Facebook Google+ Twitter

Do czego może służyć fotoradar?

Premier Donald Tusk powiedział: „Głupie znaki muszą zniknąć z polskich dróg, ale nie ma czegoś takiego jak głupie radary.”

fotoradaru nie widać, ale to nie znaczy, że możemy przekraczać prędkość. / Fot. A. PionkowskaOstatnio fotoradary w Polsce służą do promowania się w mediach, zabierania głosu pomimo, że nie zna się tematu, do kłótni przed kamerami, do lansowania się dziennikarzy, do ratowania budżetu RP, a zwłaszcza gmin. Jest jednak nadzieja, że fotoradarowa awanturka spowoduje nareszcie
przeprowadzenie kontroli wszelkich znaków drogowych w Polsce.
Problem się zrobił niemały. Fotoradary, a szczególnie sposób ich instalowania, ilość i tempo w jakim zaczęło się to wszystko raptem dziać wywołuje mnóstwo różnych, na ogół negatywnych reakcji – nie tylko kierowców.

Wczorajszy program „Tomasz Lis na Żywo” (TVP2) też był poświęcony temu tematowi i był wręcz zaciekły. Bohaterami byli Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak oraz redaktor Tomasz Lis. Tak właśnie było – redaktor T. Lis był nie tylko gospodarzem, ale także bohaterem swego programu i to w niektórych momentach stawał się numerem 1.
Można tu nawet chyba użyć słowa, że prawie słownie napadał na Ministra, zdecydowanie nadmiernie gestykulował, nazbyt często przerywał wypowiedzi ministra, nie pozwalał dokończyć wątku, a nawet nie dawał szansy
udzielenia odpowiedzi na zadane przez siebie pytanie. Tym razem to niestety nie był dobry program publicystyczny – do czego jednak przyzwyczaił nas red. T. Lis. Szkoda.

Minister zdecydowanie bronił koncepcji stawiania fotoradarów, m.in. stwierdził, że zawsze będzie po stronie życia, a nie śmierci na drogach. Powiedział też, że „Oczekiwałbym od pana, autorytetu publicznego, by krytycznie, ale racjonalnie i chłodno patrzeć na rzeczywistość. Proszę oceniać nasz program przez pryzmat zwiększenia bezpieczeństwa. Nie można sprowadzać wszystkiego do fiskalizacji.” Przywoływał także kilka innych krajów UE (Francja, Niemcy, Holandia) gdzie jest dużo więcej fotoradarów, zdecydowanie mniej wypadków i o wiele mniej ginie ludzi. Polska niestety jest na 1. miejscu UE w ilości śmiertelnych wypadków na naszych drogach.

Red. T. Lis pyta, cyt. „ Załóżmy, że teraz jedzie po Polsce jakiś pijak. 120 km/h po mieście, w terenie zabudowanym. Fotoradar to wychwytuje. Zgodnie z systemem przyjdzie pocztą mandat. Tam jest adnotacja, że kierowca nie dostanie punktów karnych, jeśli zapłaci 100 złotych więcej. Dlaczego obywatel Polski, inaczej, niż obywatele krajów, na które pan się powoływał, dostanie zdjęcie?”
Min. S. Nowak obiecał, że zostaną ściągnięte te fotoradary, które czyhają na kierowców w zbędnych miejscach, że obawy wielu Polaków są słuszne i stwierdził cyt.
„Trzeba to przejrzeć i poprawić. Pracujemy nad tym.” Jednak Minister nie odniósł się do kwestii możliwości unikania punktów karnych.

Co na to Pan Premier Donald Tusk?

Dzisiaj (15 stycznia 2013) też było o fotoradarach, ale na wyższym szczeblu. Po posiedzeniu rządu odbyła się konferencja
prasowa premiera Donalda Tuska. Mnie zafrapowały odpowiedzi pana Premiera na pytania dziennikarzy dot. fotoradarów, które właśnie są instalowane w dużych ilościach przy polskich drogach.

Premier Donald Tusk powiedział, cyt. „Nie jest naszą intencją uzupełnianie dziury budżetowej poprzez powiększenie sieci fotoradarów”, oraz
„Głupie znaki muszą zniknąć z polskich dróg, ale nie ma czegoś takiego jak głupie radary.” Premier także mocno zaznaczył cyt. "Nie zgadzam się z tymi, którzy mówią, że fotoradary to pułapka na kierowców. To egzekucja przepisów."

Trudno tu oceniać intencje rządu, jednak fakt jest i pozostaje faktem – w budżecie naszego państwa na 2013 rok została zaplanowana kwota 1,5 miliarda złotych, która miałyby wpłynąć od kierowców karanych za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Takie „z góry” określenie kwoty oraz raptownie rozpoczęte i nieprzemyślane ustawianie foforadarów wzbudziło wielkie kontrowersje. Wrze na portalach społecznościowych, na stronach dla kierowców i nieomal we wszystkich mediach. Opinie są oczywiście różne jednak zdecydowanie przeważają te krytyczne pod adresem Ministerstwa Transportu.

Wypadek to nie przypadek

Moim zdaniem to całe „fotoradarowanie” naszych dróg i kierowców zostało rozpoczęte jakoś… od końca. Chyba jednak na początek należałoby zacząć od realizacji rządowego programu, o którym mówił min. S. Nowak -
czyli przejrzeć w całej Polsce zasadność, ilość i jakość rozmieszczenia wszystkich znaków drogowych – wszystkich, także tych ograniczających w sposób nieuzasadniony prędkość. Trzeba też możliwie najszybciej zacząć, modernizować i budować bezkolizyjne przejścia dla pieszych, zmodyfikować i usprawnić skrzyżowania dróg, uregulować tzw. zielone linie w miastach, rozwiązać nareszcie sprawę zielonych strzałek do skrętu w prawo, mądrze prowadzić rowerzystów po drogach – nie tak jak jest teraz, bo stanowią ogromne zagrożenie dla siebie i innych. Należy też nareszcie zacząć wprowadzać tzw. „wybaczające konstrukcje drogowe” – kierowcy wielu krajów znają już te znakomite rozwiązania,
można jeszcze wymieniać wiele innych, niezbędnych rzeczy, które należałoby poprawić.
Dopiero potem, albo nawet w trakcie tych zmian,
instalować osławione fotoradary, bo zaczynanie od karania to nie jest dobry wybór.

Jak to jest z tym bezpieczeństwem? Wypadki drogowe dotyczą innych?
Nie! Tragedia może spotkać każdego z nas i nieomal w każdym momencie. Prawo jazdy nikomu nie daje prawa do zadawania bólu, cierpienia, śmierci ani innym, ani sobie - dlatego NIE MAMY PRAWA RYZYKOWAĆ.
Każda inicjatywa dążąca do poprawy stanu bezpieczeństwa jest na wagę zdrowia i życia ludzi, więc te bardzo niechciane fotoradary może w końcu poprawią nam to… bezpieczeństwo na drogach, byle zachować ZDROWY ROZSĄDEK i SZACUNEK DLA LUDZI.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Pomyśleć, że wystarczy pomyśleć i żaden "barani łeb" czy inna nowość kierowcy nie zagnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.