Facebook Google+ Twitter

Do biegu gotowi? Start w sobotę!

Już w najbliższą sobotę rozpoczyna się 30. Flora Maraton Warszawski. Raj dla ludzi kochających biegać.

 / Fot. http://www.maratonwarszawski.com/pl/maraton/maraton.phpRozgrywane od 1978 roku zawody ze względu na swoją trzydziestą rocznicę mają być wyjątkowe. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Pierwsze imprezy towarzyszące zaczną się już w piątek. Wtedy to na Podzamczu rywalizować będą ze sobą sztafety ze szkół podstawowych i gimnazjów.

W sobotę wystartuje sztafeta maratońska Ekiden. Jak mówią organizatorzy, jest to bieg przeznaczony dla osób, które nie są w stanie pokonać całego dystansu lub chcą się rozgrzać przed niedzielnym startem. Sześcioosobowe drużyny mają do pokonania łącznie trasę całego maratonu, przy czym biegną kolejno 5, 10, 5, 10, 5 oraz 7 kilometrów. Do dzisiaj zgłosiło się już 180 zespołów chętnych do startu.

28 września to dzień, na który czeka wielu zagorzałych biegaczy. Już o 9 rano z Krakowskiego Przedmieścia przy placu Zamkowym ruszy 30. Flora Maraton Warszawski. Organizatorzy liczą po cichu na rekord frekwencji w tegorocznym konkursie. Zgłosiło się już 3200 osób. Jak zapewnia Marek Tronina z Fundacji Maratonu Warszawskiego, taki wynik to zasługa popularyzacji biegania. A zapisy ciągle trwają. Warto zaznaczyć, że seniorzy są zwolnieni z opłaty startowej.

Biegacze pokonają aż 15 kilometrów w ścisłym centrum Warszawy. Jak podkreśla Wiesław Wilczyński, dyrektor Biura Sportu i Rekreacji urzędu miasta, wymagało to wielu zabiegów organizacyjnych, dotyczących ruchu drogowego w mieście. Trasa maratonu będzie przebiegać kolejno ulicą Marszałkowską, Al. Jerozolimskimi, mostem Gdańskim, Wybrzeżem Szczecińskim, następnie mostem Świętokrzyskim w kierunku Wilanowa i powrót. Meta będzie umiejscowiona na Wybrzeżu Gdańskim na wysokości Nowego Miasta. Łącznie zawodnicy pokonają dystans 42 kilometrów.

Jednocześnie trwać będzie konkurs "Fotomaraton GP", zawody dla fotoreporterów. Zdjęcia wykonane w dniu zawodów oceniane będą w dwóch kategoriach: prawdziwy kibic oraz barwy walki.

Na trasie Maratonu Warszawskiego pojawią się również punkty muzyczne. Na starcie grać będą: Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Stołecznej Policji, Alicetea, Fugu Fish oraz Loft. Na trasie będzie jeszcze kilka miejsc, gdzie można posłuchać muzyki m.in. Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Wielkie emocje budzi fakt, że na starcie maratonu stanie najlepsza trójka mężczyzn sprzed roku - Paweł Ochal, Rafał Wójcik oraz Disdery Lucien Hombo. Poza nimi wystartują również: Dejene Yirdaw ( osiągnął wynik 2:11:06 na ubiegłorocznym maratonie w Dublinie) oraz Michael Karonei, który nie przegrał jeszcze ani jednego biegu w Polsce. Rekord Maratonu Warszawskiego padł w zeszłym roku, wynosi 2 godziny 12 min. i 20 sek. i naturalnie należy do Ochala.

Aktualny rekord w biegu kobiet to 2:34:53 i należy do Niny Kolyasevej. Od kiedy Rosjanka pobila go w 2005 roku, żadnej z pań nie udało się do niego zbliżyć. Jako faworytki w tegorocznym maratonie wymienia się Małgorzatę Sobańską (będzie debiutować w maratonie w Polsce) oraz Tadelech Birre, Walentynę Połtawską oraz Elenę Kozhevnikovą. Wszystkie te zawodniczki deklarują bieg w tempie 2:33- 2:36.

Zapowiada się więc zacięta walka na warszawskich ulicach. A jest o co walczyć. Za pierwsze miejsce przewidziana jest nagroda w wysokości 20 tys. złotych. Dodatkowo pięć tysięcy za pobicie rekordu.

Należy mieć nadzieję, że deszcz i silny wiatr nie pokrzyżują planów organizatorów i zobaczymy w Warszawie wspaniałe widowisko sportowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

nie znoszę biegać :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.