Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18645 miejsce

Do czego może prowadzić nienawiść?

Na tytułowe pytanie odpowiada najnowsza powieść Anne Holt - "Materialista". Jest to doskonały kryminał z przesłaniem.

Okładka / Fot. Prószyński i S-ka W Oslo w ostatnią niedzielę adwentu zostają wyłowione niezidentyfikowane zwłoki młodego chłopaka. Zdaniem policji musiał leżeć w wodzie około miesiąca. Kim był i z jakiego powodu zginął? Wkrótce w tym mieście giną kolejne osoby, które z pozoru nie mają ze sobą nic wspólnego.

Tymczasem w wigilijny wieczór na opustoszałej drodze w Bergen zostaje zamordowana Eva Karin Lysgaard, biskup Kościoła Norweskiego. Wywołuje to ogólne poruszenie w kraju. Sześćdziesięciodwuletnia duchowna, znana z obrony homoseksualistów i radykalnych poglądów odnośnie aborcji, była powszechnie lubiana i poważana. Do sprawy zaangażowany zostaje Yngvar Stubø z jednostki Kripos, który ma wspomóc miejscową policję. Powstaje pytanie dlaczego Eva Karin chodzi po ulicach w Wigilię w środku nocy? Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, ponieważ jej mąż Erik nie chce udzielić żadnych informacji...

Inger Johanne Vik, która na zlecenie Komendy Głównej Policji zaczyna interesować się przestępczością na tle nienawiści, dostrzega związek między tymi sprawami. I obawia się, że na tym się nie skończy. Podejrzewa też, że z jedną ze spraw miała związek jej czternastoletnia córka Kristiane... Czy jej przypuszczenia okażą się trafne?

Anne Holt porusza problem nienawiści na świecie i tego, do czego może ona prowadzić. Pokazuje także do czego może posunąć się człowiek, aby bronić swojego majątku i jakie mogą być tego konsekwencje. W książce odnajdziemy temat homoseksualizmu, własnej tożsamości, tolerancji oraz wiary. Przesłanie powieści jest przerażające i skłania do zastanowienia się nad tymi zagadnieniami. Jak pisze autorka w posłowiu: Absolutną prawdą jest jednak istnienie w wielu krajach rozmaitych organizacji, których członków w szczególny sposób jednoczy nienawiść wobec pewnych grup osób.

Kryminał Anne Holt wciąga czytelnika od pierwszych stron i trzyma w napięciu do samego finału. Autorka umyślnie dozuje informacje, miesza wątki, wprowadza coraz to nowe postacie, z pozoru chaotycznie i bez uzasadnienia, by do ostatnich stron nie było wiadomo, jakie jest rozwiązanie. Trzeba przyznać, że to dobry kryminał z elementami psychologicznymi, którego zakończenie jest zaskakujące i nieprzewidywalne. I o to właśnie chodzi.

"Materialista" jest czwartą powieścią kryminalnego cyklu z parą Inger Johanne Vik, panią psycholog zajmująca się kryminalistyką i Yngvarem Stubø, komisarzem z Kripos, dawnej Centrali Policji Kryminalnej w Oslo. Poprzednie części serii to: "To co moje", "To, co się nigdy nie zdarza" oraz "Wybór pani prezydent".

Anne Holt jest norweską pisarką urodzoną w 1958 r. w Larviku. Ukończyła prawo na Uniwersytecie w Oslo. Następnie była dziennikarką telewizyjną, młodszym prokuratorem policji w Oslo oraz prowadziła własną praktykę adwokacką. W latach 1996–1997 pełniła funkcję ministra sprawiedliwości w Norwegii, jednak zrzekła się jej z powodów zdrowotnych. Zadebiutowała w 1993 roku powieścią kryminalną "Ślepa bogini". Na swoim koncie ma 15 książek, a jej powieści kryminalne cieszą się ogromną popularnością wśród czytelników na całym świecie. Jest uznawana za norweską mistrzynię kryminału. Żyje w zarejestrowanym związku ze swoją partnerką, z którą wychowuje córkę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

homofob
  • homofob
  • 23.12.2010 21:54

Rzeczywiście rewelka. Gdzie tam Chestertonowi albo Herlingowi do tej pismaczki. Biskupka, lesbijka i w dodatku autorka też zorientowana inaczej i jeszcze "wychowuje" córkę z inną lesbijką. No to k...a musi być zajefajne, no nie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ano tworzę i robi się coraz dłuższa, a czasu coraz mniej ;) Dobrze :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

No proszę, czyli tworzysz listę książek do przeczytania. ;) Chętnie Ci pożyczę, nawet dziś. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejna świetna recenzja i kolejna książka, po którą muszę sięgnąć. Oczywiście piąteczka :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Beatko, trafiam na nie przypadkowo. ;p
Panie Adamie, zacytowałam tak, jak jest w książce. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znamienne: Absolutną prawdą jest, że jednak istnieje w wielu krajach rozmaitych organizacji, których członków w szczególny sposób jednoczy nienawiść wobec pewnych grup osób.
Kto to odniesie do siebie?

Pomijając przypuszczaalne opuszczenie jakiegoś słowa!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Beata Szczurzewska
  • Beata Szczurzewska
  • 23.12.2010 12:25

Coś nowego o czymś codziennym :) Trafiasz na ciekawe książki Weroniczko :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.