Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

46987 miejsce

Do Ameryki raczej nie pojadę!

Przy okazji wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w USA, którego nie ominęła upokarzająca procedura wypełniania wniosku o wizę amerykańską, wyszedł na światło dzienne ogrom upokorzenia i absurdu, który towarzyszy wypełnianiu ankiety wizowej.

Z treści pytań ankiety wynika, że Amerykanie traktują wszystkich przyjezdnych jak potencjalnych terrorystów, handlarzy narkotyków, imigrantów zarobkowych, w dodatku mających problemy psychiczne. Jednocześnie, niczym w przypadku więźnia, chcieliby znać pełen rejestr naszych podróży, z datami przylotów, odlotów, miejsc i adresów pobytu.

Oto próbka pytań we wniosku wizowym: Czy kiedykolwiek aresztowano lub skazano Pana/Panią? Czy kiedykolwiek rozprowadzał/a lub sprzedawał/a Pan/Pani nielegalnie substancje objęte kontrolą (narkotyki)? Czy trudnił/a się Pan/Pani prostytucją bądź stręczycielstwem? Czy zamierza Pan/Pani wjechać do Stanów Zjednoczonych w celu zaangażowania się w działalność wywrotową lub terrorystyczną? Czy jest Pan/Pani członkiem lub przedstawicielem organizacji uznawanej obecnie za terrorystyczną? Czy kiedykolwiek brał/a Pan/i udział w prześladowaniach prowadzonych przez nazistowski rząd Niemiec? Czy kiedykolwiek uczestniczył/a Pan/i w ludobójstwie? Czy cierpi lub cierpiał/a Pan/Pani na niebezpieczne zaburzenia fizyczne lub umysłowe? Czy kiedykolwiek był/a Pan/Pani uzależniony/a od narkotyków i/lub nadużywał/a Pan/Pani jakichkolwiek środków uzależniających?

Dodatkowo we wniosku o wizę do USA musimy podać dane uzupełniające dotyczące naszego życia w ciągu ostatnich 10 lat, a więc: Wszystkie państwa, których granice Pan/i przekroczył w ciągu ostatnich 10 lat, Pana/i dwa ostatnie miejsca pracy, Wszystkie organizacje zawodowe, społeczne, charytatywne do których pan/i należał, należy, które pan/i wspiera, wspierał, bądź w których pan/i pracował, wszystkie instytucje edukacyjne do których pan/i uczęszcza lub uczęszczał.

Trzeba też odpowiedzieć na pytania: Czy posiada pan/i kwalifikacje lub przechodził szkolenia w zakresie broni palnej, materiałów wybuchowych, broni nuklearnej, biologicznej lub chemicznej? Czy kiedykolwiek brał pan/i udział w konflikcie zbrojnym jako jego uczestnik... lub był jego ofiarą?

Dla turysty z Polski pytania jakby nie z tej ziemi, absurdalne. Udzielanie odpowiedzi na w/w pytania, podawanie informacji o przynależności do związków zawodowych, organizacji społecznych, o wszystkich instytucjach edukacyjnych, szczegółowego plany podróży, przypomina raczej kwestionariusz werbunkowy jakiejś organizacji wywiadowczej niż normalny wniosek o krajową wizę.

W porównaniu z amerykańskim, polski wniosek o wydanie wizy krajowej to „pikuś”, mieszczący się w ramach kulturalnej Europy. Cóż Amerykanie to zinformatyzowany naród, w którym wystarczy wrzucić do komputera imię i nazwisko i już można zdobyć podstawowe informacje o każdym obywatelu, a uprawnieni nawet tak szczegółowe jak wyciągi z konta, historie chorób itp.

Dla Europejczyków, to nie do przyjęcia, podobnie jak dla mnie ankieta wizowa do USA i dlatego do Ameryki raczej nie pojadę, chyba że administracja amerykańskie zniesie wizy dla Polaków, a wraz z nimi te upokarzające i absurdalne pytania. A może my w ramach równouprawnienia powinniśmy zgotować Amerykanom ten sam los i kazać im wypełniać identyczne ankiety przy wjedzie do Polski. Ale czy oni by zrozumieli tę delikatną sugestię.
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Amerykańskie marzenie (sen) o ziemi obiecanej rzadko się spełnia, więc szkoda fatygi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto przeczytać moje artykuły: link
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Boże Adamie co wspólnego ma Macierewicz i Fotyga z wizami do Ameryki.? Czy autorka wie jakie ja wypełniam całkowicie dobrowolnie formularze oddając honorowo krew? Jakie tam intymne pytania padaja? Ja się nie oburzam bo akceptuje to w imię dobra potencjalnych beneficjentów. Jadąc do USA muszę akceptować ich prawo. Is it simple?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdyby pierwsi Amerykanie musieli wypełniać takie wnioski paszportowe - Indianie i bizony żyliby do tej pory na ojczystych ziemiach bez zakłóceń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ze nas tak traktują? A nie należy się zastanowić czy my sami nie jesteśmy tego winni? Pchanie się bez Wazeline do..., jak to niektórzy robią, degraduje nas na "amerykańskiego pucybuta" Ale to jest zawsze tak jak wpada się z jednej skrajności do drugiej! Zgadzam się całkowicie poglądem p. A. Krajewskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Do Ameryki raczej nie pojadę!

Jasne, że nie. Lepiej polecieć samolotem lub popłynąć statkiem ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Andrzej Krajewski
  • Andrzej Krajewski
  • 11.12.2010 23:51

Na pewno nigdy nie zaszczycę USA swoją tam obecnością. Byłoby poniżej mojej godności staranie sie o tę ich wizę z koniecznością odpowiadania na zupełnie idiotyczne pytania. Zresztą większość moich znajomych, którzy tam byli, mówi, że to okropny kraj, pod wieloma względami gorszy niż św.pamięci ZSRR. I nie ma tam naprawdę nic ciekawego do oglądania. Najstarsze zabytki pochodzą z XIX wieku. A w ogóle to gnój, potwornie otyli ludzie i nigdy nie wiesz, co cię spotka. Są stany, gdzie trzymanie dziewczyny za rękę albo podrapanie sie w pupę jest karalne więzieniem albo grzywną. Co z tego, że jest tam mnóstwo bogaczy. Jest też około 20 procent ludzi żyjących w nędzy niewyobrażalnej w Europie i nie mających dostępu do służby zdrowia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.12.2010 22:53

Od kilkunastu lat istnieje możliwość (dla obywateli wielu krajów europejskich) bezwizowego wjazdu do USA w celach turystycznych na okres do 90 dni. Program ten, zwany Visa Waiver Program obejmuje obywateli wielu krajów europejskich, m.in. Estonii, Litwy, Łotwy. Również nasi południowi sąsiedzi, Czesi mogą cieszyć się tym przywilejem...

Polacy nie. Is it strange? :)

Póki Macierewicze z Fotygami będą się na silę pchali do "Hameryki", póty nie skorzystamy z udogodnień dostępnych mieszkańcom Wilna, czy Rygi...

It's no strange - it's simple...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jak się w badaniach genetycznych wyda, że Kolumb był 1/2 polakiem to nam sami będą wizy proponować :) http://www.rp.pl/artykul/571526.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak... i kazdy terrorysta odpowie: tak jestem terrorystom a handlarz bronią przyzna się w kwestionariuszu że przyjechał handlować bronią. Amerykanów powinno się leczyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.