele i stacje ogromnego moskiewskiego metra.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

W Polsce też pod tym względem jest - lekko mówiąc - dość nieciekawie... Choć osobiście nie narzekam, bo mam pod sobą bunkier jeden :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego tylko w Moskwie.A inne miasta i wsie bez żadnego zabezpieczenia?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego tylko w Moskwie.Takie schrony powinny u nich być w każdym mieście,miasteczku i wsi.Wtedy będzie sprawiedliwie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do 2012 pozostało ok. 500 dni.
Przez 20 lat nie wybudowali nowego schronu, a teraz będą budować od dziś średnio 10 dziennie.
Chyba się komuś cyferki pomyliły.
No chyba, że "wybuduje" oznacza decyzję administracyjną w rodzaju " to co jest tutaj od teraz będzie się nazywało schron".
Niby to samo, ale jak brzmi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

zabawa w daty 2012 to rzecz dobra dla wrozek, wiec nie ma sensu podawac ja za innymi argumetnami. Zeby skomplikowac temat powiem, ze mnich,ktory okreslal date narodzin Chrystusa pomylil sie o kilka lat. Dlatego 2012 moze nie byc 2012. Zreszta jak napisalem jest to zabawa dla numerologow i graczy w 3 lusterka.

Co do zasadnosci ochrony Rosji przed bronia atomowa to wydaje mi sie troche naiwna koncepcja ze badz co badz wlasciciel duzego potencjalu nuklearnego bedzie stal z boku podczas swiatowego konfliktu. Jest to oczywiscie najlepsze rozwiazanie w mysl "niech sie sami wystrzelaja", ale trudno aby duze mocarstwo stalo z boku podczas ewentualnego konfliktu nuklearnego. Jesli nie zamierza brac w nim udzial, musi brac pod uwage, ze zostanie w ten konflikt wciagniety.
A co do zapalnika tego typu konflitku. Przypomnialy mi sie fragmentu doniesien poludniowo koreanskiego wywiadu nt. odprawy sztabu Korei Pln na ktorej byl obecny Cudowny Wladca i jego syn (nie pamietam ktory to byl i jak mial na imie, wybaczcie). Na pytanie Ukochanego Wodza, co nalezy zrobic w momencie porazki Korei Ludowej i zwiazanej z nia Swiatowej Rewolucji, synek powiedzial po mysli ojca, ze nalezy zniszczyc swiat, bo swiat bez Korei Ludowej nie ma sensu....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Zdzisławie interesuję się trochę tym 2012 i jest to temat rzeka... Jednak cokolwiek miałoby się wydarzyć dziś trzeba "robić swoje". Osobiście nie wierzę w całkowitą zagładę - zmiana bardzo radykalna, owszem. No, ale nie chcę się rozpisywać , gdyż jest to na prawdę temat rzeka...

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Polsce są schrony przeciwatomowe. Niektóre mozna nawet zwiedzać. Na przykład w Szczecinie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A orientuje się ktoś może, czy Polska posiada takowe schrony i w jakiej liczbie? Tak z czystej ciekawości :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli zostanie gdzieś wniesiona w walizce, to na pewno nie do Moskwy... Czeczeńcom raczej nikt bomby atomowej nie sprzeda, a Iran, czy Korea Północna nie mają najmniejszego interesu w konfrontacji z Rosją. Chociaz to w Rosji zniknęło najwięcej bomb atomowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa data... Akurat 2012...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.