Facebook Google+ Twitter

Do czego doprowadziło nas dobrowolne stosowanie Polskich Norm?

Za komuny na wszelkie wyroby, receptury, a nawet półprodukty stosowano Polskie lub Branżowe Normy.

Polskie Normy stanowiły o wymaganym doborze składników wyrobu, o jakości i wytrzymałości materiałów, o wyglądzie, gwarantowanym terminie eksploatacji wyrobu, a nawet o eksporcie wyrobów. Normy Branżowe opierające się na Polskich Normach, stanowiły jakby rozszerzenie Polskich norm na wyroby branżowe, czy nawet receptury wyrobów. Zajmowały się takimi wymaganiami jak naddatki techniczne czy nawet krawieckie, zawartością mięsa czy wody w kiełbasie itp.

Być może dlatego nasze lodówki, pralki, telewizory, obuwie, ubrania itp. mogły wystarczyć na lata, a nie na tydzień (buty na tydzień). Kupowana przez nas żywność miała w większości normowaną ilość proc. składników, gdyż nieprzestrzeganie postanowień Polskich Norm było naruszeniem obowiązującego prawa. Zmiany ustrojowe w Polsce doprowadziły do dobrowolności stosowania Polskich Norm i ich córek Norm Branżowych.

Stosowanie Polskich Norm było jeszcze obowiązkowe do 31 grudnia 1993 r. Od 1 stycznia 1994 stosowanie Polskich Norm stało się dobrowolne, zaś od 1 stycznia 2003 całkowicie dobrowolne. Co prawda „Prawo zamówień publicznych” nakłada jeszcze obowiązek ich uwzględnienia w wykonawstwie inwestycji wykonywanych ze środków publicznych, jednak większość producentów i wykonawców ma teraz wolną rękę, chyba że podpadają pod unormowania Unii Europejskiej.


Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ocena2
  • Ocena2
  • 20.08.2012 22:38

Jakby Sadowscy nie oszukiwali, zawyzajac sobie oceny, to by troli nie bylo co na nich slusznie poluja...

Artykul to jeden wielki stek bzdur. Zniesienie norm w kapitalizmie bylo obowiazkiem. teraz kazdy kupuje produkt taki, jaki chce (czyt. na jaki go stac). Czy ktos sobie wyobraza buty Adidas albo Nike produkowane w oparciu o polskie normy? Rozpadly by sie po dwoch tygodniach...

Za artykul +1

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ocena
  • Ocena
  • 14.08.2012 10:09

Oceniają ci co nie maja pojęcia o treści tego artykułu. To Trole cieszące się jak komus dokopac. Pełno ich na tym portalu namnozyli sie jak pluskwy. Czas wygonić to robactwo

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co się dzieje Panie Andrzeju? Na 6 ocen ma artykuł średnią 1 (jeden!). A przecież odejście od norm, to tak jak zniesienie parytetu złota przez Nixona w 1971 roku. Zadziwiające jest myślenie ludzi. Ja oceniam artykuł bardzo wysoko, chociażby za dostrzeżenie samego problemu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.