Facebook Google+ Twitter

Do Francji sprowadzono testament Ludwika XVI

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-21 07:32

Po ponad dwustu latach do Francji wrócił uważany za zagubiony testament polityczny Ludwika XVI - ostatniego przed Rewolucją króla Francji, który głowę położył pod gilotyną. Dokument odnaleziono w Stanach Zjednoczonych, jego sprowadzenie kosztowało wiele milionów euro.

Testament uważany jest za jeden z najważniejszych w dziejach Francji. Ludwik XVI na 16 stronicach tekstu spisał „to wszystko czego sobie życzył i powody, dla których opuszcza tron". Tekst został napisany w czasie nieudanej ucieczki rodziny królewskiej z pałacu w Wersalu. Testamentowi towarzyszy tekst Hrabiego Prowansji, przyszłego Ludwika XVIII.

Do dzisiaj nie wiadomo, w jaki sposób testament Ludwika XVI dostał się za ocean. Podejrzewa się, że przewiózł go jeden z licznych emigrantów francuskich, którzy w obliczu pożogi rewolucji we własnym kraju decydowali się na życie w Stanach Zjednoczonych.

Niemniej tekst testamentu znany był już w innych publikacjach, między innymi Uniwersytetu Michigan z 1814 roku. Teraz manuskrypt testamentu Ludwika XVI, od końca maja, paryżanie mogą oglądać w stołecznym muzeum literatury.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.