Facebook Google+ Twitter

Do antologii wspomnień świadków historii

Byłam dzieckiem, któremu nikt nigdy nie opowiedział prawdziwych wydarzeń z czasów wojny. Przypadkowo trafiły do mnie strzępy dokumentów ze śladami losów mojego ojca i najstarszego brata. Publikuję fragmenty historii, której echo wróciło do mnie po latach…

Mam prawo przypuszczać, że niektóre z osób wymienionych w dokumencie jeszcze żyją. Dlatego nazwiska zastąpiłam inicjałami. Treść listu, nieco skróciłam, pozostawiając jednak oryginalny styl i ortografię. Relacja piszącego list mogłaby być dla osób postronnych w pewnych fragmentach niezrozumiała, stąd też moje dopiski.
List / Fot. J.Kowalczyk

List do mojej siostry od jej przyjaciela i kolegi z lat gimnazjalnych:


Szczecin, 24 – 28.05.2002 r.

Kochana i Droga S.! Spełniając Twoją prośbę telefoniczną i moje przyrzeczenie, przedkładam trochę prawdziwych danych, które jeszcze Bogu dzięki pamiętam, a dotyczące tragedii Twojego Rodzica i brata Kazimierza, którzy razem ze mną przebywali w więzieniu w 1943 roku w Busku. Przepraszam cię bardzo za zwłokę, ale moja choroba (nadczynność tarczycy, a już od m-ca niedoczynność) ubezwładniła mnie na kilkanaście dni i stąd ta zwłoka. Pozostało mi leczenie do końca mej bytności na tej ziemi i drżenie rąk. Przez kilkanaście dni w ogóle nie mogłem pisać. (…)

Było to bodajże w dniu 19 lub 20 marca 1943 roku (dokładnej daty nie pamiętam). Zostałem aresztowany w Busku przez dwóch funkcjonariuszy policji kryminalnej, będącej jak wiadomo całkowicie podporządkowanej policji niemieckiej, „panów zdrajców” M. Bolesława i O. (imienia nie znam) pod zarzutem kradzieży, ze Spółdzielni Roln.-Handlowej w Wiślicy, w której zostałem zatrudniony, czystego bloku (100 kart) jako kwity dostawy przymusowej przez rolników zbóż i innych płodów rolnych tak zwanego „Abliferungscheinung”.

Za kradzież tego druku „ścisłego zarachowania” groziła kara śmierci, a w najlepszym wypadku obóz koncentracyjny. (…) W czasie śledztwa do kradzieży tego tak ważnego druku się nie przyznałem, chociaż to było prawdą, gdyż do jego kradzieży do celów sabotażowych dostałem polecenia od dowódcy "Sęba" [Sęka?] majora (B. Ch.) Józefa M. i porucznika Henryka G. pseudonim "Oset" i im ten czysty blok dostarczyłem.

Osadzono mnie w tymczasowym więzieniu, który znajdował się w piwnicach dawnego gimnazjum im. T. Kościuszki w Busku. Warunki w tym pomieszczeniu były okropne. Nie było wody ani też żadnych urządzeń sanitarnych. Spaliśmy na gołej cementowej podłodze, bez żadnego nakrycia. Musieliśmy spać jeden obok drugiego, by się wzajemnie trochę ogrzewać, gdyż było nam piekielnie zimno. W tej celi każdego dnia przebywało około 50–80 osób, a mogła pomieścić najwyżej 30 osób. (…)

W następnych dniach - 27 lub 28 marca nad ranem, zostali przywiezieni do naszej celi Twój Tato, Antoni N., i dwóch braci, Kazimierz i Bogdan. (…) Tato Twój mówił nam, iż aresztowania ich dokonali funkcjonariusze policji kryminalnej w osobach: O., M. i R., na polecenie kierownika pol. kryminalnej, pana P. Przyczyny aresztowania ani Taty ani brata Kazimierza nam nie podano. (…) Pani Tato nam mówił, że z domu waszego zabrali broń, maszynę do pisania i tajną prasę. Przy następnych spotkaniach Tato Twój nam powiedział, że "jeżeli pan P. [kier. pol. krym.] polecił i wydał rozkaz nas aresztować, to my nie mamy szansy wyjścia z tego więzienia na wolność. (…)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

+ z pozdrowieniam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ bez komentarza...

Komentarz został ukrytyrozwiń

... i Polacy - Polakom ... ?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zwyczajne życie zwyczajny ludzi.
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

... i weszła samotna prawda
... bez krzyku, patosu, skargi
... by dramatu poniżenia, strachu, dotkliwego braku
... nikt już nie doznawał

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.12.2008 13:03

......................................

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.