Facebook Google+ Twitter

Do Afganistanu pojedzie jeszcze więcej polskich żołnierzy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-24 16:44

Rząd zdecydował, że nasz kontyngent wojskowy w Afganistanie będzie większy. Rada ministrów postanowiła, że do tego kraju poleci dodatkowych 400 wojskowych. Sugerował to wcześniej przydent Lech Kaczyński.

W opinii Krzysztofa Kubiaka z Wyższej Szkoły Dolnośląskiej, zwiększenie kontyngentu to dobry ruch. Zdaniem eksperta od tematyki międzynarodowej, taka decyzja jest naturalną konsekwencją naszego pobytu w Afganistanie. Krzysztof Kubiak uważa, że dzięki zwiększeniu kontyngentu będzie można efektywniej prowadzić działania ofensywne przeciwko talibom.

Również zdaniem szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, rząd podjął słuszną decyzję. Aleksander Szczygło sam rekomendował takie posunięcie ministrowi obrony już w lutym. Zwiększony kontyngent lepiej poradzi sobie z zagrożeniami, jakie pojawią sie w Afganistanie w najbliższym czasie. Jego zdaniem, okres wiosenny zawsze zwiększa liczbę ataków i aktywność talibów. Sytuacja w Afganistanie może się pogorszyć także z powodu zbliżających się wyborów prezydenckich w tym kraju.

Także były dowódca GROM jest zdania, że wzmocnienie kontyngentu zwiększy bezpieczeństwo polskich żołnierzy w Afganistanie. Roman Polko uważa jednak, że oprócz zwiększenia kontyngentu należy podjąć działania na gruncie administracyjnym i gospodarczym mające na celu odbudowanie społeczeństwa i przywrócenie pokoju w tym regionie.

Zwiększony kontyngent bedzie operował w Afganistanie w ramach V zmiany. Nowi żołnierze polecą do tego kraju na przełomie kwietnia i maja. Dotychczas w prowincji Ghazni, za którą odpowiadają nasi żołnierze, było 1600 osób.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.